Oznake
deficit, fiskalna odgovornost, gospodarstvo, kriza, politika, porez, Pusić, reforme, siromaštvo, vlada, zakon, Štednja
Cilj je smanjenje deficita, a ne novi porezi – kaže Pusić.
Naravno! Novi porezi su tek sredstvo kojim bi Vlada željela ostvariti taj cilj. Međutim čini mi se da smo premašili prijevoj Lafferove krivulje odnosno točku nakon koje daljnje podizanje poreza donosi manje novca u državni proračun, povećava defitit, guši ekonomsku aktivnost, a građane osiromašuje. Građanima se na vrat stavlja sve veći javni dug i njihov standard posljedično pada. Porezi neće pomoći. Načiniti će štetu koju će biti nemoguće ispraviti. Kada bolje pogledam oko sebe možda je neprimjereno koristiti futur.
Deficit se mora smanjivati kroz radikalno rezanje proračunskih rashoda. Vlada mora početi trošiti manje jer zbog provođenja neprimjerenih politika i izbjegavanja nužnih reformi prihoduje sve manje. Fiskalno neodgovorna Vlada građane je uvukla u spiralu socijalnog beznađa. Fiskalnu neodgovornost čak su i (paradoksalno) zaštitili Zakonom o fiskalnoj odgovornosti izbacivši odredbe temeljem kojih bi državni dužnosnici snosili posljedice za vlastite postupke (izmjene zakona od 12.02.2014).
Prave reforme značile bi da se država zbog potrebe za manjim troškovima mora početi odricati mnogih poslova nad kojima polaže ekskluzivno monopolno pravo i koje, nažalost, koristi kao sredstvo manipulacije građanima (ucjenjuje ih stvarima koje spadaju u domenu osnovnih ljudskih potreba civiliziranog čovjeka). Proizvodnja birokratskih postupaka mora momentalno prestati, a postojeća skalamerija zakona i propisa raspetljati, skratiti. Ne vidim drugog puta da se izbjegne slobodan pad u ponor siromaštva.
No Vlada će umjesto radikalnih reformi, kroz koje bi sama morala pretrpjeti bolne udarce i odreći se statusa (moći) kojeg uživa, radije nastaviti iscrpljivati porezne obveznike. Pritom obećavajući kako će posljednje kapi krvi koje im isisava ovaj puta investirati kako treba. Donosit će neviđene strategije i obećavati spektakularne rezultate koji će opravdati žrtvu, povratiti izgubljenu nadu i svima donijeti zasluženi prosperitet. Ništa od obećanog neće se desiti. Dok građani shvate da su obmanuti, navučeni na “spiku”, a mnogi i na socijalni dop, bit će prekasno, a njihov integritet bit će nepovratno narušen.
Daljnje porezno opterećenje i eksploatacija poreznih obveznika kao potpora planskom ekonomiziranju, u očekivanju nekakvog čudesnog hrvatskog “new deala”, obično je mazanje očiju. Preambiciozna vlast, koja teži upravljati svim mogućim aspektima društva, ne može učiniti ništa osim naštetiti društvu. Ona je izgubljena u ambicijama, razočarana rezultatima te uvijek oslobođena krimena vlastitih nedjela. Njene grijehe, kao i uvijek, platiti će građani svojom imovinom i slobodom.
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Amen.
Tko zna, možda im se posreći i gospodarstvo prirodno izađe iz krize? Ili možda ne. Još prošle godine lijepo su kazali američki analitičari: centralne banke i političari potrošili su cijeli jedan poslovni ciklus na pimplanje i sad dolazimo na prag sljedeće krize koju slabo tko može izdržati (2007 + 7 godina).
Sviđa mi se kako je Nigel Farage eurokratima rekao “Spremni ste se boriti za svoj europski ideal do posljednjeg europskog poreznog obveznika”. Ovisno o kojoj se vladi i državi radi, bore se za razne tvari, ali žrtve su uvijek iste ;-).
Ovo u vezi fiskalne (ne)odgovornosti je super – baš prema izreci da je istinski učinak zakona gotovo uvijek suprotan njegovom imenu i deklariranoj svrsi. LOL!
U zlatu je spas… ommm…
Pingback: Ponedjeljak, 28.4.2014. – uz jutarnju kavu preporučujemo | Quo Vadis Croatia
Pingback: Profit, profit, profit | katkapital
Socijalistička vlada ne želi rezati deficit proračuna jer bi time smanjila količinu novca kojim upravlja, lakše im je reći da su dugove napravili njihovi prethodnici pa nek ih oni i vraćaju kada sutra dođu na vlast.
Njihovi prethodnici, sadašnja opozicija, na izazovno pitanje Recite gdje bi vi rezali proračun? Odgovara: Vi ste sad na vlasti vi režite. Mi ne želimo ništa rezati, a kada dođemo na vlast optužit ćemo vas da ste krivi za katastrofalno stanje jer niste htjeli na vrijeme srezati troškove.
Tako se oni prepucavaju, a nama šalju račune na naplatu. Još nas i kritiziraju. Kažu mi bi reforme ali ne možemo ih provesti jer su svi protiv.
Nitko neće rezati proračun, jer je svim političarima to grana na kojoj sjede i kasica-prasica za glasače. Svi se rađe čekati EU,MMF,W i optuživati ih za rezove kasnije (“Nismo mi, oni to hoće,pa to ti je !”). Mislim da bi dobar korak u tom pravcu bila rekonstrukcija Vlade po resorima najprije: pripojiti to fantomsko Ministarstvo branitelja (skoro 20 godina nakon završetka D. rata, komu to služi više ?) Ministarstvu socijalne skrbi, ono Marasovo uvesti pod gospodarstvo, baš kao i turizam, zaštitu i okoliš staviti s graditeljstvom, a potom krenuti u teritorijalni preustroj zemlje,ukidanjem županija i neodrživih općina i gradova, s uporednim otpuštanjem i smanjenjem državne,lokalne administracije.Na gospodarskoj strani primjeniti makar 15 % preporuka za smanjenjem nameta, ali i provesti multilateralni prijeboj na razini države,smanjiti nelikvidnost , uvesti plaćanje PDV-a po naplaćenim računima i sl.Otprilike kao igranje školice, kredita ili kamenčić se stalno mora gurati naprijed.