Oznake
bruto, Flat tax, Lalovac, neoporezivi dohodak, neto, plaća, porez, porezna olakšica, porezna osnovica, Porezna reforma, progresivni porez
Ako zanemarimo da je porez, bez obzira o kojem obliku govorimo, ništa drugo do li ozakonjena pljačka kojoj je smisao oduzimanje dijela imovine poreznom obvezniku kako bi se omogućilo financiranje (različito od “ostvarivanja”) političkih ciljeva vlastodržaca, tada se često upuštamo u rasprave o tome koji je oblik poreza štetniji od drugog. Iako je opće prihvaćeno mišljenje da je porez na dohodak najštetniji oblik poreza, jer se izravno odnosi na pitanje plaće nekog radnika, nisam siguran da je ispravno smatrati, primjerice, porez na nekretninu, koju će radnik s vremenom izgraditi ili kupiti od ostatka svoje plaće, manje štetnim oblikom. Isto tako možemo li reći da je porez na dobit tvrtke koja posluje konkurentno i racionalno, čime ostvaruje interese radnika i potrošača, manje štetan oblik? Je li od svih oblika poreza najpošteniji (podsjećam da smo zanemarili suštinu poreza) porez na dodanu vrijednost ili se pak radi o najperfidnijem obliku poreza jer on na svakom koraku proizvodnog procesa uzima dio vrijednosti konačnom proizvodu i koji u konačnici kažnjava krajnjeg kupca?
Bilo kako bilo porez na dohodak je u žiži zbivanja, a ovdje ćemo se baviti lošom stranom poreznog sustava u Hrvatskoj, odnosno modelom progresivnog poreza na dohodak.
Stvarni, negativni učinci ovog modela nisu u potpunosti vidljivi na prvi pogled. Opće je poznato kako se dohodak oporezuje u tri koraka, ovisno o njegovoj visini. Oporezivi iznos dohotka dobije se tako da se bruto plaća umanji za doprinos za mirovinsko osiguranje (20%) i zatim neoporezivi dio plaće (2.200 kuna). Neoporezivi dio plaće započinje od 2.200 kuna za sve ali se uvećava ovisno o raznim olakšicama poput onih za djecu, uzdržavane članove, invalidnost, život u područjima od posebne državne skrbi itd. Na oporezivi dio dohotka primijenjuju se stope od 12% (za oporezivi iznos do 2.200 kuna), zatim 25% za oporezivi dio dohotka koji ulazi između 2.200 i 8.800 kuna te 40% za iznos iznad 8.800 kuna. Oporezivi dohodak iznad 8.800 kuna oporezuje se tri puta (sa 12%, 25% i 40%), onaj do 8.800 kuna dva puta (12% i 25%), dok se dohodak do 2.200 kuna oporezuje samo po stopi od 12%.
Pogledajmo učinak progresivnog oporezivanja za neto minimalac od 2383,77 kuna (zagrebački prirez). Bruto minimalac od 3017,61 kuna, umanjen za mirovinsko i neoporezivi dio dohotka, iznosi 214,09 kuna na koje se primijenjuje 12% poreza što iznosi 25,69 kuna. Na porez se zbraja prirez gradu (npr. Zagreb ima prirez od 18%) što u ovom slučaju znači 4,62 kune od iznosa poreza. Ukupno to je 30,31 kuna poreza i prireza. Iznos od 30,31 kune poreza i prireza je 1,2% od neto mininalne plaće. U toj mjeri on je štetan za radnika na minimalcu.
Pogledajmo učinak progresivnog oporezivanja na neto plaću od 10.000 kuna. Bruto plaća u ovom slučaju iznosi 16.729,45 kuna, doprinosi za mirovinsko 3.345,89 kuna, neoporezivi dio je kao i u prethodnom slučaju 2.200 kuna. Razlika daje oporezivi iznos dohotka od 11.183,56 kuna. Ukupni porez i prirez iznose 3.383,56 kuna. U odnosu na neto plaću to je 33,8%. U toj mjeri on je štetan za radnika s neto plaćom od 10.000 kuna. Radnik s plaćom 10.000 kuna, što je okvirno četiri puta veća plaća od minimalca, platit će 111 puta više poreza od radnika na minimalcu (3.383,65 kuna : 30,31 kuna). U ovome se pak očituje nepravda zbog nesrazmjera poreznog opterećenja koju osjeća radnik s većom plaćom.
Tu nepravdu je najbolje prikazati grafički. U primjeru ćemo vidjeti koliko lipa poreza (i prireza) vlast uzima radnicima za svaku kunu neto plaće. Uz to vidjet ćemo i kako porezna reforma utječe na istu stvar:
Učinak porezne reforme vidljiv je na zelenoj liniji. U svakom pogledu neto kuna radnika nakon reforme bit će opterećena manje nego do sada. No za neke će ti efekti biti izraženi u većoj mjeri, a za neke u manjoj. Ponovno zahvaljujući progresivnom oporezivanju. Zelena linija je pomaknuta malo udesno zbog najavljenog povećanja neoporezivog dijela dohotka sa 2.200 na 2.600 kuna, što znači da dio radnika koji sada plaćaju porez, poput radnika na minimalcu, nakon ove reforme više neće plaćati porez. Učinak ove reforme stoga je upravo najveći kod nižih plaća unatoč nižim iznosima. U slučaju radnika na minimalcu, koji je dosad plaćao 30,31 kunu poreza i koji nakon reforme više neće plaćati porez, možemo reći da je učinak ove mjere 100%. Zamjetnije odmicanje zelene linije od plave na višim iznosima neto plaće uvjetovano je pomicanjem praga porezne stope od 40% sa 8.800 kuna na 13.200 kuna.
Na grafu možete primijetiti kako se obje krivulje dva puta prelamaju. Radi se o točkama na kojima započinje viši porezni razred.
Bruto plaća iznad 5.500 kuna, nakon oduzimanja doprinosa za mirovinsko, daje oporezivi dohodak nešto veći od iznosa maksimalno neoporezivog dijela poreznog razreda od 12%, te ovdje započinje stopa poreza od 25%. Na plavoj krivulji to ćete vidjeti kao prvi lom ili ulegnuće nakon kojega kreće jači uspon jer veći porez odnosi sve veći iznos dohotka između 2200 i 8800 kuna oporezivog dijela. Na prvom prelasku iz niže u višu poreznu stopu neto plaća iznosi 4.089 kuna na koju se plaća 311,76 kuna poreza, što znači da je svaka neto kuna opterećena sa 7,62 lipe poreza. Porezno opterećenje nastavlja rasti do bruto plaće 13.750 kuna za koju je oporezivi dio jednak neto plaći (8.800 kuna) kada započinje nova stopa poreza od 40%. Do ovog koraka porezno opterećenje jedne kune neto plaće naraslo je na 26,26 lipa međutim porezna stopa od 40% daje novi vjetar u leđa opterećenju plaća iznad iznosa od 8.800 kuna. Na neto plaći od 10.000 kuna svaka kuna je opterećena sa 33,84 lipe poreza, neto od 15.000 kuna sa 52,36 lipa, dalje da ne nabrajam, no iznosi poreza rastu na 70 lipa poreza za svaku kunu neto plaće pa i više od toga.
Učinak porezne reforme na smanjenje poreznog opterećenja 1 kune neto plaće možemo vidjeti na sljedećem grafu. Očito je kako porezna reforma donosi najveće postotno smanjenje poreznog opterećenja na nižim iznosima, osobito u zoni minimalne plaće koja se više neće oporezovati, zatim na ulasku u porezni razred od 25% gdje je učinak vezan također uz povećanje neoporezivog dijela dohotka nakon čega učinak opada do ulaska u porezni razred od 40% koji se širi sa postojećih 8.800 na 13.200 kuna. Ovaj grafikon otkriva kako će najmanju korist (porezno olakšanje) od ove reforme imati upravo oni radnici koji trenutno imaju neto plaću na granici poreznog razreda od 40%, što je i logično jer progresivan porez od 12% i 25% do ovog je trenutka pojeo znatan iznos njihovog dohotka pa pomicanje neoporezivog dijela ima minimalan učinak.
Zona u kojoj se učinak smanjenja poreznog opterećenja pripisuje pomicanju neoporezivog dijela dohotka sa 2200 na 2600 kuna je obojana plavom pozadinom, a zona učinka pomicanja poreznog razreda od 40% crvenom.
Maksimalno moguće smanjenje poreznog opterećenja odnosno povećanje neto plaće koje će se desiti ukoliko se porezna reforma provede u parametrima koji su dosad prezentirani jest 967 kuna! To je maksimalna moguća korist koju se može izvući zahvaljujući povećanju neoporezivog dijela te pomicanja poreznog razreda od 40% sa 8.800 na 13.200 kuna. O tome je neki dan pisao Monopolizam od kojega možete preuzeti i kalkulator plaća u excelu.
Međutim u ovoj priči nedostaje još jedan pogled na stvar. Ukupan iznos davanja državi za svaku kunu neto plaće. U ukupan iznos, uz porez i prirez, ulazi doprinos za mirovinsko, zdravstveno te ostali nameti koji čine razliku do bruto 2 plaće radnika. Opterećenje naše jedne neto kune plaće ovdje poprima frapantne razmjere.
Crvena crta koja odmah upada u oči predstavlja granicu nakon koje za svaku kunu neto plaće još jednu dajete u državni proračun. Danas (plava linija) ta granica je na 11.000 kuna neto, nakon reforme (zelena linija) ona se pomiče na 13.700 kuna neto. Radnik na minimalcu danas za svaku kunu plaće daje u proračun 46 lipa, nakon reforme će davati 44 lipe, što je iznos doprinosa i nameta, jer više neće plaćati porez i prirez. Radnik s prosječnom plaćom od 5.500 kuna za svaku kunu daje u proračun 68 lipa, a nakon reforme 64 lipe. Visokoplaćeni radnici, u pravilu visokokvalificirani stručnjaci za svaku kunu dati će u državni proračun i 1,3 kune pa i više od toga.
No takvi su rijetkost. Možda upravo i zbog same prirode progresivnog poreznog sustava koji destimulira visoke plaće ali i većinu članova društva koji posljedično gube poticaj i smisao vlastitog stručnog i intelektualnog razvoja. Oni unaprijed znaju da razvoj u tom smislu nije isplativ ili bolje rečeno – država ga kažnjava. Poslodavci će također vrlo rijetko svojim radnicima ponuditi veća primanja jer za takvu priliku trebaju imati dobar razlog. Tako će plaće težiti nižim iznosima, u pravilu što nižim gdje je porezno opterećenje manje, dok će se plaće bolje plaćenih radnika koncentrirati oko 4.100 kuna te 8.800 kuna odnosno na prelasku iz nižeg u viši porezni razred.
Rješenje? Ako se dohodak mora oporezovati onda je jedino pošteno rješenje da postotni iznos poreza bude jednak za sve radnike. To znači flat-tax.
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Super članak. Međutim iskreno zbog čega se toliko mučiš sa iznošenjem dokaza? Mislim, za napraviti ovakav članak (ovo je skoro pa elaborat) treba truda i truda. Za koga to radiš?
Onaj koji znade zbrojiti 2+2, i/ili onaj koji posluje u “Sovjetskoj Hrvatskoj” to jako dobro zna. A onaj koji ne zna zbrojiti, ili ne posluje (nema firmu ili obrt), već radi u nekoj državnoj službi ili je političar, on ionako tvoje grafikone ili neće shvatiti ili ga jednostavno nije briga, ili oboje (“pipl mat tras as”). Pa dobro vidiš kakve “retarde” plaćamo poreznim novcem. Njima je mjesto u cirkusu (nakon i ako izađu sa robije), a ne na državnim pozicijama.
