Oznake
Država, Lalovac, ovrha, porez na nekretnine, porez na promet nekretnina, porezni dug, stan, tržište nekretnina
Kako država gleda na zamrznuto tržište nekretnina?
Gleda ga kao golemi izvor nenaplaćenih poreza! Ministar Lalovac, kojem će buđenje usnulog tržišta nekretnina biti gotovo pa glavna zanimacija u naredno vrijeme, smatra problematičnom razinu duga građevinskog sektora prema financijskom, a osobito zbog trenda ostvarenih prihoda koji postaju sve manji i tako povećavaju nelikvidnost. U toj činjenici on vidi kako mu iz ruku klizi gomila nenaplaćenog poreza. Gomila izgrađenih nekretnina ostala je neprodana, na njih nije naplaćen porez, a u konačnici bi lako mogle završiti kao imovina u rukama banaka, ponovno neoporezovane – barem do trenutka kada se uvede porez na nekretnine. No do tog trena Lalovac bi svakako volio ubrati što više poreza na promet istima.
Što god da on javno želio po pitanju nekretnina ipak ne daje na znanje koje bi bile moguće metode revitalizacije tržišta nekretnina. Ruku na srce u ovom trenutku problema na tržištu nekretnina nema. Ono se reduciralo kada je shvatilo da potražnja za nekretninama izostaje. Tako sada mnoge građevinske tvrtke žive u “praznom hodu” računajući na oporavak ekonomije u širem smislu ali su pritom spremne prodati nekretnine u svojem vlasništvu po nikad nižim cijenama i to kako bi pokrile troškove tekućeg poslovanja (održale se na životu). Gomila neprodanih nekretnina prodala bi se kroz vrijeme ali samo u slučaju općeg ekonomskog oporavka. Kompletna ekonomska slika mora se promijeniti kako bi građani ponovno odlučili ulagati u nekretnine. Ideja da ekonomiju treba oporavljati državnom intervencijom u tržište nekretnina, odnosno da je ono samo po sebi ključ izlaska iz krize, je apsurdna te u konačnici šteti izgledima za bilo kakvu stabilizaciju stanja u dogledno vrijeme. Intervencija države u tržište nekretnina može jedino produbiti i produljiti krizu, a građane dodatno osiromašiti.
A kako se čini stvari idu upravo u tom smjeru. Porez na nekretnine osiromašit će građane. Uz trenutnu ponudu nekretnina na tržištu, što Lalovac smatra problematičnim zbog nenaplaćenih poreza, tržište će zasuti dodatan broj nekretnina u vlasništvu građana koji će (zbog života na rubu egzistencije) biti prisiljeni prodati svoju imovinu kako bi izbjegli trošak poreza. Neplaćeni porez država će tretirati kao porezni dug, a to može vrlo lako dovesti do ovrhe nad nekretninom tj. gubitka iste u korist države. Građani na rubu egzistencije prodavat će svoje nekretnine u bescjenje samo da izbjegnu potpuni gubitak vrijednosti svoje imovine. Misli li Lalovac na te građane? Naravno da ne. Oni će biti kolateralna žrtva u njegovom obračunu sa nekim (samo njemu poznatim) “protivnicima sistema” na nekretninskom tržištu.
Uz porez na nekretnine još je jedna stvar koju vidim kao problem u oživljavanju tog tržišta – od 01.siječnja 2015. uvodi se PDV od 25% na građevinsko zemljište kao i na zgrade i zemljišta na kojem se one nalaze prije prvog nastanjenja. Porez na promet nekretnina trenutno iznosi 5%, a promjena je (naravno) uvjetovana EU regulativama. Novi namet dodano narušava već ionako narušenu računicu u građevinskom sektoru, a u svakom slučaju dovest će do toga da će se ubuduće građevinskim zemljištem trgovati manje te graditi manje. Nelikvidnost građevinskih tvrtki ovime je dodatno stimulirana, a građani koji će biti prisiljeni na prodaju svoje imovine (zbog novih poreznih troškova) trpit će još veće gubitke jer dizanje cijene nekretnine kako bi se kompenzirao novi namet nije opcija na tržištu na kojem raste ponuda.
Vrijeme za trgovinu je sada. Zašto? U trenutku kada na snagu nastupe mjere državnog intervencionizma mnogi će očito izgubiti u pokušaju da spase što se spasiti može. Međutim onaj tko danas traži nekretninu mora biti svjestan nadolazećih poreza koji će mu postati stalan trošak na istoj. Istovremeno mnogi kupci su svjesni da će zbog gomile prodavatelja, koje će država nakon uvođenja novih poreza stjerati u kut, imati veći izbor nekretnina i po nižoj cijeni. Stoga je takav kupac sada suzdržan od kupnje. Takvome treba danas ponuditi nešto nižu cijenu kroz koju bi ga se demotiviralo od te špekulacije i zaključiti trgovinu. Smatram da je ovo osobito važno za sve vlasnike nekretnina koji žive na rubu egzistencije i koje će porezi na nekretnine odvesti na prosjački štap. Sada je zadnja prilika da za nekretninu (koje će se pod pritiskom morati riješiti) dobiju zadovoljavajuću cijenu, izbjegnu porezni dug i socijalnu degradaciju.
