Oznake
deportacija, desničar, Država, komuna, Nekretnine, parlament, Sabor, tržište, umirovljenici, Švicarska
tema nije o CHF-u već o prijedlogu švicarskog parlamentarca, desnog opredjeljenja, da se razračuna sa siromašnim švicarskim umirovljenicima koje vidi kao socijalni teret državi… zapravo samo želi više novca poreznih obveznika za sebe… no moglo bi biti interesantno i čitateljima koji su baš u CHF-u podigli stambene kredite, skučili se i sada krpaju kraj s krajem, a da realno nisu ni svjesni kakav kraj im mogu priuštiti voljene državne institucije.
Uglavnom, kako u Švicarskoj živi izvjestan broj siromašnih građana koji su na neki način teret državnom proračunu, vjerojatno zbog toga što je Švicarska država socijalnog blagostanja per se i financira sve i svakoga po rođenju, tako je genijalac iz parlamenta došao na ideju da državnim novcem financira izgradnju nekakve komune u Maroku u koju bi preselio te marginalizirane građane. Naravno, za njihovo dobro jer kaže da bi tamo za iznos svojih socijalnih primanja mogli znatno ljepše živjeti. Država bi se o njima nastavila brinuti i u izgnanstvu.
Osim što bi se rado riješio nepoželjnika vjerojatno je računao i kako im u Maroku ne treba niti toliko novca pa će usput i socijalna davanja za njih smanjiti. Prednost vidi i u revitalizaciji tržišta nekretnina koja bi uslijedila jer pretpostavlja da bi u slučaju odlaska oni prodali svoje nekretnine u Švicarskoj. Što će im takva kad su jelte trajno odselili? Genijalac.
Naravno, logika stvari nalaže da kada bi toj skupini građana u Maroku bilo uistinu toliko bolje živjeti tada bi oni već odavno sami tamo odselili. No očito je kako osim što posjeduju nekretnine u Švicarskoj, iako su pripadnici socijalnih skupina (percepcija siromaštva je svakim danom sve bizarnija), oni uživaju dovoljno drugih pogodnosti zahvaljujući socijalnoj skrbi da ovome kažu odlučno – NE!
Tako je moguće preseliti ih tek silom. Ne znam kako ih u tom pogledu štiti njihova direktna demokracija ali znam da bi u Hrvatskom slučaju nekim demokratskim preglasavanjem, potaknutim referendumom, vrlo lako odplahutali iz države.
I sada se, dragi robovi CHF stambenjaka, stavite u poziciju tih umirovljenika. Život vas je “mazio i pazio”, ugazili ste samovoljno u aranžmane iznad vlastitih mogućnosti no ipak nekako probavili taj kamen, dočekali starost i oslobođeni grijeha prošlosti odmarate pod stare dane u zlatom plaćenim stanovima. I tada, pojavi se dobronamjerni ministar i deportira vas primjerice na jugoistok Albanije, učini od vas zatvorenike u nepoznatoj sredini i kulturi, proda vam nekretninu kako bi “oživio” tržište nekretnina, tamo nastavite živjeti i do smrti budete ovisni o socijalnoj pomoći koju će vam ministarstvo slati, naravno sve za vaše dobro.
Genijalno. A mislio sam kako država uopće ne razmišlja o dobrobiti građana. Naivac.
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Pa, mislim da se varas sto se tice toga da bi umirovljenike bilo moguce demokratski preglasat 🙂
Naprotiv, oni su sa svojim blokom od 1,5 milijuna uvjerljivo najjaca politicka snaga u zemlji (a to se nece promijeniti, postaju sve jaci), i medu ostalim, upravo tako sto imaju demokratsko pravo glasa, izabrali su vlast koja ce prije porezima zadavit sve ostale nego uopce razmotrit nekakvu opciju smanjivanja penzija. Penzioneri su dio i ove vlasti, samo sto to ljudi ne znaju, jer se drze tiho (a imaju i zasto bit zadovoljni, u pet godina krize svasta je rezano ali penzije ne).
Odnosno kad bi stavili na referendum neko pitanje tipa “jeste li za da penzionere posaljemo u juznu Albaniju” dogodile bi se dvije stvari: prvo bi na referendumu pobijedilo NE, a onda, payback time, zatrazili bi referendum o tome “smatrate li da porez na place treba biti 75% kako bi se moglo placati 3 penzionera na jednog radnika” i taj bi prosao sa DA
Ma to je tek sarkastičan komentar, naravno da ih nitko neće preglasati. U zadnje vrijeme u svakom tekstu napomenem na neki način kako je porezni obveznik preglasana manjina. Koliko nas ima? 20%? Ako im se tlo zaljulja pod nogama zgazit će nas ko mrave, sasvim jasno.
Da li u Hrvatskoj, kao u Srbiji na primer, postoji partija penzionera?
Naravno, zar si sumnjao? 😀
Postoji i sindikat umirovljenika 😉
Uglavnom skupine građana koje ovise o proračunu jako su dobro organizirane za razliku od skupine koja puni proračun, koja marljivo radi, šuti i istrpi sve što ove prve dogovore s političarima
Budžetski korisnici svih zemalja – ujedinite se! 😉