Jedino što je pošteno je da se nitko ne koristi novcem kojeg nije zaradio. Postoji i zakon koji zabranjuje izdavanje fakture za usluge koje nije obavio. Postavlja se pitanje zašto se taj zakon ne primjenjuje na državu koja redovno naplaćuje usluge koje ili nije isporučila, ili ih je loše obavila, ili ih objektivno ne može isporučiti. A one koje jeste isporučila su preskupe po bilo kojem objektivnom mjerilu.
Plaćanje poreza u takvim uvjetima nije nikakva građanska obveza, nego je štetni i ne-patriotski čin kojim se hrane kriminalci i štetočine koje upropaštavaju državu i narod.
Ono što međutim jeste pošteno je da nema nikakvog poreza na rad. Dakle 0%. (NULA). Točka. Flat Tax već imamo u formi PDV-a, i njega treba smanjiti na 10-15%, jer uzimati nekome 25% je beskrajna drskost i pljačka (osim u slučaju rata i izvanrednih okolnosti više sile). Ako to nije dovoljno, onda se država ne treba baviti onime za što nema mogućnosti. I dalje, za svaku tako naplaćenu kunu država (tj, političari i visoki službenici) trebaju unaprijed podastrijeti PRECIZAN troškovnik (a ne ovu uvredu za zdrav razum od proračuna), i pritom odgovarati za propuste SVOJOM osobnom imovinom. Ako to može i prisiljen je svaki poduzetnik, zašto bi druga pravila vrijedila za državu i političare. Pa tu se radi o puno većim novcima i puno opasnijim posljedicama. Bez toga nema govora o “poštenju” i pravdi. Kada ćemo to dočekati. Vjerojatno za “sveto nigdarjevo”….
Kad bi svi dobivali cijelu plaću na ruke, pa da sami plaćaju porez, doprinos, zdravstvo onda bi razmišljali o tome, ovako svi vide samo svoj neto i još se bune kak imaju male plaće… većina ljudi u Hr ni ne zna razliku između bruto i neto 😦
Da li bi u ovom progresivnom oporezivanju moglo biti kakve osnove za ustavnu tužbu za nejednakost pred zakonom? Ipak se neke kažnjava više neke manje s tim porezom..
Dobro pitanje. Progresivni porez u svakom slučaju neke kažnjava više dakle u smislu jednakosti pred zakonom tu postoji osnova za tužbu. Ne znam je li već bilo pokušaja po tom pitanju. Ako ništa drugo podnošenjem takve tužbe može se ideološki testirati najvišu instancu pravosuđa – Ustavni sud. Ako bi tužba bila odbačena to znači da je pravda ideološki obojana.
Progresivni porez uistinu po IZNOSU nije za svakog apsolutno jednak, ali je pravedan i tereti svakogog građanina prema njegovim mogućnostima što je u skladu sa Ustavom.
Smisao i poanta poreza kao i sama ocjena pravednosti istoga tako postaje ideološki obojana. Svrha poreza trebala bi biti isključivo financiranje najosnovnijih javnih pitanja. U tom pogledu jedino pošteno je da svi plaćaju isti postotak poreza i tako na jednak način doprinose tim troškovima. No progresivni porez to ne čini. On diskriminira bolje plaćene radnike. Stoga je on ništa drugo do li sredstvo ostvarivanja ideoloških ciljeva što je znatno drugačije od smisla poreza s početka ovog komentara.
“Tretiranje prema mogućnostima”, što stoji u članku 51. Ustava RH vidite i sami obična je ideološka konstrukcija. Što znači u tom smislu “prema mogućnostima”? To znači da se o tom pitanju odlučuje arbitrarno i tako se o tom pitanju opet odlučuje na ideološkim principima. Kada govorimo o vladavini prava naš Ustav je mrtvo slovo na papiru jer vlastodršcima omogućuje da rade što žele.
Ustav u neku ruku jest samo generalni okvir koji se mora pobliže definirati zakonom.
Ali što nije jasno u tome da svatko mora “Sudjelovati u javnim troškovima prema svojim gospodarskim mogućnostima.” Dakle onaj koji ima više mora sudjelovati više u troškovima. Protuustavno bi bilo jedino da onaj koji ima manje plaća više poreza.
Da je to u skaldu sa tekovinama modernog društva možemo vidjeti i na primjeru UN-a i ostalih međun. organizacija: države koje su bogatije, sudjeluju više u podmirenju troškova rada tih organizacija. (Druga je stvar što one njihov glas zbog toga ima veću težinu u odlučivanju. To je nelegitimno.)
Za primjer, kada bi porez bio jednak za sve radnike, primjerice 10%, tada bi radnik :
1. sa plaćom 2000 kuna platio 200 kuna poreza,
2. sa plaćom 5000 kuna platio 500 kuna poreza,
3. sa plaćom 10000 kuna platio 1000 kuna poreza
4. sa plaćom 100.000 kuna platio bi čak 10.000 kuna poreza.
Osim ako me oči ne varaju čini mi se da što je plaća veća ta fiksna stopa poreza (10%) odnosi radniku sve veći iznos poreza! Kakva je to magija pobogu!? Ili se možda radi o trivijalnom postotnom računu? 😉
Dakle čak i u skladu sa postojećim relativnim člankom 51. Ustava RH mogao bi se momentalno uspostaviti flat-tax sustav. No to se ne dešava. Zašto? Jer je pravda u ovoj zemlji ideološki obojana.
Samo teško indoktriniranim ljudima može biti normalno da radnik s plaćom 2400 kuna plati samo 30 kuna poreza, a radnik sa plaćom 10.000 kuna čak 3300 kuna poreza. Drugim riječima za 4x veću plaću morate platiti 110x više poreza.
“Tekovine modernog društva” je očito floskula, odnosno očito je kako to moderno društvo na koje se referencirate ne možemo gledati u pozitivnom svjetlu, a najmanje u svjetlu pravednosti.
@Taktika_strikan_netjak: Progresivni porez na dohodak je jednako sulud i nepravedan prema onima s višim plaćama koliko bi sulud bio i progresivni porez na dobit koji bi na taj način penalizirao tvrtke profitabilnije od drugih. Ionako je porezna osnovica kod onih s većim plaćama veća, čemu ih penalizirati s višim poreznim stopama?
Obzirom da se u Hrvatskoj uvijek priča u terminima mjesečne neto plaće iz razloga što se i plaće s poslodavcem dogovaraju na taj način, ovakva se porezna politika u prvom redu negativno reflektira na poslodavca, a tek onda u manjoj ili većoj mjeri indirektno na posloprimca. Moja mišljenje je da bi niže porezno opterećenje na plaće zaposlenih prvenstveno rezultiralo nižim troškovima zaposlenih za tvrtke, a tek onda eventualno u nekoj perspektivi višim neto plaćama zaposlenika
“Progresivni porez uistinu po IZNOSU nije za svakog apsolutno jednak, ali je pravedan”
Ne postoji pravedan porez. Pogotovo to ne može biti progresivan porez, čisto logički. Ako je pravedan ovakav porez 12-25-40, zašto ne bi bilo pravedno da najviša stopa bude 70%? ili 99%? ili možda 30%? Gdje to prestaje biti pravedno?
U mojoj firmi se plaća dogovara u bruto iznosu.
Ma nemoj. Porez je pljačka. A ko bi trebao plaćati policiju, vojsku, socijalu, izgradnju cesta i autocesta, čuvati granice, osnovnu i hitnu zdravstvenu zaštitu, osnovno školstvo, sanirati opće nepogode i ostalo, komunalije, voditi računa o zaštiti prirode, pomagati manjinama i ugroženima…
Porez je pljačka, naravno. Samo vi okrećete glavu od te bolne činjenice i zadovoljavate se idejom da će lopov s opljačkanim novcem činiti opće dobro. Kak da ne.
Možda ne bi bilo loše da pogledate kako u praksi funkcioniraju stvari koje navodite odnosno na što se one svedu kada ih prepustite lopovima u ruke. Lopovi će uvijek gledati svoju priliku pa je gotovo na granici idiotluka servirati im državu kao poligon na kojem će nekažnjeno krasti koga god stignu.
Gospodine, ovo stoji. Međutim to je drugi par rukava, koji nema veze sa smislom i poentom poreza.
To itekako ima veze sa smislom poreza. Porez ne plaćate dobrovoljno već prisilno i to govori sve o tome kakve ćete usluge dobiti za taj novac. Nema čovjeka koji će od novca kojeg vam prisilno otme za vas napraviti veću korist nego što biste s tim novcem sami napravili vezano za pitanje koje se treba financirati.
Da možete birati biste li za ovo zdravstvo koje imamo svaki mjesec izdvojili recimo 1000 kuna?
*(nisam vas pitao jeste li uopće porezni obveznik ili živite od proračuna?)
Upravo sam se oko toga raspravljao sa prijateljem. Ja sam se naime zalagao u raspravi da se doprinosi za zdravstvo radikalno smanje i zdravstvo privatizira jer ja nemam nikakve koristi od trenutnog zdravstva a dajem 1500 ili koliko već kuna za njega. Što god mi treba moram opet platit privatno. Tako da se tu slažemo. Naravno da ne bih automatski izdvajao iz plaće ovakav iznos, jer za te novce mogu dobiti brutalnu uslugu bez čekanja 6 mjeseci. Međutim za one koji nemaju treba postojati relativno obilan socijalni fond – koji se financira iz poreza.
Eto drago mi je da smo se oko nečega složili. No evo rješenja i za one koji spadaju u kategoriju socijalno ugroženih građana. Mi danas zapravo ne znamo koliko takvih ljudi postoji jer je iluzija besplatnih socijalnih usluga dovela do toga da se većina građana ove zemlje kategorizira u neku od socijalnih skupina. To je naravno lažna slika. Gomila građana iskorištava državu socijalnog blagostanja kako bi do određene koristi došla bez imalo truda i bez obveze da tu za tu korist plati adekvatan iznos.
U hipotetskom klasično-liberalnom scenariju gdje se zdravstvo prepušta tržišnim mehanizmima momentalno se režu korjeni lažnoj socijalnoj identifikaciji, znači oni koji ne zaslužuju da ih se pomaže u okviru kategorije socijale jednostavno više neće moći računati na tu pomoć, jer onaj tko će osiguravati takvog čovjeka vidjet će da je s njime zapravo sve u redu i ukoliko će htjeti osiguranje morat će za njega i platiti. Oni kojima doista treba pomoć ovdje će konačno dobiti priliku da im sustav pomogne jer će se riješiti lažnih socijalnih slučajeva oko sebe.
Privatna osiguravajuća društva u okviru svojih polica osiguranja, bolnica, klinika, poliklinika i ordinacija s kojima surađuju, bi svojim osiguranicima za konkurentnu cijenu ponudila pakete osiguranja kroz koje bi se oni mogli socijalizirati sa građanima kojima zaista treba pomoći. Primjera radi siguran sam da su mnogi građani empatični i da je postojanje jednog socijalnog fonda unutar svakog osiguranja zapravo jak tržišni argument za ugovaranje jedne takve police. To znači da bi osiguravajuća društva mogla svojim potencijalnim klijentima nuditi mogućnost da se osiguraju kod njih jer oni 10% sredstava fonda koriste za pomoć socijalnim slučajevima. Neka druga osiguravajuća kuća rekla bi 12%, neka treća 8%, neka četvrta 15%, neka deseta 1%, a neka ina možda i 0%.
U svakom slučaju osiguranici bi mogli sami odlučiti koliko žele izdvajati za socijalne slučajeve. I znate što? Ja sam siguran da bi znatan broj osiguranika upravo i odlučio na taj način solidarizirati se sa onima kojima doista treba pomoći.
Što mislite o ovom prijedlogu?
Ne znam da li je ovo ironija ili ti to za ozbiljno?