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Kapitalac, misliš li da Hrvatska ima ikakve šanse išta promijeniti, makar samo u pokušaju, prije nego se uruši keynesijanska ekonomija zapadnih centara moći? Što se po tvom mišljenju mora dogoditi u ovoj našoj posranoj zemljici da narod izađe na ulice? 25% na građevno zemljište, pa onda 2% na godinu, svake naredne godine, ta kako može postojati budala koja u tome ne vidi čistu konfiskaciju? Naravno, fukari će prvo mazati oči nekakvim tvrdnjama da će “prva nekretnina” biti izuzeta, ne bi li fukara u naletu zavisti spram svakoga tko ima, odobrila te nove namete. Koji će onda, teko koju godinu kasnije, biti “prošireni” i na njih, jednako kako je i PDV skakao, kačeći svakoga. No, kako su gornja pitanja tek retorička, jer znamo i ti i ja da Hrvatska takve šanse nema, bolje je pitanje – koliko je po tvom cijenjenjom mišljenju ostalo do konačog urušavanja, nereda i krvi?
Ne znam. Mislim da se za naših života (ovdje) neće ništa promijeniti. Štoviše, vjerojatno će se pogoršati. Sve veći broj socijalnih narkomana svoju ovisnost o milosti države nastojat će zadovoljiti opetovano glasujući za rasprodaju tuđe imovine čijom konfiskacijom će im država osigurati dop za neko kraće (i sve kraće) vrijeme. Mislim da je krajnje vrijeme da mi malobrojni koji shvaćaju razmjere ovog problema počnemo jedni drugima čuvati leđa.
U tekstu ne piše, ali kratkoročno će se dogoditi još još jedna pojava: svi oni koji su otezali sa kupovinom nekretnine će se sada do kraja godine požuriti, jer ih sljedeće godine čeka PDV. Tako da će do kraja godine tržište malo živnuti, a nakon toga slijedi dugotrajna suša i nelikvidnost.
Pravo riješenje bio bi porez na nekretnine koji bi natjerao vlasnike svih tih tisuća i tisuća nekretnina na prodaju, pa makar i po nižoj (realnoj) cijeni.
Ma nemoj? Natjeraj vlasnike nekretnina na prodaju po bilo kojoj cijeni? Zasto se gnjaviti sa PDV-om i natjerivanjem? Vec imaju moc nekretnine jednostavno konfiscirati kao sto su nekada komunisti radili. Ako ces pljackati onda pljackaj, zasto se sramis?
–
Jadno je kako se u nas mjere, koje će dugoročno utjecati na generacije u budućnosti, donose s takvom lakoćom. “Olako obećana brzina”- onomad je bila knjiga zbog koje je Miloševićev suparnik ostao skoro bez glave u njegovu prvom proboju, a danas isto rade naši velikani politike. Uvodimo porez na nekretnine, a bez etažiranja stranova,zgrada,poslovnih prostora,itd., što je jedan od uvjeta za prodaju nekretnina u EU. Nisu sređene niti knjige položenih ugovora, zemljišne da ne pričamo, uprkos sredstvima za digitalizaciju danim 2 puta za isti posao, I na osnovi čega su država i bajni ministar ,kao i onaj prije njega, mislili odrediti koliki će biti porez, te koliki će biti priljev u proračun, kad ne barataju osnovnim činjenicama kao što su površina zemljišta,aktualnost vlasničkih listova,itd. ?!
Ali, kod nas sve može proći…
Nije mi jasno zašto bi vrijeme za trgovinu bilo sada?
U pojašnjenju tzv. “prvog nastana” stoji ovo:
“Prvi nastan je prvo korištenje nekretnine, a bitan je iz razloga što se sve isporuke do prvog nastana, ili isporuke kod kojih je od datuma prvog nastana, odnosno korištenja do datuma sljedeće isporuke nije proteklo više od dvije godine, uvijek oporezuju PDV-om. S druge strane, isporuke kod kojih je od prvog nastana do datuma sljedeće isporuke prošlo više od dvije godine, u pravilu nisu predmet oporezivanja PDV-om te bi se i dalje trebale oporezivati porez na promet nekretnina.”
