Oznake
bolnički pregled, HZZO, liste čekanja, Ministarstvo zdravlja, vlada, Zdravstveno osiguranje, zdravstvo
31. kolovoza 2013., dok se kuhala priča o štrajku zdravstvenih djelatnika, koji danas traje već pedeset i drugi dan, pitao sam Vladu RH na Twitter profil:
@VladaRH hoće li se u periodu štrajka obveznicima zdr. osiguranja alikvotno umanjiti iznos doprinosa na bruto plaću? #zdravlje #politikahr
Odgovor nisam dobio narednih mjesec dana pa sam napisao tekst u kojem govorim kako unatoč smanjenoj funkciji javnog zdravstva nastavljamo financirati ga kao da se ništa ne dešava. U tom trenutku štrajk je već trajao trinaesti dan, a sindikalni vođe liječnika proživljavali svoje zvjezdane trenutke.
Jučer sam ponovno postavio pitanje…
@VladaRH da li manja plaća liječnicima koji su štrajkali znači adekvatan povrat doprinosa obveznicima zdr.osiguranja? #politikahr
… a postavio sam ga jer štrajk još uvijek traje, funkcija javnog zdravstva je uslijed toga smanjena (npr. liste čekanja su se produžile…), a premijer Milanović najavljuje smanjenje plaća liječnicima koji su štrajkali te kaže:
kako od ravnatelja bolnica, sanacijskih upravitelja i šefova službi očekuje da u interesu poreznih obveznika utvrde tko je radio, a tko štrajkao.
I dobio sam odgovor!
@KapitalacTwitt Molimo te da provjeriš direktno u HZZO: http://ow.ly/qA7zD
Na koji sam im odgovorio protupitanjem uz obrazloženje:
@VladaRH Zašto? Naime, doprinose uplaćujemo u drž.proračun, a ne HZZO-u? Dakle vi ste jedini koji novac mogu vratiti obveznicima #zdravlje
Jer upravo i jedino o zadnjem (podvučenom) se može raditi kada govorimo o interesu poreznih obveznika, ujedno obveznika zdravstvenog osiguranja, čijim novcem se financira javno zdravstvo. Dakle ako vjerujemo premijeru Milanoviću da će se smanjenjem plaća liječnicima koji su štrajkali, a primali pune plaće, zadovoljiti interes poreznih obveznika tada je za očekivati da se na njihove račune vrati adekvatan iznos uplaćenih, odnosno preplaćenih sredstava na konto doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje.
Ipak, nazvao sam HZZO, postavio i njima isto pitanje ali odgovor nisam dobio niti je osoba (spol nije bitan) s druge strane bila imalo zainteresirana za problem.
Stoga sam se ponovno obratio Vladi RH:
@VladaRH možete li pitati ministra Linića, zvao sam HZZO, nemaju pojma o čemu pričam pa logično nemaju ni odgovor na pitanje #zdravlje
Odgovora naravno nema, a neće biti niti povrata preplaćenog novca obveznicima zdravstvenog osiguranja. Ako bude – javno režem ruku! I nikoga osobito briga za to.
Ipak pogledajmo okvirnu računicu u pozadini priče. Poznato je da svaki mjesec javno zdravstvo od građana ubere oko 1,4 milijarde kuna na konto zdravstvenih doprinosa, odnosno za funkcioniranje HZZO-a i javnog zdravstva. Otprilike pola tog iznosa odlazi na bolnički sustav, dakle 700 milijuna kuna mjesečno. Ako su efektivno u štrajku proveli 5% radnog vremena tada će u skladu s premijerovom najavom liječnici dobiti utoliko manje plaće, od 700 milijuna 5% je 35 milijuna kuna u razdoblju od mjesec dana, odnosno oko 60 milijuna kuna u proteklih 52 dana trajanja štrajka, kao iznos koji je za sada sporan.
Svaki porezni obveznik, kojih je u sumi oko milijun, tako za proteklih mjesec ima pravo očekivati povrat 35 kuna, u prosjeku, na konto vremena tijekom kojega mu zdravstvena bolnička usluga nije bila dostupna.
Možda nekom poreznom obvezniku 35 kuna i nije iznos vrijedan spomena, iako bi s tim novcem djetetu mogao kupiti barem kino ulaznicu i kokice. No ukupan iznos tih triespetica, zbrojen od svih obveznika zdravstvenog osiguranja i predan u ruke onome koji izbjegava odgovor na pitanje o povratu tih sredstava, itekako je vrijedan spomena.
Vlada RH stoga šuti. A šutnja je kao što znamo zlato – naše zlato za naše vlastodršce.
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Ako je zdravstveni sustav uštedio 35 milijuna kuna to znači da se nama poreznim obveznicima štrajk isplatio.
Znači da smo smanjili ogromne troškove javnog zdravstva za 35 milijuna kuna pa sad možemo smanjiti za isti ili veći iznos (kamate) dugove zdravstvenog sustava.
Kad bi predsjednik države, vlada i svi državni službenici štrajkali barem šest mjeseci godišnje znatno bismo smanjiti proračunski deficit i državni dug (ne vjerujem da bi itko primjetio da su u štrajku).
Kada bi tih 35 milijuna bilo vraćeno poreznim obveznicima tek tada bi se poreznim obveznicima taj štrajk isplatio. No to se neće desiti, niti će se troškovi i dug zdravstva smanjiti, štoviše vrlo vjerojatno će se i povećati kao što su se za ovo vrijeme povećale i liste čekanja (kažu za čak 30%).
Zadnje naravno stoji. Osnovna prednost pasivne vlade jest stabilizacija zakonskog okvira kojeg mahnito izmjenjuju dok su aktivni što građane demotivira od aktivnosti na razne načine i na njihovu štetu.
Fino 100% privatizirati zdravstvo i fino ukinuti doprinose pa da vidimo tko će onda krasti i gdje će curiti i gdje će biti štrajka.