Ako je za ozbiljno onda ovako:
Vojsku treba reorganizirati po principu profesionalna vojska+naoružani narod, ali ne po SFRJ modelu nego po Švicarskom modelu. Svaki vojni obveznik je dužan kupiti i održavati osnovnu opremu (Uniforma i oružje) koje mora čuvati kod sebe.
Policija je u ovakvim zakonskim uvjetima ne-efikasna jer je građanima praktički zakonski zabranjena samoobrana, i zato jer se policija bavi sa time kakvu tko kapu nosi i što puši.
Pod uvjetom promijenjene legislative, dovoljan je 1/3 broja današnje policije + privatne firme koje se tržišno natječu za proračunski novac, pri čemu građanin ima pravo izabrati isporučioca usluge (u slučaju krađe, otmice i sl.)
Sudstvo? To se ionako plaća posebno (a ne služi ničemu u domeni trgovačkog prava).
Zdravstvo? To ionako plaćamo iz doprinosa na plaću.
Mirovinsko? Isto tako.
Čuvanje granica – pogledaj pod policija i vojska.
Komunalije? To plaća vlasnik objekta, posebno.
Ceste? 1.000.000 motornih vozila (60% od cijene goriva je trošarina)
Autoputi? Oni su komercijalni i njih se plaća posebno
Školstvo treba reorganizirati iz temelja, jer isto počiva na paradigmama iz 18 stoljeća
Pomagati manjinama? ????????????????????????????????????????????????
Za sve gore nabrojano što se plaća iz poreza, 10% PDV kao jedini porez je i više nego dovoljno. Osim navedenog država naplaćuje ostale trošarine, carine i koncesije, te upravlja firmama koje su komercijalne. Osim navedenog država ima imovinu. Osim navedenog država upravlja inflacijom koja je još jedan oblik poreza. Itd.
Ma ti mora da si se šalio, tako da zanemari ovo što sam napisao.
Gospodine. Znao sam da ćeš potegnuti zdravstvene, mirovinske, trošarine, komunalije i ostalo kao argument. Međutim, to je isto porez – to je oblik poreza! Nije porez samo 25% PDV-a, sve je to porez i time financiramo državu, tj. indirektno navedene servise.
Kao da kažeš da za HRT ne plaćamo porez. Plaćamo, ali indirektno kroz radiotelevizijsku pristojbu. I sad ćeš ti reći ne plaćamo porez jer to nije Porez nego radio televizijska pristojba. Također i naknada za frekv. spektar.
Druga je stvar što smatram da bi RTP trebalo ukinuti.
Školstvo treba reorganizirati svakako, samo ne u smislu financiranja (ili barem nije očito da bi trebalo u tom segmentu).
Manjine treba financijski pomagati – iz poreza.
Druga stvar, ovo o policiji je totalna glupost. Samo luđak bi se zalagao za privatne milicije (kao što si ti rekao, privatne firme koje građanin izabire). Svi trebaju imati pravo na jednaku policijsku zaštitu, neovisno o imovini, bez toga država nema smisla.
Treća stvar, ne vidim kakve veze imaju tu državne firme i državna imovina.
Svi imaju pravo na jednaku policijsku zaštitu osim stanovnika Pribislavca koje svakodnevno pljačkaju tamo neki pripadnici Roma koje smatraš još treba i pomagati iz poreza 😀
Školstvo treba reorganizirati svakako pa i u vidu financiranja.
Zanimljivo je kako ne možemo naći konsenzus oko bilo kojeg pitanja. Tako oni koji žele nametati svoj pogled na pravo stanje stvari teže političkom aktivizmu pa se dočepaju vlasti i onda putem prisile ostvaruju ono što misle da je ispravno. Čak i kada su rezultati njihovih akcija poražavajući i štetni za društvo oni ne posustaju.
Većina stvari koje smatramo nužnima za zdravo funkcioniranje društva zapravo se ne treba realizirati putem institucija države. Ako ćemo ustrajati na tome, što smatram stvarnim stanjem stvari jer to što se na ovom blogu govori je radikalno drugačije, onda će sve to što nam je bitno za zdravo funkcioniranje društva prestati funkcionirati, postat će trulo i opasno. Treba li napominjati da je zbog istog ustrajanja zdravstvo u stanju kakvo je, mirovinski sustav (prvi stup) je mrtvac kojeg se održava na aparatima, školstvo je među najgorima u EU i šire, obrana je na koljenima (bojim se da mi MIG ne padne na krov od kuće)…
Oni ih opljačkaju za 100kn, a HDZ i ekipa su nas opljačkali za desetak milijardi kuna, pa nemamo nikakvu policijsku zaštitu. Misliš li da bi bilo bolje kad bi policiju i državno odvjetništvo imao ko plati? Sad nije dobar rad tih tijela, ali kakvu bi tek tada imali zaštitu od Sanadera i ekipe…
Problem je školstva (visokog) što su oni svete krave i država u državi. Nitko ih ne može kontrolirati, kako i na šta troše.
Problem političkog aktivizma je što u politiku ne idu sposobni ljudi koji žele prije svega dobro GRAĐANIMA ove države. Idu ili mediokritetski uhljebi, ili sitni lopovi koji se nisu sposobni afirmirati u ničem drugom jer nemaju kvalitete, a snalažljivi su u prevarama i veoma pohlepni, ili egomanijaci ili ljudi opsjednuti ustaštvom i velikom hrvatskom poviješću (ovi zadnji žive u nekoj svojoj fantaziji i nesposobni su za normalan život u modernom svijetu).
Što se tiče zadnjeg paragrafa mislim da si tu 99.99% u pravu da bi nam sa privatizacijom (liberalizacijom) svega toga (osim doprinosa za mirovine koje treba strogo kontrolirati, a na aparatima su trenutno zbog propalog gospodarstva) bilo puno bolje.
Uglavnom, ja se i inače slažem da treba privatizirati puno toga, ali ne baš sve. Tako da se zapravo slažemo oko tih stvari. One stvari koje sam naveo gore u nekom postu trebaju ostati državne (financirane porezom).
“Uglavnom, ja se i inače slažem da treba privatizirati puno toga, ali ne baš sve. Tako da se zapravo slažemo oko tih stvari. One stvari koje sam naveo gore u nekom postu trebaju ostati državne (financirane porezom).”
Dakle, svjestan si da se politikom bave, kako kažeš, nesposobnjakovići, uhljebi, lopovi, egomanijaci, ustaše, itd. i ti bi onda takvima prepustio da ti upravljaju donošenjem i provedbom zakona, vojskom, zdravstvenom zaštitom, komunalijama, školstvom, gradnjom cestama, itd.
“Manjine treba financijski pomagati – iz poreza.”
Mbruh. Ako se ja sutra odlučim deklarirati kao Marsovac, koliki su mi iznos porezni obveznici dužni isplatiti idući mjesec?
@Taktika_strikan_netjak
Pa zar ste Vi negdje vidjeli ili mogli shvatiti da ja dijelim vrste poreza? Naravno da je i PDV, i porez na dohodak i porez na dobit i trošarina, itd porez. Mislim da ne čitate dovoljno pažljivo. Pod porezom ja shvaćam i doprinose. Zašto? Zato jer je to dio MOGA rada, o kojemu je meni ZAKONSKI oduzeto pravo odlučivanja. U “moje ime” ali bez moje privole netko drugi, tj. država odlučuje. Dakle, porez u najširem smislu ja smatram za svaki dio MOJEG rada za koji je meni zakonski oduzeta mogućnost odlučivanja u ime nekog drugog. U ovim okolnostima taj dio MOJEG rada o kojem ja nemam nikakvo pravo odlučivanja (i to pod krivičnim sankcijama) iznosi oko 75+%. Ako Vam nije jasno otkuda taj postotak, prošećite malo po prijašnjim člancima i komentarima pa sami izvucite zaključak. Dakle ja samo u 25% odlučujem o rezultatima SVOJEG rada, a 75% sam pod prisilnom upravom nekakvog “komiteta”. Kako su se u povijesti zvala društvena uređenja u kojima je netko 1/4 vremena radio za zadovoljavanje svojih potreba, a 3/4 vremena za “gospodara” ???
Privatna policija? Opet moram primijetiti kako se loše pročitali, ali moguće je da ja nisam bio dovoljno jasan. Rekao sam (pročitajte gore) da je dovoljno 1/3 DRŽAVNE policije i PLUS privatne firme (ili licencirani pojedinci) koje se sa POLICIJOM natječu za budžet. Dakle iz Predviđenog budžeta postoji dio koji je namijenjen za takve potrebe. Omjer se kasnije prilagođava PREMA REZULTATIMA. Dakle imate državnu policiju, ali njihove plaće i beneficije ovise o rezultatima. Uz to je potrebno zakonski regulirati od građana biran građanski inspektorat potpuno odvojen od države i pojedinaca koji rade za državu, nad policijskim poslovima sa pravom HAPŠENJA policajaca (državnih i privatnih, ali i sudaca i odvjetnika). Dakle, ne da se dešavaju situacije kakve sada imamo da se sve rješava “unutar kuće”. Znači, meni netko ukrade nešto, a ja ne vjerujem u efikasnost državne policije, privatni istražitelj (sa punim pristupom policijskim resursima) pronađe ukradeno. Taj istražitelj se naplaćuje iz budžeta, ne od mene. Da li je sada jasno? Njemu više, a odjelu državne policije za kriminal manje za plaće. To i pravo samo-odbrane od lopova bi drastično smanjilo krađe. Moj trošak je isti u svakom slučaju i nema veze sa mojim bogatstvom. Konkurencija?
Za to i sve gore navedeno je dovoljno 10% PDV-a, pošteniji doprinosi, trošarine, carine, koncesije,…
Pitate kakve veze ima državna imovina? Da li Vam je poznato da će država uvoditi porez na imovinu sa ciljem da se ista stavi u funkciju, ma šta to značilo. Dakle kažnjavat će pojedince koji ne zarađuju novac time što tu imovinu nisu kapitalizirali. Da li je onda neprilično zahtijevati da i država na sebe primijeni isto pravilo, te da svoju imovinu barem djelomično stavi u funkciju, a s obzirom da je država samo upravitelj “u ime naroda”, time ima još veću obvezu tom imovinom odgovorno gospodariti. I to je dakle prihod države koji ona ostvaruje od “javnog dobra”, dakle opet neki vid poreza. Molim lijepo da sada pažljivo pročitate napisano, jer ako sam se ja potrudio odgovoriti Vam, molim Vas da uložite jednaki trud u razumijevanje napisanog. Financiranje manjina? Zašto i zbog čega? Apsolutno sam protiv.
@Taktika_strikan_netjak
I još nekoliko “sitnica”. Prvo, Vi tvrdite da je progresivni porez pošten. Po čemu to i po kojoj to matematici. Ako imate običan porez od recimo 10%. Tada onaj koji zarađuje na primjer 100.000 kn godišnje plaća 10.000 kn. Onaj koji zarađuje 1.000.000 kn plaća 100.000 kn poreza ili 10x (deset PUTA više) više od ovog prvog. Dakle ovaj drugi plaća 10x više poreza. Također, kada ovaj drugi troši taj novac opet plaća poreze i trošarine na proporcionalno veću sumu. Time se omjer mijenja i ovaj drugi je u državnu blagajnu uplatio 30X++ ili više od ovog prvog. E sad Vi ustvari tvrdite kako to nije u redu, kako to nije dosta, kako to nije pošteno, nego da ovom drugom treba ustvari uzeti svu ili većinu razlike zarade u odnosu na ovog prvog. Rezultat toga je da ovaj drugi ustvari nema motiva više (i što je još važnije pametnije) raditi i bolje zarađivati, nego će smanjiti svoje napore dok ne dođe u razinu ovog prvog. Taj sistem je poznat pod nazivom – komunistička uravnilovka. Ne znam da li ste svjesni da barem formalno više ne živimo u tom sistemu?