Što po meni znači kako će predmet oporezivanja PDV-om biti samo novi i nenastanjeni stanovi, te oni koje vlasnik u razdoblju do dvije godine promijeni.
Znači, intencija države je u budućnosti oporezivati špekulativno trgovanje nekretninama, većim porezom -> PDV-om.
Slažem se kako će to trenutno još produbiti nelikvidnost građevinskog sektora koji će biti prisiljen na prodaju. Na prodaju će biti prisiljene i banke, te razni “investitori” u nekretnine koji čekaju da se pakao smrzne kako bi oni izašli barem s nulom.
Da li ovaj potez produbljuje krizu – ne bi znao, nemam ni dovoljno informacija ni ekonomskog znanja da bi mogao procijeniti da li gomila neprodanih nekretnina (zadnju brojku koju sam čuo 800 novih stanova na području Rijeke) radi više štete u odnosu na porez na iste *AKO* se u njima ne stanuje.
Ali da osiromašuje građane? Mislim da imam prihode u top10% ili top 15% posto, naravno pri dnu ali ipak više od 80% stanovnika Hrvatske i ne vidim kako bi me trebao pogoditi? Na nekretninu kojoj živim se neće plaćati a drugu nekretninu ću steći samo nasljedstvom, kako nisam jedini nasljednik ako je budemo morali prodati pa ako zbog novog poreza dobijem 10-20% manje – teško da ću osiromašiti zbog toga.
U nezgodnoj situaciji će biti jedino oni koji će naslijediti nekretninu na poziciji koja se neće moći prodati, koji će umjesto da je puste da lagano propada, a vidio sam gomilu kuća koje se polako pretvaraju u ruševine sada kada nema poreza, da ako porez natjera vlasnike/nasljednike da to brže prodaju svima će biti bolje, pa makar ako bude i za manje novaca. U svakom slučaju će dobiti više nego za ruševinu.
Porez može pogoditi samo velike mešetare nekretninama te sitne wanabe mešetare sa 3-4 nekretnine s kojima ne znaju što bi osim da čekaju da cijena poraste.
Zanima me;
Ako je PDV porez na dodanu vrijednost kako ce se naplacivati za nekretninu na koju je vec jednom placen? Ako prodajes polovnu (vec koristenu) nekretninu onda nikakva vrijednost nije dodana, samo se preprodaje.
Je li moguće da autor nije pročitao pz o porezu na nekretnine ili namjerno dezinformira? Porez na nekretnine ide na sve nekretnine bez izuzeća, ali mijenja komunalnu naknadu koja se plaća na sve nekretnine. Ja placam 900kn komunalne naknade godišnje, a ubuduće ću plaćati 907kn poreza na nekretninu (kom naknade tada više nema). Kako će me to osiromašiti?
Koliko se ja sjecam politicari su svaki novi porez opravdavali nekom kompenzacijom. Novi porez bi redovito bio uveden ali bi na novu olaksicu zaboravili.
Dragi naivni Dario – način na koji se najavljuje porez na nekretnine igra, kao i uvijek, na bazičnu ljudsku slabost – ljubomoru na svakoga tko ima više od tebe (uključujući i one koji su to što imaju stekli krađom i kriminalom i one što su se mučili i odricali ko tegleća stoka da bi npr. po rudnicima u tuđini nešto stekli, dok su domaći Hrvati ispijali duge kave po rivama i tkalčićevima…). Zato se raji najprije prikaže da će po čunjki dobiti “samo oni koji imaju viška”, na što se raja zapali i viče “neka, neka, majku im njhovu! Deri bagru!” ne shvaćajući da je to bio samo trik da novi zakon prođe bez masovnih nereda. Ono što se kasnije dogodi, kad porez već jednom bude uveden, i kad nacija malo obvikne, prvom narednom zgodom se kaže kako “u EU se porez na nekrenine ne naplaćuje samo onima koji imaju viška, nego – svima”. Pa ga uvedu i ostalima za neki relativno simboličan postotak. Pa onda taj postotak krene rasti kako se kriza bude produbljivala a državna bušta bude bivala praznija i zaduženija. Na kraju najviše zapravo plati upravo ta fukara koja je na početku najviše likovala, nasijedajući na priču o tome da je prije plaćala 900 kuna a sad će 907! Bogati i spretni svoje na vrijeme ionako prodaju ili inkorporiraju (provuku kroz rupe u zakonu, prikazujući to kao ‘poslovna sredstva’ ili što god već) ili odnesu na strane račune, a ostane plaćati zbunjena fukara koja ionako nema svoje “ja”. Svaki je porez otimanje i krađa, ništa drugačije nego kad ti netko provali noću u garažu. Ni jedan porez nije “pravedan”, mada su neki nepravedniji od drugih. Onaj tko misli da je ikad ijedan porez bio “namijenjen da se njime opandrče bogati, da bi se pomoglo sirotinji” nije do li sažaljiva naivna budala. Pa se i ti, Dario, upitaj – tko će na kraju vraćati prevelike dugove domovine ti Hrvatske, do li obična raja, kojoj će se oteti, malo po malo, brže ili sporije, njena djedovina, koju su stranci zapikirali još onda kad su nam opičili embargo kad smo se zakačili s JNA. Sve će nam oteti kojekakvi “naomiljeniji ministri” Linići (jer “Linić”, to je radno mjesto, to nije prezime), a na kraju ćemo svejedno bankrotirati! Ali ne prije nego nam sve odnesu i u krv uvale. Pa se upitaj zašto Hrvatska već SADA ne bi išla proglasiti ogluhu na otplatu stranih dugovanja (“default”), pa neka naši dugovi budu njihov problem – što bi i bilo “fer” jer to zaslužuje svatko tko je toj bagri išao posuđivati. Gle, oni su računali na to da ih takvi kao ti nikad na ovo gore neće natjerati. Bravo, Dario…
Potpisujem!
