Zanimljiv tekst na Banka.hr – Vlada probila fiskalno pravilo za 4 mlrd kuna
… iz kojeg doznajem kako je Vlada prekršila čak tri zakona, onaj o fiskalnoj odgovornosti, zatim zakon proračunu te zakon o izvršavanju proračuna za 2013. godinu.
Rashodi opće države umjesto da se smanjuju konstantno rastu, tako su u 2013. rasli za 600 milijuna kuna na ukupno 150,6 milijardi kuna. Toliko o “štednji” koja nas uništava. Ima li još tko u potrazi za dokazom kako vlast ne štedi već konstantno nemilice troši (oporezovani novac) i zadužuje građane koji zbog toga klize u siromaštvo?
Paradoksalno je kako Vlada zapravo ne odgovara nikome. Povjerenstvo za fiskalnu politiku, koje je samo jedna instanca izvršne vlasti izmišljena kako bi si uhljebi malo povećali plaće, ovdje se javlja kao neka vrst komentatora događaja nakon što su se oni već odigrali, a mjere koje predlažu nakon što ustanove kršenje zakona su čista patetika:
Fiskalna pravila postoje zato da bi ih se nositelji fiskalne politike pridržavali jer povećavaju stupanj predvidivosti i povjerenja u izvršnu vlast. Ako se smatra da zakonski definirana fiskalna pravila ne odgovaraju postizanju dugoročnih razvojnih i stabilizacijskih ciljeva, onda treba na vrijeme pokrenuti izmjene zakonskog okvira, čime se izbjegava situacija kršenja pravila i narušavanje vjerodostojnosti, ističu u Povjerenstvu.
Shvatite to ovako – ukoliko je zakon previše rigorozan, i Vlada ga je prekršila, olabavi ga malo brate!
To se naime već jednom i desilo, da ne bi ispalo kako pretjerujem. Nakon što je Vlada prekršila fiskalna pravila ona su izmjenom zakona u veljači ove godine olabavljena (s jedne strane) i izrelativizirana vezanjem uz EU direktive (s druge strane). Što god da Vlada čini uvijek će biti fiskalno odgovorna, a proračunu su u tom okviru otvorena vrata za daljnji rast na zadovoljstvo Vlade i interesnih skupina građana, a na žalost poreznih obveznika.
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Da? Pa što nam možeš glupi porezni obvezniče? Sve što ti padne na pamet kako bi se suprotstavio je ili zabranjeno (sankcija će se nad tobom i tvojom imovinom provesti) ili potpuno neefikasno. Možeš nas eventualno prijaviti našoj instanci (policijskoj, poreznoj, pravosudnoj,..), koja ti neće niti odgovoriti ili ćeš dobiti tipski “vritnjak”. Ako baš budeš jako uporan i neugodan, poslat ćemo ti inspekciju i upropastiti posao, ili ćeš završiti u mentalnoj ustanovi na prisilnom liječenju. Tko ti je kriv pa si za ozbiljno shvatio floskule o “demokraciji” i “pravnoj državi”.
Bilo bi za očekivati kako si nakon 55 godina boljševičkog odgoja konačno shvatio kako stvari stoje i kako se trebaš ponašati pred autoritetima. Ali, ako ipak nisi, imamo mi za takve lijeka…
Ostavka nesposobnog ministra, a u slučaju više njih ostavka predsjednika vlade, jedini je ispravan potez u slučaju neuspjeha u pridržavanju proračundkih ograničenja.
Ne znam što se čeka?
Možda nekakav referendum?
Ili baš moramo čekati redovne izbore?
Pingback: Utorak, 22.7.2014 – uz jutarnju kavu preporučujemo | Quo Vadis Croatia
Da samo Vlada ne odgovara nikomu,bilo bi lakše, u ovoj zemlji više nitko ne odgovara, jer odgovornost i ne postoji. Ona znana “Neka institucije rade svoj posao !” je u prijevodu zapravo “Kako nitko od nas ne radi svoj posao , nema sankcija !” Izbori idu, sve ostalo je irelevantno.
Problem je što u nas ne postoji kritična masa javnog mnijenja, dovoljna da izvrši pritisak na institucije i političare. Rascjepkanost parcijalnim interesima (ola HUP,di smo ,recimo ?) umjesto sagledavanja globalne slike i principa po kojem svatko odgovara za svoj dio posla uvelike pogoduje političarima u ovakovu ponašanju. Uostalom, sad su 2 mjeseca plaćene nirvane za njih, ništa ih se ne dotiče u ovoj medijskoj sezoni kiselih krastavaca,gdje i za medije,toliko spregnute s politikom,to nije vijest dana, već Milanovićev put u Rijeku i okolicu.