Drugo, što ima poštenoga u tome da ja moram unaprijed plaćati PDV, porez na dobit, porez na dohodak (ako sam obrtnik od 2015g) i sve doprinose bez obzira jesam li ja naplatio svoja potraživanja. Dakle nisam novaca vidio, ali moram platiti. A kada tužim (osim plaćanja odvjetnika po POSTOTKU vrijednosti spora) i sudskih taksi, vještačenja, itd UNAPRIJED, tada mogu čekati 10 godina i još ne dočekati rezultate. Kada bi ja napravio nešto slično, tada bi se po službenoj dužnosti protiv mene podigla prijava. Podsjećam da je država za tu “uslugu” unaprijed uzela novac u obliku mojeg poreza. Također Vas podsjećam da je riječ o desetinama tisuća eura DODATNIH troškova (dobro ste pročitali) kako bi ostvarili “pravdu”. Što ako nemate taj novac? Onda ništa. ZA VAS NEMA PRAVDE. Kako to pravdate. Kada bi ja napravio nešto slično, tada bi se po službenoj dužnosti protiv mene podigla prijava.
I na kraju, kada bi Vi privatno nekome davali u ruke 75% svoje zarade i pri tome očekivali da on sa tom zaradom ostvari neki efekt, a taj uporno DESETLJEĆIMA gubi Vaš novac, još se zadužuje u Vaše ime i na kraju upropasti zajedničku firmu, da li bi VI pod tim uvjetima smatrali da je pametno reći – DOSTA, ili bi rekli, ma ne ja trebam nastaviti baš kao i do sada? Tako se zapitajte.
Da li znate onu: Tko će o čemu nego k*va o poštenju. Tako to ispada kada je država u pitanju. Ne znam da li ste Vi stvarno toliko neinformirani ili je u pitanju nešto drugo, ali dokaz da smo mi ovdje u pravu, a Vi niste ćete nažalost dobiti u vidu totalnog kolapsa državnog budžeta. I to zato jer je takva politika i takav način razmišljanja ubio “kravu”.
“Vi ustvari tvrdite kako to nije u redu, kako to nije dosta, kako to nije pošteno, nego da ovom drugom treba ustvari uzeti svu ili većinu razlike zarade u odnosu na ovog prvog.”
Ne gospodine, ja mislim da je ovaj gore primjer što ste naveli u redu i da onaj tko ima više mora sukladno svojim mogućnostima više pridonositi javnim dobrima. Dakle da ovaj drugi plaća 10x više poreza, ako zarađuje 10x više. Istina, to demotivira rad, ali dokle god onom koji radi više (tj. zarađuje više) ostane neto zarade više od neto zarade onoga koji radi manje takav sustav je pošten. Ako se možete sjetiti zbog toga je krizni “Jadrankin” porez bio “protuustavan”, međutim nije proglašen kao takav.
Drugi paragraf. U ove obrtničke stvari se ne razumijem, no smatram da bi svatko trebao imati pravo na BESPLATNU pravnu zaštitu te da sudstvo treba natjerati da bude učinkovitije i pravedno.
Sa ovim dalje ste potpuno u pravu, poreznim novcem se raspolaže katastrofalno i porez jeste previsok.
Nemojte se ljutiti, ali u ovome što ste napisali postoje dvije temeljne greške. Prva je što niste dobro protumačili matematiku. Ovaj primjer gore vrijedi kod NE progresivnog poreza. Dakle faktor 10x vrijedi kada svi plaćaju JEDNAKI POSTOTAK od svoje zarade. U slučaju PROGRESIVNOG poreza, taj faktor RAZLIKE u se mijenja u omjeru prema 30x, 50x ili VIŠE. Postotni račun?
Dakle, u praksi netko bi mogao raditi više, pametnije i zaraditi 1000x više od onog prvog, a da mu na kraju ostane jednako novaca ili malo više. Nagradno pitanje je: Tko bi bio toliko lud da se onda trudi više? Odgovor nam je poznat iz komunističkog sustava (“nitko mene ne može toliko malo platiti koliko ja malo mogu raditi”). Drugim riječima nitko. To dakle nije pravedno nego je suludo i štetno za društvo u cjelini.
Znači pitanje je: Da li će taj koji je platio 50x više u proračun dobiti u bilo kojem pogledu bolju uslugu od sustava. NEĆE. I ne samo da neće, nego će za razliku od ovog prvog biti izložen MALTRETIRANJU od strane sustava jer nikada nije platio dovoljno i uvijek će sustav smatrati da mu treba uzeti više. Čime je to dakle sustav ZARADIO novac koji je uzeo tom pojedincu i kojim pravom je taj novac uzeo?
Drugo, kažete, SVATKO bi trebao imati pravo… Pa, nažalost to nije tako i ja NEMAM NIKAKVA EFEKTIVNA PRAVA, nego je točno ovako kako sam Vam u prethodnom postu opisao. I koji je onda razlog da ja UOPĆE plaćam bilo kakav porez PRIJE nego država ne samo obavi posao za koji je VEĆ PLAĆENA, nego i da mene obešteti (u realnoj vrijednosti) zbog svojih kriminalnih čina? Tog razloga NEMA. Jedino i samo sila koju država može (a i hoće) primijeniti nad mnom ako im ne dam SVOJ novac.
Pošteno? Jeste vraga a ne pošteno. To, dragi moj gospodine nema veze za pravom i poštenjem, nego je obična PLJAČKA. Možete Vi pričati što god hoćete, ali stvari su u biti vrlo jednostavne. To što neki uporno zatvaraju oči ili jednostavno nisu dovoljno informirani je drugi par rukava….
U svakom slučaju, sada je ionako prekasno za sve pa će se dogoditi ono što se neizbježno mora dogoditi, i što se već nebrojeno puta dogodilo svugdje gdje je socijalističko zlo prevladalo zdrav razum…. Sjedite i uživajte u pogledu.
Svjestan sam bio kad sam pisao odgovor da u slučaju progresivnog poreza je ta razlika veća od omjera njihovih zarada. Nije baš 50x, ali 30x je. Ponavljam da se slažem da to demotivira rad. Taj je sustav “pravedan” dokle god onaj koji pridonosi više (ima veći bruto) ima neto zaradu veću od onoga koji zarađuje manje. Da netko dobije bolju uslugu od sustava zato jer je platio više nije pravedno, jer svatko je DUŽAN doprinositi sustavu u skladu sa svojim mogućnostima. Kada bi porezi bili niski koliki bi i trebali biti mislim da ta stvar ne bi bila toliki problem.
Porezi postoje i u Americi, a u socijalizmu smo živjeli kao bogovi, kao što žive Šveđani i Norvežani u socijalizmu sa većim porezima nego našim. Problem što shvaćaš poreze kao pljačku nije u samim porezima nego u društvu koje je pokvareno za razliku od njihovog.
“no smatram da bi svatko trebao imati pravo na BESPLATNU pravnu zaštitu”
Ne postoji besplatna pravna zaštita.
“svatko je DUŽAN doprinositi sustavu u skladu sa svojim mogućnostima”
Svatko je dužan činiti ono na što je dobrovoljno pristao. Na što netko nije dobrovoljno pristao, na to nije dužan.
” u socijalizmu smo živjeli kao bogovi”
Ne znam koje si vjeroispovijesti, možda neke u kojoj bogovi čekaju redove za namirnice i sl.
“Problem što shvaćaš poreze kao pljačku nije u samim porezima”
Jest, problem je u samim porezima. Problem što krnjavi huligan ukrade babi torbicu nije u tome što kasnije proda tu torbicu pa sebi kupi dop, nego u samom činu krađe.
Zar ti zbilja misliš da je nas uništio socijalizam. Pa pogledaj bivšu Jugoslaviju u socijalizmu, a pogledaj ju danas, ili još bolje za godinu dvije (što najavljuješ)…
Gledaj, ovo stvarno nema smisla. Naš se svjetonazor i poimanje logike toliko razlikuje da ovo ne vodi ničemu. Ti i dalje tvrdiš da je pošteno i dobro da ako netko zarađuje 100.000, a netko drugi 1.000.000, da je u redu da ovom prvom nakon oporezivanja ostane 90.000, a ovom drugom recimo 105.000 (92% poreza u socijalističkoj jugoslaviji na navedene cifre, tek toliko za tvoju informaciju…) i da pri tome jednako koriste beneficije koje društvo pruža, ustvari ovaj drugi manje jer ima manje vremena.
Drugim riječima, tko je kriv ovom drugom magaretu što hoće i zna pametno raditi, što želi potegnuti, kada bi se mogao lijepo ponašati kao i onaj prvi. Pa znaš da si u pravu. Stvarno, i konačni rezultat je upravo to. Sve više ljudi se ne žele boriti protiv sustava nego jednostavno ne žele više RADITI. I zato vidiš propadaju SOCIJALISTIČKE države. Ne zato jer su pravedne, nego zato jer su GLUPE (i nasilne pri tome). Jer radio ne radio, dođe ti na isto. Bitno je samo da se “snađeš” druže,a da te pri tome ne uhvate. I nije nas uništio socijalizam, nego SOCIJALISTI svih okusa i mirisa.
A jugoslavija je propala između ostaloga i iz drugih razloga, koji su jako dobro poznati svakome tko nije spavao zimski san od ’45 na ovamo….
Isto tako ti smatraš da je svatko DUŽAN doprinositi sustavu u skladu sa svojim mogućnostima, pri čemu sustav određuje kolike su tvoje mogućnosti. Pa dobro, onda s obzirom na situaciju, i s obzirom na objektivne okolnosti poduzetnici više NIŠTA nisu dužni doprinositi i sve je u redu. Leđim i ne-đem. Ili odem iz zemlje ili jednostavno otvorim firmu negdje drugdje, kao što su desetine tisuća najsposobnijih i najvrjednijih već i napravili (U bivšoj jugoslaviji je to napravilo oko 1.000.000 ljudi). Pa se ti i dalje pitaj ZAŠTO je propala? A onda se vi socijalisti igrajte i dalje velikih humanista sa novcem kojeg ste sami sposobni zaraditi, jer od ovih drugih više nećete vidjeti niti krajcara. Figa.
Znaš kako se postupa sa neprijateljem. Niti jedno zrno žita neprijatelju, radije zapaliti i uništiti nego dati takvima. Drugarski pozdrav….
“Zar ti zbilja misliš da je nas uništio socijalizam. Pa pogledaj bivšu Jugoslaviju u socijalizmu, a pogledaj ju danas”
Da, stvarno, pogledaj:
http://www.dnevno.hr/vijesti/komentari/121437-bolji-zivot-jugoslavija-u-brojkama.html
http://katalaksija.com/2014/02/24/ekonomija-titove-jugoslavije-odlaganje-neminovnog-kraha/
http://predragrajsic.blogspot.com/2014/04/da-li-je-komsija-kriv-sto-nam-je-crkla.html
“Oporezivi dohodak iznad 8.800 kuna oporezuje se tri puta (sa 12%, 25% i 40%), onaj do 8.800 kuna dva puta (12% i 25%), dok se dohodak do 2.200 kuna oporezuje samo po stopi od 12%.”
Možda nisam dobro razumio, al čini mi se da ovaj dio ne stoji.
Npr za bruto plaću 20000 Kn porezna osnovica je 13800 Kn (4000 otišlo za mirovinsko i 2200 odbitak)
Sad, na prvih 2200 je iznos poreza 264 Kn (12%), na slijedećih 6600 iznos poreza 1650 Kn (25%) i na ostatak od 5000 kn je iznos poreza 2000 Kn (40%). Nema trostrukog i dvostrukog oporezivanja viših iznosa.
Mislim da ćemo rješiti sve nedoumice ukoliko frazu “tri puta” zamijenimo sa “u tri koraka”.
