Oznake
DOH, godišnja prijava poreza, obrazac, porez, porez na dohodak, porezna uprava, povrat poreza, prijava poreza
Nije loše podsjetiti se kako je rok za podnošenje prijave za povrat preplaćenog poreza za 2013. kraj veljače 2014., što će doći brzo.
Prošle godine gotovo pola milijuna građana je zatražilo povrat preplaćenog poreza, što je velik broj ako znamo da ih je u radnom odnosu tek nešto više od milijun (od toga onih pravih poreznih obveznika, koji plaću ne primaju iz državnog proračuna već se od njihove plaće državni proračun puni, je manje od milijun). Porezna uprava dakle od gotovo 50% građana tijekom godine uzima više nego što se zakonom od njih traži pa ih potom maltretira uvlačenjem u birokratski postupak (koji košta vremena i novca) ukoliko žele vratiti svoj novac u svoj novčanik.
U suprotnom, dakle ako ne zatražite povrat preplaćenog poreza, država vas izlišava prava na taj novac ili drugim riječima porezna vam neće taj novac vratiti iako zna da bi to trebala učiniti (ali oporezivanje nije moralno opravdana rabota).
Upravo građane iz ove zadnje skupine, koji ne traže povrat poreza, jer su nezainteresirani ili demotivirani birokratskim zavrzlavama, ipak molim da ovom pitanju posvete više pozornosti. Naime ipak se radi o vašoj imovini. Najčešći pripadnici ove skupine su građani koji rade samo jedan posao odnosno ostvaruju dohodak od nesamostalnog rada kod jednog poslodavca. Obratite pažnju:
Prvi korak – zatražite od poslodavca IP obrazac na kojem će pisati iznosi vaših primitaka, uplaćenih doprinosa te uplaćenih poreza i prireza.
Drugi korak – otiđite na stranicu Erste banke i skinite obrazac prijave poreza na dohodak u excel formatu. Ne bojte se excela. Otvorite fajl koji ste skinuli.
Treći korak – na dnu otvorenog fajla vidjet ćete 8 stranica (str.1, str.2 … str.8). Preskočite prvu i kliknite na drugu (str.2). Na str.2, u poglavlju “4.1.1 Plaća” upišite ukupni iznos primitaka (još poznat kao bruto 1). Taj podatak iščitajte s IP obrasca kojeg ste dobili od poslodavca (prvi korak). Upišite još iznos uplaćenih doprinosa te iznos poreza i prireza. Ukupno dakle tri brojke, čak su u excel obrascu i numerirane kako biste se lakše snašli, naime i na IP obrascu možete naći tražene iznose pod tim istim brojevima (šiframa) ako niste sigurni u njihovo tekstualno značenje.
Preskočite na stranicu 7 (str.7) gdje u poglavlju 9.1 upisujete po mjesecima faktor porezne olakšice. Faktor je veći ukoliko uzdržavate člana obitelji (ženu, muža, dijete). Ukoliko nemate uzdržavanih članova na svojoj poreznoj kartici tada je faktor porezne olakšice 1 za cijelu godinu. Dakle u stupcu B za svih 12 mjeseci (označeni rimskim brojevima u stupcu A) ćete upisati broj 1. Ukoliko imate uzdržavanog člana faktor vam se uvećava, što je propisano zakonom. Također ako živite u području od posebne državne skrbi ti faktori nose veću poreznu olakšicu i već ovisno o tome živite li u području P1, P2, P3 ili P4, što vjerujem znate ako tamo živite (npr. brdska područja ili ratom razrušena) tada ove faktore popunjavate u stupcu ispod svoje oznake. Za svakog novog uzdržavanog člana faktor olakšice vam se povećava. Primjerice ako uzdržavate supružnika tada svoj osnovni faktor 1 povećavate za 0,5 i dobivate 1,5. Ako još k tome imate dijete povećavate za još 0,5, dakle ukupno 2. A ako imate više djece tako vam se faktor sve više povećava. U izračunu tog faktora, što ovisi o vašem broju uzdržavanih članova, pomoći će vam ova tablica:
(mala napomena, faktor vam se može promijeniti i tijekom godine, dakle prvih par mjeseci uzdržavali ste jednog člana, dakle faktor 1,5, pa ste dodali još dijete i do kraja godine imate faktor 2. Također, vi možete sami uvrstiti faktor na svoju poreznu karticu koja se nalazi kod poslodavca tako da je zatražite od njega, odete na poreznu i prijavite uzdržavanog člana te vratiti poreznu karticu poslodavcu. On će tada voditi računa o tom pitanju. Ako tu brigu ne prepustite poslodavcu onda u svakom slučaju pišite poreznu prijavu na kraju godine jer ćete zahvaljujući poreznoj olakšici za uzdržavanog člana dobiti povrat poreza. Također, vaš supružnik može raditi neki posao ali ne ostvariti ukupno više od 11.000 HRK oporezivih primitaka tijekom godine (npr. socijalna naknada je u cijelosti neoporeziva, kao i dječji doplatak, ali i mnoge druge vrste naknada do određenog iznosa). U tom slučaju bez obzira što je ostvarivao dohodak vi ga imate pravo pisati kao uzdržavanog člana i koristiti faktor porezne olakšice)
Idemo dalje,
Nakon što ste upisali faktore za svih 12 mjeseci kliknite na str.8. Na vrhu stranice možete odabrati stopu prireza ovisno o općini/ gradu u kojem živite. Primjerice Zagreb ima prirez od 18% pa s liste odaberite Zagreb.
