Oznake
centralno, cijena plina, faktor korekcije, grijanje, obračun, očitanje brojila, plin, plinara, tarifni model
Jučer sam dobio obračun potrošnje plina za proteklo tromjesečje, par novih uplatnica i još jedan papir koji mi je odmah zasmrdio na nešto novo. Ispostavilo se da imam dobar njuh.
Osim što su prije nešto više od godine dana obračun cijene plina zakomplicirali prelaskom s metode “cijene po kubiku” u kompliciranu metodu sa varijabilnim parametrima (ogrijevna vrijednost, kilovati, fiksne tarifne naknade…) sada su uveli još i faktor korekcije. A taj se pak faktor odnosi na korekciju vrijednosti stanja koje pokazuje plinsko brojilo. Plinarsko-monopolistički lobi isposlovao si je zakonski akt u kojem uvođenje faktora korekcije opravdava primjerice atmosferskim oscilacijama tlaka zbog čega plinska brojila pokazuju stanje sa greškom. Primjenom tog revolucionarnog faktora korekcije, koji je u pravilu veći od 1, dobiva se pravo stanje potrošnje plina, a plinara još poneku kunu na računu.
Iako sam prema brojilu potrošio 140 m3 plina taj broj morao sam pomnožiti sa faktorom korekcije 1,0073 (to je formulom odredio stručnjak zaposlen u plinarsko-monopolističkom lobiju) da bih dobio “stvarnu” potrošnju od 141 m3. Moš mislit. Ako brojilo ne pokazuje stvarnu potrošnju onda brojilo jednostavno ne valja, a kupcu se prodaje nešto što nema jasno određenu cijenu, dakle krši se zakon o obveznim odnosima i onaj o zaštiti potrošača. Bilo kako bilo u plinari su našli način kako od potrošača izvući još poneku kunu.
Uz to, jednu stvar su i zabrljali. Spomenuo sam fiksnu tarifnu naknadu. Oni je zovu Ts2. Do primjene nove metodologije ona je iznosila 16,5 kuna za sve potrošače. S novom metodologijom uvedene su različite kategorije potrošača odnosno tarifni modeli “TM1 do TM12” gdje svaki ima propisan iznos naknade koja se plaća povrh potrošenog plina. Prema obračunu strpali su me u tarifni model TM2 gdje je propisana fiksna naknada od 10 kuna mjesečno no u obračunu su ipak koristili staru vrijednost od 16,5 kuna. Eto, pa se ti njima žali.
Zapravo vjerujem da oni računaju s time da su stvar toliko dobro zakomplicirali da se žaliti neće nitko (jer ne kuži igru ili mu je jednostavnije platiti).
Živjeli državni monopoli, a ja idem malo proštrumpfati koliko bi me izašla investicija u centralno na drva…
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Dakle, samo osnovno. Prešaltao sam centralno na drva. Do sada sam potrošio 12m drva i nešto briketa ( raznih, u eksperimentalne svrhe ) od 10. mjeseca prošle godine. Na centralnom imam 12 radijatora. Prošle sezone, zimska rata plina mi je bila cca 3500Kn a ljetna cca 250. E pa sad, nek se vidi računica. U grubo, cca 40% od prošlogodišnje cijene plina u sezoni grijanja. U ovoj zimi sam isplatio cijelu investiciju a u kući mi nikad nije bilo tako toplo. Što se mene tiće, GPZ mogu zatvoriti. Za koji tjedan, kad sezona završi, na svom blogu ću opisati detaljniju analizu, dobro i loše, te čaroliju od peći tvrtke Centrometal… 🙂
otkrili ste jebate toplu vodu hehehe
drva su jedino nezgodna starijin judin
u siječnju je gospođa koja očitava plin došla i priupitala “pa kako vam je tako jako opala potrošnja plina ?”, a tada sam joj slavodobitno otvorio vrata garaže i pokazao svoju najnoviju investiciju – peć na pelete. kao prvo,na pelete je jeftinije grijanje nego na plin,kao drugo ne ovisim o jednom dobavljaču (monopolistu), kao treće u kući je mnogo toplije nego prije, kao četvrto – malo se i razgibavam čišćenjem i punjenjem peći. s time da sam kasno i krenuo, pa sam pelete plaćao po zimskoj (višoj) cijeni. početkom ožujka svi dobavljači već su snizili cijene peleta, tako da će cijena grijanja za slijedeću sezonu biti još niža i bez tih famoznih korekcija,koeficijenata,naknada i inih umotvorina naše birokracije.
znaju birokrati i etatisti kako ce doskocit – pitanje je vrimena kad ce pocet srat o ekoloskon zagadjenju lozenjen drva, pa ce uvesti neku fiksnu dadjbinu po dimnjaku, pa ce to spojit s energ ucinkovitoscu i kubikazon prostora i opalit jos kakav namet, pa ce krenit prica o crnon trzistu drvne industrije, pa ponovo malo srackologije, tj ekologije. ionako vec postoji onai kretenluk da ne mos ic u drva u svoj teren/sumu dok ti prvo nije sumarija obilizila cabla koja smis oborit eli,. fala bogu pa judima cisto puca kurac za takvo narusavanje privatne imovine. drzava dozivljava stvarno pravo, ka sta se dade vidit, ka neku skoro nepostojecu pravnu disciplinu tj granu
pa ne znan jeste svatili da kad se govori o skolama i grijanju, stalno se napominje da su u nekoj skoli amo tamo “ucenici ugrozeni ugljicnin monoksidon zbog grijanja na drva”, o jebate pas. ka da ta dica boravu u dimarican i crnin kuzinan.
Nek si majmuni pogledaju film Družba Pere Kvržice ili Vlak u snijegu. Kaj ona djeca tamo nisu normalno živjela, a u učionici peć na drva.
ae to i ja kazen
Nedavno smo ja i susjed raspravljali o toj njihovoj formuli za racunanje plina. Nikada nam nije dosla tolika cijena plina. Ja mrzim vrucinu i cijelo vrijeme mi je izgasen plin, koristi se samo u kuhinji. Ali ovaj put je doslo preko 20 posto vise nego prosle godine. Kako je to moguce? Kada je zima bila dosta blaza. Naravno pronasao sam te korekcije i ljepotu racunanja. Oni obracunavaju racune kada im padne na pamet jednom 30, jednom 15, jednom 5 i na tim razlikama poveca se racunica.
Mislim da sam i ja jedan od onih koji ce svoju stadlerku vratiti na drva,plamenik razbiti macolom da se vise ne moze vratiti.Plinara neka onda obracunava sa korekcijama koliko joj volja.Pljackaju na kulturan nacin ,njihove obracune nebi skuzio ni sam Ajnstajn a kamoli starije generacije .