Iako nema potrebe da se na tome inzistira. Kao što vidite stopa od 12% odnijela je 264 kune poreza, stopa od 25% dodatnih 1650 kuna (što je 6,25x više od prethodnog koraka), te stopa od 40% dodatnih 2000 kuna (što je 7,57x više od prvog koraka). Dakle nema dvostrukog niti trostrukog oporezivanja jer je ono i veće od toga.
Ma osnovna stvar nije u tome koliko država uzme nego koliko ostavi. Kod većih plaća (2000 EUR), dakle ne velikih nego većih, pa ipak smo u EU zar ne?, država od 50.000 NAPLAĆENIH kuna na kraju ostavi onome koji je radio za nekog poslodavca 10.000 kn. Dakle 40.000 uzme sebi, a 10.000 kn ide magarcu (tovaru) koji radi. I to je naravno onako socijalistički “pošteno”, a kako bi drugačije? Pola pijem, a 1/5 šarcu dajem….
Ponavljam, tko će o čemu nego kur*a o poštenju. I sad ćemo se mi ovdje raspravljati i lomiti glavu jesmo li možda pogriješili za +-2-3% u ukupnom obračunu??? Jao, jao, ako jesmo onda to valjda sve mijenja naglavačke, hajdemo mi onda računati ponovo da ne bi slučajno uvrijedili poštene socijaliste…..
Kužim ja kaj muči tu ekipu. Ono što ostane.
Međutim “narko” u ovom komentaru nije dao vlastiti vrijednosni sud o tome pa mu odgovaram samo vezano na konkretnu primjedbu za koju smatram da je neutemeljena (matematički dokaz je izveden).
Muči me formulacija rečenice.
“Oporezivi dohodak iznad 8.800 kuna oporezuje se tri puta (sa 12%, 25% i 40%)”
ja shvaćam kao da se uzima 77% poreza
Porezna formula je preciznija od toga:
Iznos do 2200 Kn se oporezuje stopom 12%
Iznod od 2200 do 8800 se oporezuje stopom 25%
Iznos iznad 8800 se oporezuje stopom 40%
I da, smatram da je porezni sustav nepošten.
Da se mene pita, flat tax.
Matematički nije dokazano, budući da se 25 i 40% primjenjuje na različitu osnovicu od one za 12%. Narko je u pravu. Uzmimo za primjer neto plaću kod koje počinje oporezivanje stopom od 40%, uvecajmo je za 1kn i izvedimo ponovo taj tzv. matematički dokaz.
Izvolite slobodno izvesti svoj dokaz ako gore navedeno smatrate netočnim.
Evo ovako, ja radim u Rumunjskoj, managersa pozicija
placa bruto: 73.529kn
placa neto: 56.297kn
To je najvisi razred, nema vise poreza od ovog koji ja placam
Efektivni porez na dohodak u najvisem razredu je: 23.4%
Dragi prijatelju s bloga, mogao si cijeli clanak tako sazeti. Stvar je jednostavna; porezi u HR su kiminalni. To je cinjenica i tu nema puno diskusije
Ljubazno pozdravljam
Lijep pozdrav i vama! Hvala za komentar!
Eto, bravo. Konačno netko tko ima nešto konkretno reći za usporedbu ovim našim povampirenim socijal-komunistima. Zanima me da li slučajno imate neki podatak, da li Rumunjska uspijeva privući ljude iz okolice, osobito iz RH, koji otvaraju firme u Rumunjskoj, radi boljih poslovnih uvjeta. Mislim, ipak je Rumunjska duže u EU, nego Hrvatska……
Dok čekaš odgovor…
http://www.doingbusiness.org/data/exploreeconomies/romania/
Sto to dokazuje? Da je Rumunjska pozeljnija od Svedske (koja je naravno turbokriminalna obzirom da su porezi veci od kriminalnih hrvatskih)?
Nemate dojam da golo navodjenje poreznih stopa ne govori ama bas nista o kvaliteti zivota (jer da govori, mi bi zivjeli ko Svedjani)?
Naravno da golo navođenje iznosa poreza ne govori ništa kao što uz poreze o kvaliteti života ništa ne govori i razina socijalne države. Jer socijalna država egzistira zahvaljujući porezima, dakle zahvaljujući pljački, i ničemu drugome. Kvaliteta života se ne očituje u tome koliko je pitanja država monopolizirala već koliko je čovjek slobodan u njoj djelovati za vlastito dobro.
Ono što neku državu čini prosperitetnom i poželjnom za život je visoka razina zaštite imovinskih prava građana, jednostavan i stabilan zakonski okvir kojem se svatko lako može prilagoditi te slobodno tržište kojem se birokratizacija nije isprječila na put. Pogledajte na doingbusiness.org u čemu kiksa Rumunjska u usporedbi sa Švedskom. Sve redom u stvarima nad kojima kontrolu ima državna birokracija. No upravo ste vi porezni.obvezniče učinili grešku sa primjerom Švedske jer ste željeli pokazati kako je ona uspješna jer ima visoke poreze i razinu socijalne države pa namjerno zanemarili sve ostale parametre koji omogućuju te stvari. 😉
“Nemate dojam da golo navodjenje poreznih stopa ne govori ama bas nista o kvaliteti zivota (jer da govori, mi bi zivjeli ko Svedjani)?”
Praviš ti korelacijsko-kauzacijsku konfuziju. Nisu Šveđani bogati zbog poreza, nego usprkos njima. Zašto ne gledaš kako su Šveđani postali bogati, a postali su jer su dugo imali relativno slobodno tržište te su za to vrijeme akumulirali dovoljno kapitala da si mogu “priuštiti” takve kretenarije danas, a ukoliko nastave tako uskoro bi stvarno mogla Rumunjska postati poželjnija od Švedske.
Slažem se u potpunosti!
Za ove koji vole preciznu terminologiju. Da li nekome koga uhvate u pljački tepate pa ga zovete “nepoštenim” ili se ipak koristi i neki drugi termin?
Nije porezni sustav nepošten, nego je kriminalan i pljačkaški. I baš kao takav je namjerno osmišljen. I od njega na kraju najviše profitiraju kriminalci.
Mislim da se i inace lako zaigrati postotcima kad ih se predstavlja kao apsolutno mjerilo.
Slijedom iste logike svatko bi trebao biti sretniji s 3000 kn neto place nego s 15000, zato sto kad ovaj prvi dobije 300 kn povisice to je 10%, a kad ovaj drugi dobije 300 kn, to je 2%.
Dakle, ovaj prvi je dobio cak 400% vecu povisicu, a opet svi bi radije imali placu od 15000 kn nego 3000, zar ne?
Poduzetnik sam i svjestan sam koliko drzava grabi, ali sve se svodi na to da postoje dvije vrste ljudi: oni koji gledaju sebe i oni kojima je do nekakve drustvene solidarnosti. Sto se mene tice, sasvim je OK da se onome tko cijeli mjesec zivi od novaca dovoljnih tek za pola ‘mjesecne kosarice’ uzme 100 puta manje nego onome tko ima za 4 takve kosarice, jednostavno zato sto nitko ne bi trebao gledati kako su mu djeca gladna.
Ne moramo se igrati s iznosima plaće i eventualnom povišicom. To su relativne stvari. No porezi su vrlo konkretni. Pričajmo o njima.
Činjenica je da je neto plaća od 3000 kuna opterećena sa 4,4% poreza, dok je neto plaća od 15.000 kuna opterećena sa čak 52,3% poreza. Drugim riječima ova država radniku s manjom plaćom priznaje 95,6% rezultata vlastitog rada, koje on zadržava za sebe, dok ovog s većom plaćom u potpunosti diskriminira jer mu priznaje tek 47,7% njegovih rezultata.
Ili gledajmo na to ovako: Prvoga čovjeka država je otuđila samo 4,4% dok je drugog otuđila 52,3%. Jel možda ovog drugoga paušalno nazivate “onim koji gleda sebe”? Ili nešto nisam dobro razumio u vašem komentaru? Kakva je to solidarnost u oduzimanju prava tom drugom čovjeku da u jednakoj mjeri kao i prvi čovjek uživa u rezultatima vlastitog rada?
Vaše odobravanje toga mi je jasno ali ne zbog toga što u istome vidim logiku već nadu da će se odobravanjem istoga u konačnici i postići rezultat u koji se nadamo. No nadam se da vam je također jasno što takvo odobravanje u konačnici proizvodi ovom društvu. Sve nade u tom smislu su očito propale. Pogledajmo oko sebe kako funkcioniraju sustavi solidarnosti pod monopolnim upravljanjem države. Istina je gorka jer nema društvene solidarnosti u prisili niti prosperiteta i sreće u društvu koje svakom svojem pojedincu ne priznaje rezultat vlastitog rada i to u jednakoj mjeri.
Oni koji će danas odobravati ovakvu nepoštenu i neravnomjernu podjelu među članovima društva su ili oni koji ne stvaraju apsolutno ništa već žive od otetog i preraspodjeljenog novca ili oni koji imaju jako puno pa se na taj način dodvoravajući dominantnoj struji u društvu zapravo žele zaštititi od gorke pravedničke odmazde. Primjer za prvu skupinu građana je svima pred nosom no ovi drugi su specifični. Recimo W.Buffet je odličan primjer takvog čovjeka, koji uživa neizmjerno bogatstvo i koji se istovremeno zalaže za jaku regulaciju države, visoke poreze svih vrsta, jačanje socijalne države itd. On se samo želi svidjeti novoj dominantnoj progresivnoj ljevici. Obratite pažnju kolike simatije baš taj čovjek uživa u ljevičarskim krugovima, a zapravo je tipičan kapitalist. Paradoks? Zapravo ne. To je samoobrana.
U toj priči možda postoji i treća skupina odobravatelja – korisni idioti. Ljudi koji se slijepo pokoravaju svakoj političkoj odluci i kojima ni jedan dokaz ne može aktivirati razum.
Te patetičnosti mene više ne zanimaju. Ako je nečije dijete gladno, ja ne da za to nisam kriv, nego sam za razliku od izdajnika i bitangi na vlasti koji su sve napravili da ove zemlje i naroda ne bude, branio ovu zemlju oružjem na prvoj crti. I nemam naravno nikakvih povlastica radi toga, da ne bi bilo zabune. Naprotiv do sada sam se naplaćao poreza toliko da do kraja života ne bi trebao raditi da ga nisam platio, i to ne u trgovini. Do sada me je kriminalni nerad pravosudja koštao toliko da ovdje nije za reći. I umjesto da mogu investirati svoj novac u nove projekte i izvoziti, te time još veću uslugu državi napraviti, meni treba lomiti noge. I onda bi ja trebao plaćati istima onima onima koji i dalje rade o glavi ovom jadnom narodu. Iz solidarnosti sa čime? Komunističkim banditima? Neprijateljem? Za šta? Obranu druga Perkovića? Malo sutra, nekome drugome možete prodavati muda pod bubrege, ali meni nećete. Ako je vama u redu biti nečiji rob, meni nije. Pa makar i ne bio u stanju za sada nešto korisno napraviti.
Za CRKVU, HDZ-ovu opću pljačku, obranu generala, lažne branitelje, Sanaderove satove i slike…
“Kakva je to solidarnost u oduzimanju prava tom drugom čovjeku da u jednakoj mjeri kao i prvi čovjek uživa u rezultatima vlastitog rada”
ne uziva jednako: prvi je gladan, drugi nije. to je sva filozofija. Znam da je subjektivno, ali meni pravo nekoga da jede tartufe, nije jednako vazno kao pravo nekoga da jede krumpir.
“Pogledajmo oko sebe kako funkcioniraju sustavi solidarnosti pod monopolnim upravljanjem države”
Odlicno – to su drzave najpozeljnije za zivot. Npr. Svedska (s wikipedije):
0% from 0 kr to 18,800 kr (~0 – 2,690 USD)
Circa 31% (ca. 7% county and 24% municipality tax): From 18,800 kr to 433,900 kr (~2,690 – 62,140 USD)
31% + 20%: From 433,900 kr to 615,700 kr (~62,140 – 88,180 USD)
31% + 25%: Above 615,700 kr (88,180 USD and up)
I to je samo income tax, bez dijela koji placa poslodavac. Slicno je u Norveskoj, Danskoj, Kanadi.