I to je to što trebate popuniti. Ostaje za vidjeti koliki je povrat poreza i ima li ga uopće. Zadnje dvije brojke na stranici 8 dat će vam odgovor na to pitanje. Predzadnja brojka, “razlika poreza i prireza za uplatu” govori vam da li ste tijekom godine uplatili premalo poreza pa biste državi trebali platiti još. Srećom ako radite samo kod jednog poslodavca NISTE DUŽNI PODNOSITI POREZNU PRIJAVU pa vas za taj “dug” država neće naganjati.
Zadnja brojka, “razlika poreza i prireza za povrat” je ono što vas zanima. Ukoliko je ona veća od nule, a predzadnja brojka (dug) jednaka nuli, ostvarili ste pravo na povrat poreza u tom iznosu. Čestitam! Još to treba dati na znanje poreznoj.
Četvrti korak – ovaj obrazac možete isprintati, sve stranice, i dostaviti ga poreznoj upravi (osobno ili preporučeno poštom na adresu porezne uprave). Ispunite osobne podatke na str.1 (uključujući i podatke o uzdržavanim članovima obitelji, ako ih uzdržavate), te OIB poslodavca na str.2.. Ako ne želite printati možete kupiti identičan obrazac u Narodnim Novinama i prepisati brojke iz ovog elektronskog. Također popunite osobne podatke i OIB poslodavca. Uz poreznu prijavu prilažete IP karticu koju ste dobili od poslodavca. To je poslodavčev dokaz o izvršenim uplatama u vaše ime.
Nakon podnošenja prijave slijedi čekanje. Tu nema pravila. Neki na kućnu adresu dobiju rješenje o povratu vrlo brzo (mjesec-dva), a neki čekaju i do jeseni, tako da se oboružajte strpljenjem i preporučam da zbog neizvjesnosti ne planirate tim novcem platiti godišnji odmor ili registrirati automobil.
Ukoliko vam iznad navedeno nije jasno, a ohrabrio sam vas u odluci o podnošenju porezne prijave, kontaktirajte me i pomoći ću vam koliko god mogu.
(pitanja o poreznim prijavama za 2014. godinu molim postavljajte ispod novo-objavljenog teksta za 2014. godinu koji se nalazi – OVDJE)
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Poštovanje,
iščitavajući pitanja i odgovore mislim da sam pronašao odgovor, ali ipak da budem siguran. Naime, ja sam bio nezaposlen (i upisan na evidenciju HZZ-a) dopolovice 8. mjesec otkad sam na stručnom osposobljavanju. Čitajući komentare došao sam do zaključka da budući sam bio jedan dio godine bez primanja, a u ostatku nisam prešao 11.000 kuna, moja majka ima pravo kod podnošenja prijave mene staviti kao uzdržavanog člana (nisam bio na ničijoj PK kao olakšica).
Sad pitanja:
1. Jesam li dobro zaključio?
2. Budući da ću sljedeće godine sigurno prijeći ovih 11.000 kuna, mora li me majka staviti ponovo na prijavu poreza kao uzdržavanog člana budući da me je stavila godinu prije ili je to jednostavno novi porezni ciklus i nikome ništa.