Odličan komentar !!!
Ista priča je bila 2008 nakon propasti Lehman Brothers-a. Cijeli svijet je pričao o globalnoj recesiji koja nam sljedi a neki su uporno ponavljali za sanaderom da kod nas nema krize.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/sanader-za-new-europe-hvala-bogu-kod-nas-nema-krize-/413842.aspx
Sljedeće godine je u jednom mjesecu 30 000 ljudi ostalo bez posla. Malo žalosno da se mora naučit na teži način, tko nije svjestan opasnosti pogiba od nje.
Pitanje svih pitanja je porezn na nekretine koje bi trebala palaćati država, državne firme, vojska, crkva, udruge itd. jer su sve vrste vlasništava po Ustavu jednake
No, Važnije od plaćanja je
– Briga o nekretinama
– uredna evidnecija – svake godine prijavati porez – razloge za neplaćanje
– plaćanje poreza je tek treće po redu i to u visini kounlane nakande
Dakle dati bonus od 3-5 godina porezna na nekretine u visini komunalne naknde onome tko sam prijavi porez do odrđenog datuma i sve je riješeno preko noći…
PDV na garđevna zemljišta ne mora biti 25 %, zašto ne bi bio 7 % ili 3%?
Porez na nekretnine nikada ne smije postati prihod centralnog proračuna. On mora poput današnjeg “prireza” biti izvor lokalnih prihoda.
Hrvatski sabor mora zakonski urediti izvore prihoda za lokalnu samoupravu, jedan od njih mora biti i porez na nekretnine, a stvar je lokalne samouprave koje će izvore i u kojoj mjeri koristiti za financiranje potreba lokalnog stanovništva.
Općine koje imaju druge bogate izvore prihoda, npr. spalionicu smeća u svom dvorištu ili izvor nafte ili velikog industrijskog zagađivača, možda neće nikada imati potrebu za uvođenje poreza na nekretnine, ali općine koje imaju samo svježi zrak i zdravu prirodu vjerojatno će uvesti ogroman porez na nekretnine, pa će građani slobodno birati u kojoj će općini živjeti, onoj koja nema porez na nekretnine ili onoj koja ima veliki porez na nekretnine – stvar slobodnog izbora mjesta nastana.
Bitno je da Državni proračun s tim nema nikakve veze. Ne smije Vlada odlučivati kako će koja općina urediti svoje uvjete života.
Najgori hrvatski ministar Linić bio je opsjednut centralističkim socijalističkim uvođenjem poreza na nekretnine iz ideoloških razloga, a nažalost izgleda i njegov vjerni sljedbenik Lalovac. Nekretnine koje je Linić želio oporezovati i dugoročno uništiti su privatna imovina, a socijalistima (posebno socijaldemokratima) je glavni strateški cilj opljačkati i uništiti privatno vlasništvo putem visokih poreza.
Priče o pokretanju gospodarstva porezom na nekretnine su besmislena ideološka magla, prašina u oči naivnim glasačima, nikada povećanje poreza neće i ne može pokrenuti gospodarstvo, samo smanjivanje i ukidanje poreza su pokretači gospodarstva.
Mislim da bi poduzetnici u RH stvarno trebali razmisliti o “Atlas shrugged” scenariju. Zašto ne organizirati štrajk poduzetnika, i svih ostalih koji ne ovise o proračunu? Pa da vidim odkud će onda cijediti novac za proračunske ovisnike. Ionako Mate Kapović kaže da su poduzetnici pravi paraziti pa da testiramo tu tvrdnju.