Koliko god da me kosta, draze mi je to nego SAD. Kako je netko lijepo komentirao Obamacare: Sad mogu zdravstveno osigurati oba djeteta, a ne samo ono koje nema rak.
Zar postoji pravo na krumpir ili pravo na tartufe pa da možemo govoriti da eto ljudi nisu jednaki? I pri tome zanemariti nejednakost u poreznom tretmanu?
Zašto netko jede krumpir ili zašto netko jede kavijar očito postoji dobar razlog.
Švedska je primjer za što? Je li i vi paušalno svrstavate Švedsku pod socijalističke države? Ili da budem malo blaži pod visokorazvijene socijalne države? Nije li ono u Švedskoj zdravstvo privatizirano? Željeznica također? Hmm. Nešto s tim klišejom ne štima. Osim što su porezi u Švedskoj neusporedivo niži od hrvatskih poreza radi se o državi koja pred građane i poduzetnike ne postavlja birokratske prepreke i čini zakoni nisu prepuni relativizma na kojemu se, primjera radi, naša vladajuća kasta zapravo konstantno brani od mogućnosti da odgovara za vlastite promašaje. U tom pogledu preporučam ovaj poučan tekst o Švedskoj: http://iustitia.hr/hr/aktivnosti/analize/71-neoliberalne-reforme-i-razlozi-svedskog-prosperiteta
SAD nije primjer ni za što, a najmanje za klasično-liberalnu državu.Tamo već godinama vladaju socijal-demokrati (oni kažu liberali) ili demokrati. To je poput SDP-a i HDZ-a kod nas, samo što SAD ima komparativnu prednost zahvaljujući istinskoj liberalnoj prošlosti na kojoj je to društvo izgrađeno. No ono iz dana u dan propada. Kako iz dana u dan FED bljuje gomilu neutemeljenih dolara tako vrijednost tog društva opada. Primjer njihovog zdravstva je jednostavno lažan. Ono je i prije Obamacarea funkcioniralo fenomenalno. Pitajte ljude koji žive tamo jesu li ikada ostavljeni da umru bolesni. To što se priča naširoko u Hrvatskoj o njihovom zdravstvu je gomila perfidnih laži kojima se štiti naš socijalistički zdravstveni sustav koji je na koljenima. 700.000 ljudi u Hrvatskoj je na listama čekanja. Oni najteži slučajevi iz Hrvatske idu na liječenje u tu omraženu Ameriku. Kako je to moguće ako ima išta istine u onome što mislimo da znamo o američkom zdravstvu?
Da, upravo se o krumpirima i tartufima radi: u redu mi je limitirati necije pravo na tartufe (indirektno, preko poreza koji ce mu onemugiciti kupnju tartufa) da bi netko sebi mogao priustiti krumpir (iz poreza oduzetog onom prvom).
Svedska je primjer da “sustavi solidarnosti pod monopolnim upravljanjem države” dobro funkcioniraju, suprotno vasim tvrdnjama. I suprotno vasim tvrdnjama “The Swedish health care system is mainly government-funded and decentralized, although private health care also exists”. Zeljeznica: “The monopoly of the state owned railway operator has to some extent been cancelled. Major national passenger train operators SJ AB (usually just called SJ), and the cargo transport operator, Green Cargo, are both fully owned by the state.”
Takodjer, porezi su veci (na dohodak do 56%, kod nas 40%), dio koji placa poslodavac je veci (oko 30%), PDV je 25%, porez na dobit 26% (kod nas 20%).
Ostali argumenti koje navodite (birokratske prepreke itd) nicim ne opovrgavaju da je porez pozitivna stvar, a ne kriminal.
Koliko sam shvatio, vas clanak se ne okomljuje na birokraciju, nego na sam porez kao zlo, dovoljno je vidjeti uvodnu recenicu.
Sto se tice ‘perfidnih’ lazi moga bih sad pronaci nekoliko konkretnih primjera Amerikanaca koji su umrli jer si nisu mogli priustiti normalno lijecenje, jer su bili ‘uninsurable’ – nekima sam osobno uplacivao donacije.
Oni koji idu iz Hrvatske u Ameriku na operacije idu ili zahvaljujuci donacijama gradjana ili (vidi vraga) na trosak HZZO, ne lijece ih besplatno. Nekako mi se cini da je lakse siromasnom Hrvatu dobiti vrhunsku operaciju u USA, nego siromasnom Ameru.
Smijesno mi je ijednu americku ozbiljniju politicku opciju nazivati socijaldemokratima.
Vi zapravo tvrdite da je porez pozivina stvar jer je on učinkovito sredstvo represije nad produktivnim slojem građana. Međutim očito je kako je zlo i nemoralno provoditi represiju nad bilo kime. Ako već postoji opći konsenzus da se kroz porez financiraju određeni javni servisi, što evidentno nije tako ali neka bude hipotetski, tada bi svi građani plaćali porez jednakom stopom, a on se ne bi smio koristiti ni za što drugo osim u svrhe zbog koje je uspostavljen. No kao što vidimo porez je ideološko sredstvo u službi kolektivista. Da bi se porez mogao iskoristiti za nečije dobro očito je da se oporezivanjem nekome čini zlo. I to na takvoj razini da se čak i gleda kako nekome porezom onemogućiti da kupi tartuf. To što govorite su užasavajuće stvari pa je malo čudno da istovremeno govorite o nekakvoj solidarnosti u tom istom okviru. Nije li?
A šta kažete da postoji 10 vrsta poreza na dohodak npr. i svaki taj porez ide u točno određeni fond i njime se može financirati samo ono za što je namjenjen. Dakle ako je namjenjeno 5% za plaće u obrazovanju, ide u fond kojim se može financirati samo zdravstvo. I svake godine se može raditi revizija postotaka koji idu za šta i točno su namjenski. Tako da narod može imati kontrolu nad time na šta se troši njihov novac i da im je to točno prikazano u plaći (npr) koliko su svaki mjesec dali za što, a sa druge strane smanjuje se mogućnost krađe zato što je fond strogo kontroliran i namjenski od neovisnog tijela npr.
To bi bio pozitivan pomak. Mislite li da je tako nešto neizvedivo? Ako mislite da je izvedivo, što mislim i ja, što mislite zašto se to ne izvede?
Bilo kako bilo slaba je utjeha opljačkanom čovjeku da zna na što se točno troši njegov novac. Činjenica je da se njemu otet novac ne troši na njega.
Kada država čovjeku uzme 1 kunu više nikada mu ne vrati tu 1 kunu natrag. Ako mu išta vrati to je znatno manje i to u obliku protuusluga realiziranih putem neracionalnih i skupih državnih monopola. U Hrvatskom slučaju mu ne vrati gotovo ništa jer s tom kunom zapravo financira privilegije onih koji koriste državu kao alat za svoje interese (političke, socijalne, poduzetničke, aktivističke i druge).
Nemaš ti pojma. Samo spominjanje Švedske i Obamacare-a govori koliko si stvarno upućen u stanje stvari. Još jedan širitelj magle internacional-socijalizma. To bi bilo isto kao da ja spomenem UAE, kao primjer zemlje potpuno bez poreza za svoje gradjane. A da ne vodim računa o drugim okolnostima i “sitnicama” poput nafte. A što se obame tiče, tek će se vidjeti posljedice njegove politike. Baš kao i poslije bilo kakvog socijalizma….
A mi se poznajemo, kad smo na ti?
Vidis, UAE je sjajna zemlja, svi hrle tamo, nitko ne bi u Kanadu ili Norvesku.
Svedska i nafta? Oni su 95. u svijetu, mi smo 80. toliko o tome.
Obama i socijalizam? ah pa da: nacionalizacije, radnicki savjeti… kako da ne.
Nisam za socijalizam, nego za ljudskost – na koncu sve ono sto ja zagovaram imate i u krscanstvu, valjda je i Isus bio socijalist.
Ne trazim to i od vas, ali ne volim kad mi se sebicnost maskira u analize i argumente. Ne moramo biti isti.
Obama je socijaldemokrat. Liberali su u Americi socijaldemokrati. Libertarijanci u Americi su klasični liberali (ova politička opcija u Hrvatskoj ne postoji).
Ne možete tvrditi da ste za ljudskost, a istovremeno zagovarati da se čovjeku visokim porezima onemogući kupnja nečega. Da bi dokazali ljudskost prvo morate prestati gledati na poreze kao ideološko sredstvo, a nakon toga početi gledati poreze u pravom svjetlu. Porezi su pljačka. Empirijskih dokaza imate oko sebe koliko hoćete. Pogledajte tko troši i na što troši mukom stečeni pa potom oporezovani novac građana.
Isus nije bio socijalist. Ovo je već demagogija. Ništa što vi zagovarate ne postoji u kršćanstvu jer Isus nikada nije zagovarao da se ikojem čovjeku čini zlo, niti silom niti putem represivnih instrumenata države. Upravo suprotno. Solidarnost o kojoj govori Isus je solidarnost o kojoj govore libertarijanci i to ona solidarnost u koju vi evidentno nemate niti najmanje vjere pa je tako lako prepuštate u ruke državnih institucija i tiraniji uhljebljenih birokrata.
Sebičnost? 111x veći porez za jednoga nije pokazatelj njegove sebičnosti već siline kojom se država okomila na njega zbog interesa vlastodržaca i gomile koja ih podržava.
“na koncu sve ono sto ja zagovaram imate i u krscanstvu, valjda je i Isus bio socijalist”
Slabo poznajem kršćanstvo, ali koliko znam jedna od božjih zapovijedi kaže “Ne ukradi”, a druga “Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!”
@porezni.obveznik
Razgovor gluhih i slijepih. To je to. Prvo, niste u stanju čitati sa razumijevanjem. Napisao sam da je usporedba Hrvatske i Švedske u istom rangu kao da ja uzmem za usporedbu UAE i onda tvrdim da je isti model (sve javne službe besplatne, novčana pomoć za sve živo, nula poreza, itd) moguće preslikati na Hrvatske uvjete. Nije moguće. Isto kao što nije moguće švedsku uzimati za primjer. Dakle Vi spajate nespojivo. Uostalom, kolega VAM, je sve to lijepo objasnio. Ali što to vrijedi kada VI to jednostavno niste u stanju povezati. I dakle ja sam sebičan jer ne želim da o mojem radu odlučuju nekompetentni razbojnici. I još pri tome smatrate da sam ja osoba koja sve trpa sebi u džep i nema naviku nikome pomagati? Dakle VI mene poznajete bolje nego ja sam sebe. Baš lijepo i konzistentno. Znači ipak se poznajemo izgleda? Ali eto ja tvrdim da Vi niste nikakav poduzetnik. Dakle tvrdim da se lažno predstavljate. Tvrdim da ustvari pojma nemate o čemu se ovdje radi. A koji Vas motivi nagone na to da svoje socijalističke ideje zamatate u ruho humanizma, ja to stvarno ne znam. Mislite da sam nepravedan prema Vama? Pogledajte retoriku svih socijalista i konačne rezultate socijalizma, ma gdje god isti galopirao. Znate za onu “put u pakao popločan je najboljim namjerama”. Hvala, ali ne hvala.
ovaj clanak govori o tome da je porez kriminal.
Kako Svedska i Hrvatska imaju potpuno isti porezni model, samo su svedski porezi dosta veci, ja tvrdim da nije tako.
Dakle ja sam taj koji cita s razumijevanjem, a ne vi, jer tema clanka nije distribucija poreza u RH (koja je ocajna) nego porez sam.