3. Brat je na zavodu od 11-tog 2014. može li i on biti uzdržavani član za 11-ti mjesec, pa je to onda koeficijent ukupno 2.2?
4. Je li ima ikakve veze status člana, odnosno je li studen ili je nezaposlen ili je pak bitno samo da nije na ničijoj PK pa na temelju toga se ima pravo na povrat poreza?
Unaprijed hvala:)
Pozdrav,
1. Da, možete biti olakšica
2. U načelu ako zasnivate radni odnos tada morate podići vlastitu poreznu karticu što znači da ćete istovremeno biti skinuti sa porezne kartice vaše majke. Inače preporučam da nikako ne koristite olakšicu ukoliko unaprijed znate da ćete preći 11.000 kuna (odnosno 13.000 kuna za 2015. godinu) jer iako vas zakon ne prisiljava na podnošenje porezne prijave ipak porezna uprava ima diskrecijsko pravo pozvati vas na obvezu plaćanja poreza (odnosno razlike koju ste ostvarili kroz olakšicu), naravno, ukoliko to otkrije.
3. Može
4. Uz najbolju volju ovo pitanje mi nije jasno 🙂
da se prvo osvrnem na drugo pitanje, ne zasnivam radni odnos već sam na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, a budući je to neoporezivo onda nemam svoju PK. Moj primitak će zasigurno prijeći 13.000 kuna jer je sada naknada 2.400 kuna x 8 mjeseci. Znači u teoriji, porezna se može u sljedećoj godini zapitati gdje sam ja, odnosno jesam li prešao 13.000 kuna ili ne, ukoliko se ne nađem na prijavi poreza za 2015. godinu. Ukoliko se ne prijavim na poreznu, a porezna otkrije da sam prešao 13.000 kuna (2400*8=19200) koliko bi morao platiti poreza ?
sad ovo četvrto pitanje, njega sam malo zbrlja, ali mi se eventualni odgovor sam po sebi nameće pa nije važno.
Hvala na odgovorima 🙂
hvala vam najljepsa…s obzirom da je muz otisao tijekom 2014.g. u mirovinu da li na osnovu toga mora prijavit poreza ? I ako mozete malo pojasnit jer nismo mi nasli nikakv logican odgovor zasto tj. o kojoj osnovi bi suprug morao vratit drzavi porez ako je na vrijeme sina odjava sa svoje porezne kartice ( tad je jos bio u radnom odnosu) ?
Ne brinite što se tiče odlaska u mirovinu, po toj osnovi sigurno nije obvezan podnositi poreznu prijavu. Stvar sa sinom je u tome što zakon kaže da člana obitelji možete pisati kao olakšicu ukoliko on, član obitelji, tokom godine nije ostvario više od 11.000 kuna prihoda. Porezna uprava vas može “zakvačiti” eventualno po toj osnovi, no samo ako podnesete poreznu prijavu pa oni izračunaju da suprugova porezna olakšica na konto sina tokom prva četiri mjeseca protekle godine više nema osnove.
Kako biste otklonili svaku sumnju predlažem da u ponedjeljak kontaktirate PU na telefon 0800-66-99-33 od 08:30 do 15:30 i zatražite formalno tumačenje.
Poštovani, prva 3 mjeseca prošle godine bila sam na zaposlenju za 1600 kn (bez plaćanja poreza). Tada sam se zaposlila za normalnu plaću i za to dobila IP karticu. Da li u poreznoj prijavi navodim i tih 1600 kn za prva 3 mjeseca? Hvala.
Poštovana, ove godine na sva pitanja o poreznim prijavama odgovara stručni tim iz tvrtke Opulento d.o.o. pa vas lijepo molim da pitanje postavite u komentaru jučer objavljenog teksta
https://kapitalac.wordpress.com/2015/02/06/kako-ostvariti-povrat-poreza-za-2014-godinu/
Sretno!
Postovani, molim vas objasnjenje. Moj suprug ima ip karticu od svog poslodavca te obavijest o mirovinskim primanjima. Naime on je u radnom odnosu a zbog invalidnost prima od Hzmo mirovinu .Njegov osobni odbitak je 1.30. Porez i prirez je cijelu godinu uredno placan. Da li on mora poslati poreznu prijavu i ako mora kako iskazati mirovinska primanja. Napominjem da se na obavijesti od Hzmo nije iskazan osobni odbitak vec samo uplaceni porez i prirez.