Kolega mi nije objasnio nista, a ni vi ne navodite zasto je Svedsku nemoguce uzeti kao primjer da su porezi (i veci od nasih) dobra stvar, samo to ponavljate kao gotovu cinjenicu bez ijednog dokaza – i bez zezanja, cak i argument da smo mi stoka mi je donekle prihvatljiv
Vi niste sebicni zato jer ne zelite da o vasem radu odlucujuci razbojnici, vec zato sto vam je svaki model u kojem se vama nesto uzme – kriminal, jer je “porez, bez obzira o kojem obliku govorimo, ništa drugo do li ozakonjena pljačka”, zar ne?
Da, ja sam poduzetnik, zaposljavam troje ljudi i placam poreze. Nije ni cudo da Hrvati a priori smatraju poduzetnike lopovima, kad je i vama koji ste ocito zagovornik kapitalizma nepojmljivo da poduzetnik gleda icije dupe osim svojeg.
Ideje o drustvenoj solidarnosti puno su starije od socijalizma, a i nisam neki pristasa socijalizma, samo mi je nemoralno da su neki gladni, dok neki zive u dvorcima – uostalom, i dvorci su izmisljeni puno prije socijalizma. Nije socijalizam to sto bih ja rado pristao da zaradjujem 10% manji, ali da svi drugi zive malo bolje. Naravno, radi se o mom sebicnom interesu: potpuno sam uvjeren da bi takvo drustvo, u kojem su ljudi obrazovaniji, zdraviji i sretniji, bilo bolje i za mene i za moju djecu.
Da, radije bih zivio u Svedskoj nego u USA, ne trazim to i od Vas.
.
Ne mislim da ste nepravedni prema meni, ne znam kako bi to mogli biti?
Meni uopće nije nepojmljivo da gledam i tudje interese. Baš naprotiv. A to sam i dokazao, i to novčano (mimo poreza), društvenim angažmanom (istina nedovoljno), i u ratu. Ono što je meni nepojmljivo je da o većini mojega rada prisilom odlučuje netko treći. I to redovno nepošteniji, gluplji i uz to neprijatelj ove zemlje i ovog naroda. Nije mi jasno kako netko to može pravdati ikakvim racionalnim razlozima? Dalje mi nije jasno kako to netko može pravdati kada sva povijesna iskustva jasno pokazuju rezultate do kojih je uravnilovka dovela. Znači sto puta nije uspjelo, ali hajde da probamo još jednom. Ja vjerujem u društvo slobodnih i odgovornih pojedinaca. Dobrih i zločestih, ali koji imaju pravo odlučivati u svoje ime i za sebe. Netko će odlučiti ovako, netko onako, već prema svojoj savjesti, ali nitko nema pravo oduzeti tom pojedincu temeljno pravo raspolaganja rezultatima svoga rada. Nisam ja protiv minimalnih poreza koji ispunjavaju svrhu, uostalom ovo nije anarhistički portal, ali ovo što imamo nisu porezi, nego je ludilo i zločin. Uostalom, rezultati toga se vide. Što se Švedske tiče, to je zemlja koja zadnjih 150 godina nije imala rat, koja nije izgubila svoje Alfa mužjake u jamama i rovovima,i iz koje se nije odselilo najvrednije i najsposobnije stanovništvo. To nije zemlja u kojoj agresivna manjina i vlastita vlada otvoreno radi protiv nacionanih interesa. Također, to je zemlja koja kao i Švicarska trguje sa svima i prodaje sve i sva, ukjučno oružje, drugim riječima ima koristi od svih. To nije zemlja koja je imala 50 godina komunizma, a još duže raznih diktatura. To nije zemlja u kojoj nije dolazilo do “sječe knezova”, dakle kompletne zamjene temeljnih institucija države svakih 50 ili manje godina. Usporedba sa RH? Dajte ne budite smješni. Kako možete za ozbiljno govoriti to što govorite? Kažete da zapošljavate ljude? Onda ja stvarno ne znam kakvim se Vi to poslom bavite, i za koga vi to radite ako ste zadovoljni poslovnim okruženjem. To moram priznati da ne shvaćam. Ali nije bitno. Mislite što god hoćete. Nije me briga. Moram spašavati svoje dupe. Ipak sam ja pohlepni kapitalist. A vrijeme je novac. Je li tako?
“a ni vi ne navodite zasto je Svedsku nemoguce uzeti kao primjer da su porezi (i veci od nasih) dobra stvar”
Argument da je pljačka dobra stvar ne postoji iz razloga što je to prije svega moralno pitanje svakog pojedinca.
A što se tiče Švedske, stvar je u tome da ona nije tu gdje je zbog visokih poreza nego njima usprkos, a razlog zašto je razvijena je zato što je kroz povijest imala dugo relativno slobodno tržište. Također, švedski standard je često precijenjen, švedska ekonomija je danas i dalje jedna od slobodnijih u Europi (porezima usprkos), a Šveđani su preko 200 godina bili pošteđeni ratovanja (jedna Njemačka je npr. skoro sve izgubila u 2 svjetska rata i do danas su prestigli švedski standard).
“samo mi je nemoralno da su neki gladni, dok neki zive u dvorcima”
A meni je nemoralno vršiti nasilje nad drugim ljudima.
“Vi niste sebicni zato jer ne zelite da o vasem radu odlucujuci razbojnici, vec zato sto vam je svaki model u kojem se vama nesto uzme – kriminal, jer je “porez, bez obzira o kojem obliku govorimo, ništa drugo do li ozakonjena pljačka”, zar ne?”
Nazovi ti to sebičnošću ako hoćeš, ali i dalje moralnim ljudima pljačka ne može biti prihvatljiva.
‘Argumenti’ poput “neprijatelj ove zemlje i ovog naroda” obicno su mi dovoljan razlog da se iskljucim iz rasprave, al dobro…
Naravno da drustvo ima pravo limitirati (ne oduzeti) “pravo raspolaganja rezultatima svoga rada”, ako smatra rezultate stetnim za drustvo. Ako to pravo raspolaganja sutra rezultira time da 80% gradjana nema pristup zdravstvenoj skrbi, onda drustvo itekako moze limitirati to pravo (podsjetimo se da pricamo o drustvu koje je odlucilo limitirati pravo tko smije svoju vezu nazvati brakom – nesto zbog cega ljudi sutra sigurno nece umirati) . To je isto kao da netko kaze da drustvo npr. nema pravo regulirati prodaju lijekova, vec da to treba prepustiti trzistu. Pitanje je kako drustvo konzumira to svoje pravo.
Ovo sto imamo su manje-vise uobicajene porezne stope (cijela EU je u par postotaka gore-dolje), problemi su u pregolemom i tromom drzavnom aparatu, pravnoj nesigurnosti, financiranju svega i svaceg, izvlacenju para za stranacko-privatne interese…
Nigdje nisam rekao da sam zadovoljan poslovnim okruzenjem (bavim se razvojem softvera), vec samo reagiram na stalno ponavljanje teze o porezu kao zlocinu. Stovise, prilicno sam siguran da ni vi ne mislite tako, vec da ste opravdano revoltirani nacinom na koji se trosi, kao sto sam i ja. Uostalom, procitao sam Vas komentar na temi o prirezima i potpuno se slazem. Odlucivanje treba spustiti sto nize (ali ne nize nego sto je moguce 🙂 – novcima ce efikasnije raspolagati lokalna vlast, mada ni lokalni serifi nisu bezazleni, a za neke stvari lokalni nivo vlasti i nema kapacitete (prije svega financijske, intelektualni su i onako dvojbeni na svim razinama vlasti)
“Naravno da drustvo ima pravo limitirati (ne oduzeti) “pravo raspolaganja rezultatima svoga rada”, ako smatra rezultate stetnim za drustvo.”
Naravno da nema. Ne postoji “društvo” kao neki poseban mistični entitet, nego se sastoji od pojedinaca koji imaju vlastite interese.
“vec samo reagiram na stalno ponavljanje teze o porezu kao zlocinu”
To da je porez zločin je trivijalna opservacija.
“Stovise, prilicno sam siguran da ni vi ne mislite tako, vec da ste opravdano revoltirani nacinom na koji se trosi, kao sto sam i ja.”
Pogrešno si siguran, naime, nas briga na što se opljačkani novac troši, ako te huligan s palicom opljačka na ulici, je li te zanima kako on potroši taj novac?
Mislim da bi jako dobro bilo da svaki sudionik rasprave definira pojam “besplatno”.
Npr. na primjeru besplatnog kruha.
Aha, nema besplatnog kruha? A kak to?
Predlažem uvođenje poreza od 0,5% kako bi se osigurao besplatan kruh.
1. korak jest osnivanje državne pekare koja će peći kruh za sve stanovnike.
2. korak jest osnivanje povjerenstva koje će na temelju dohotka odlučivati na koliko kruha imate pravo – svako dijete nosi pravo na 2 šnite, odrasli član obitelji koji ima dohodak veći od dohotka iskazanog u tablici niže odnosi pola štruce. Doplata moguća ali samo u gotovini.
3. korak jest razvijanje kompjuterskog sustava koji radi samo na Windowsima i samo uz Finine certifikate, na IE 6, koji utvrđuje pravo svakog građanina na kruh.
4. korak jest rebalans proračuna za besplatni kruh, nužno povišenje poreza na 1%.
5. korak jest zapošljavanje novih djelatnika na neodređeno uz kolektivni ugovor koji vrijedi u državnom pekarstvu jer postojeći djelatnici nisu dovoljni. rebalans proračuna.
6. korak jest osnivanje povjerenstva koje utvrđuje koliko kruha je potrebno prosječnom čovjeku, brojke se razlikuju od točke 2. rebalans proračuna.
7. korak jest odgovor na libertarijanske povike – dopušten je privatni pekarski biznis, ali smiju peći samo peciva.
8. korak jest uvođenje trošarina na peciva.
9. korak jest povećanje PDV-a na peciva na 25% jer nisu kruh.
10. korak jest obećavanje dvije besplatne štruce kruha uz povećanje poreza na 3%.
11. korak iz nekog razloga prijeti fašistoidnom jugonostalgijom kojoj je cilj zatiranje svega hrvatsko-katoličkog pri pečenju kruha.
12. korak u ustav uvodi hrvatski kruh, troškovi tog postupka onemogućuju proizvodnju daljnjeg kruha.
13. netko primjećuje da je proizvodnja kruha u Hrvatskoj na razini pajtonovskog skeča.
14. nadobudni političar obećaje povećanje proizvodnje kruha, optužuje vanjske neprijatelje, prosvjeduje protiv krušnog poreza od 3%. po dolasku na vlast isti povećava na 3,5%.
15. državni kruh košta 100kn/kg, od čega: 50 kn iz plaće, 25 kn na plaću, 10 kn poreza i 15 kn participacije po štruci. ALI svi imaju besplatni kruh. oni kojima se ne da čekati na red u državnoj pekari, odlaze po peciva koja koštaju 110kn/kg ali ih dobiju kad ogladne a ne po listi čekanja.
16. ljudi požele micanje države iz proizvodnje kruha. masa se pobuni jer svi imaju pravo na besplatan kruh.
Sad se zaigrah 🙂 Što znači “besplatno”?
Zaboravih povrat kruha: ako ste tijekom godine izjeli kruha koliko državni program tvrdi da niste trebali, izvolite donijeti kruha u proračun. Svježeg! Ako ste pak izjeli manje – čestitamo, dobijete stari kruh nazad! Ne sad kad ste gladni pa bi ga mogli pomrviti u prezle i možda ispohati meso u njemu, nego tamo za godinu dana kad popljesnivi i to samo ako ste poslali prijavu krušnog poreza!
Pa otprilike to (direktnim metodama) su boljševici radili sa žitom u Ukrajini za vrijeme “holodomora”. Rezultat? Oko 7.000.000 mrtvih (nije točno poznato). Ali što je to prema svijetloj budućnosti? Mi velikim koracima grabimo prema komunizmu jednakih (i jednakijih naravno).
Ako nešto izgleda kao patka, pliva kao patka, gega se kao patka, glasa se kao patka, ima perje kao patka, onda je što? Čudnovati kljunaš? Ako se netko ponaša kao socijalist, razmišlja kao socijalist, koristi metode kao socijalist, glasa za socijaliste, što je onda? Naravno KAPITALIST i DEMOKRATA, po dijalektičko-materijalističkom principu jedinstva suprotnosti, i kao taktički manevar dok je to oportuno i dok partija ne naloži drugačije, a onda nožem po klasnom neprijatelju…
“We are the Borg. Your biological and technological distinctiveness will be added to our own. Resistance is futile.” Europa i Amerika bit će zemlja proleterska!!!
Odlično! 😀
Upozoravam druga autora bloga (n.n.) da ASAP ukine ovaj portal. Drug autor potiče klasnu nejednakost, i nepovjerenje u partiju(e). Dijalektički je djelovanje druga n.n. kontrarevolucionarno i štetno za daljnji razvoj socijalističkog društvenog uređenja. Širenje dekadentnih i buržoaskih ideja je zločin protiv naroda. Klasni neprijatelj samo čeka da razbije jedinstvo naših redova, i da nam nametne kapitalistički jaram oko vrata. Osim trovanja i laži kojima su čitatelji ovog bloga izloženi, oni ovdje gube vrijeme koje su dužni po nalogu partije uložiti u proizvodnju žita i čelika.
Stoga druže n.n., postupite kako Vam je rečeno ili će vas čelična pesnica partije uhvatiti za šiju i sa Vama postupiti onako kako partija već radi (Business as usual). Jasno?
Evo stišćem “delete” ali neće! Sjeme zla je izgleda posijano u samom internetu! Rješenje se nameće samo; ugasiti internet! Potom spaliti knjige i žurno uvesti građanski odgoj, koji će zamijeniti sve druge predmete i putem kojega će se podučavati etatistička religija! 😀
Zanimljivo. Jako zanimljivo. Mislim da ste i ne znajući dodatno otvorili oči ljudima koji su se okupili na ovom portalu. Znači, recimo da Vam lopov sa računa oduzima svaki mjesec cca 70%++ Vašega rada, Vi mu ne bi prigovorili na sam čin ako bi on 1/4 tog novca podijelio siromašnima, 1/4 potrošio u kladionici i za kur*e, 1/4 potrošio za uređenje vrta i nogostupa, a sebi zadržao 1/4. Naime to je upravo ono što vlada radi. Znači Vi ne biste imali ništa protiv tog čina, ne bi ste osporavali količinu novaca koja Vam je oduzeta, samo bi prigovorili na ovaj dio koji se tiče kladionice i kur*i? Plemenito i pametno, nema što. Vjerojatno imate nekih razloga vjerovati kako će ipak lopov pametnije i bolje od Vas odlučiti što treba raditi sa Vašim novcem. Ne zamjerite, ali iz nekog teško objašnjivog razloga većina nas koji smo se ovdje okupili misli baš suprotno. Znam, znam, to je zato jer smo pohlepne i umišljene pizde koje misle samo na sebe.
Dalje, Tvrdite da je društvo limitiralo nečija prava u vezi toga što se zove brakom? Zamislite da ste osnovali firmu i nazvali je “Bimbo”. Zamislite da ste uložili vremena i novaca u brand. I sada se netko sjeti otvoriti firmu istoga naziva, preuzeti Vaš logo, prekopirati Vaše reklame, a umjesto vaših proizvoda istoj klijenteli prodavati jeftine i štetne plagijate i bofl. I sada bi Vi rekli da se ovome drugome oduzimaju prava ako mu se takvo ponašanje ne dopusti. Prije svega, ne može se nekome oduzeti nešto što taj ne samo da nema, nego uopće i ne postoji. A kao drugo, kažete da nema štete? Mislim da ste i opet sve rekli.
Vi ste arhetip onoga što ovdje nazivamo “progresivist” (ne u pozitivnom smislu). Nije bitna realnost, bitna je velika svrhovitost. Ideali i humanizam. Pa makar na kraju svi pokrepali kao konačni rezultat. Nije bitno, bitno je to da ako treba patiti (a treba), da svi patimo jednako, i da pokrepamo u isto vrijeme, ali to je puno bolje nego da je nekima dobro, a nekima ne. Bez obzira na uzroke. Ovo je bitno podcrtati. Nisu bitni uzroci, nisu bitne posljedice, bitan je prije svega i iznad svega princip. Dakle, ideal i neka viša svrhovitost. Naravno ta viša svrhovitost kod Vas nema baš nikakve veze sa onozemaljskim i duhovnim, nego je čvrsto ukorijenjena u materijalnom.
Ako Vi niste komunista-socijalista, onda ja ne znam tko je.
“Znači, recimo da Vam lopov sa računa oduzima svaki mjesec cca 70%++ Vašega rada, ”
“Da nekim slučajem nema poreza, nitko nam ne bi oduzimao cca 70% našeg rada “… nego bi i dalje dobivali cca 30% samo bi to onda bilo 100%.
Zar zbilja netko ovdje vjeruje da bi u slučaju ukidanja poreza poslodavac isplatio cijeli iznos sadašnjeg bruta? Ili bi jednostavno nastavio isplaćivati dio koji je i do sada išao “na ruke” ? Eventualno bi prihodi “porasli” za iznos mirovinsko/socijalnih davanja i opet bi bili na istom.
Ovo je potpuno kriva i u temelju pogrešna premisa. Što ako ste Vi sami sebi poslodavac? Onda ne trebate čekati da vam netko isplati plaću. Zar ne? Sa druge strane onda Vi odlučujete o načinu upotrebe tog novca, a ne neki neodgovorni komitet. Sada je situacija takva da i netko tko se jako dobro razumije u svoju struku, ali i u tržišno poslovanje se ne usudi raditi, jer mu iskustvo govori kako je rizik jednostavno prevelik i ne isplati se. Pa gdje će se onda usuditi netko tko tek počinje ili nije baš siguran u sebe??? Ovakav je sustav jednostavno osuđen na propast, to je činjenica koja ne treba nikakve dodatne dokaze osim zdravog vida i malo mozga, pa mislili Vi o tome što god Vam drago……
Imao sam manju raspravu na temu “nepravednog” ili destimulirajućeg oporezivanja kada se pred koju godinu u Zagrebu pokušalo uvesti plaćanje vrtića po prihodima a ne flat. Kolegica se bunila da zašto bi njena obitelj morala plaćati više vrtić kada ionako zbog većih prihoda već plaća veći porez od kojeg se sufinanciraju (i) vrtići.
Tehnički je potpuno u pravu da je to nepravedno.
No da li je nepravedno ako zbog nedostatka novca (zanemarimo na trenutak loše upravljanje gradskim financijama) svima poskupi vrtić za isti iznos?
Da, oni plaćaju veći porez i doprinose više sufinanciranju od siromašnijih, ali kakva je “pravednost” da oni, koji konkretno nakon plaćanja poreza dobiju zajedno cca 20.000 kuna, plate za vrtić isti iznos kao i neka druga obitelj koja ima ukupne prihode npr 5.000kn.
Ideja sufinanciranja je da se pomogne ljudima, konkretno kod vrtića, da lakše mogu imati i posao i djecu. Da li treba jednako pomagati one s 5.000kn prihoda i one sa 20.000kn?
U pomaganju otetim novcem postoji gomila primjedbi. Ja smatram da vlast ne treba pomagati nikome. Vlast to čini našim novcem i tako građane pretvara u zvijeri koje se međusobno bore za raspodjelu budžeta koji, takav kakav jest, u konačnici nije dovoljan da zadovolji njihove lažne nade.
Amen. I kao dokaz tome pogledajte akciju kada je trebalo pomagati žrtvama poplave. Država je samo trebala organizirati sve one koji su bili voljni pomoći. Umjesto toga se Majmunović šetao sa Raybanicama ili nečim drugim na tikvi i davao umobolne izjave. Država se hvalila kako se ODREKLA PDV-a na donacije. Znaći i kada ljudi žele pomoći drugim ljudima, država obično i redovno uzima sebi dio pomoći. Lijepo i solidarno, zar ne? A donirani novac nikako da se rasporedi. Država dakle ne da nije u stanju pošteno rasporediti porezni novac, nego krade i od donacija. Solidarnost i humanizam na dijelu.
Probali smo već (otvoreni) pristup “čovjek čovjeku je vuk” i nije se pokazalo dovoljno uspješnim da nitko ni ne pomisli a kamoli uvede sadašnji koliko toliko solidarni model.
Koji je ono starogrčki filozof rekao, sami mogu biti samo životinje i bogovi. Ljudi traže zajednicu, a zajednicu ne možemo imati ako se odreknemo socijalne komponetne (i) u ekonomskom smislu.
Ako želimo zajednicu onda treba znati da je prepuštanje ovih pitanja u ruke državnom monopolu sušta suprotnost toj želji.
Čovjek jest društveno biće i svoje potrebe zadovoljava kroz interakciju s drugima. Podjela rada je najbolji primjer. Međutim društvo napreduje tako što njegovi članovi slijede vlastite, partikularne interese, a ne nekakav “zajednički” cilj kojeg, paradoksalno, uvijek nameće neki autoritet.
S obzirom da mi ne napredujemo kao društvo, ili napredujemo znatno sporije od društava koje shvaćaju tu stvar malo bolje od nas, možemo reći da je navedeno jedan fini pokazatelj kolika je zapravo razina nedruštvenog, autoritarnog odlučivanja u nas.
Zašto onda nemate povlastice i za kruh u pekari, pa tamo gdje svi plaćaju 10 kn, da Vi plaćate 3 kn? I gdje je tu kraj? Razumijete u čemu je problem? Tome nema kraja i na kraju bi se svi iz ovog ili onog razloga ogrebali i trežili veći dio kolača za sebe? I na kraju smo tu gdje jesmo.
Usporedba sa cijenom kruha i nije baš najbolja u ovom primjeru. Obitelj s prihodima od 5.000kn si može priuštiti kruh od 10kn kao i obitelj sa 20.000. No obitelj s prihodima 5.000 i npr dvoje djece NE MOŽE platiti punu cijenu vrtića.
Pitanje je, ako su resursi ograničeni (a uvijek jesu) da li je “poštenije” svima dati jednake subvencije ili siromašnijim dati više?
A ovdje gdje jesmo nismo zato što oni koji plaćaju manje poreza “žive na grbači društva”, ustalom apsolutni i relativni rekorder po pitanju državnih subvencija je Todorić.
“da li je “poštenije” svima dati jednake subvencije ili siromašnijim dati više?”
Pljačka je nepoštena.
Prokleti bili svi vi komunisti ovdje i zagovaratelji reketarenja i nasilja nad drugim ljudima. Pustite normalan puk na miru kvragu! Drugi ljudi nisu vaša imovina!
Nisam baš najbolje teorijski “potkovan” – tehnički fakultet, ali nije li upravo obrnuto? Tj za kapitalizam su ljudi samo roba odnosno imovina.
Kapitalizam = privatno vlasništvo nad resursima
Komunizam = državno vlasništvo nad ljudima
Kapitalizam nije sustav usmjeren na zajednički cilj, za razliku od socijalizma ili drugih kolektivističkih ideologija. Kapitalizam uvažava da svaki čovjek ima vlastite životne ideale od kojih se neki preklapaju s idealima drugih, a tržište je metafizičko mjesto na kojemu ti ljudi surađuju jedni s drugima uvijek nahođeni samo i jedino vlastitim interesom. Tako ljudi kao bića funkcioniraju. To je njihova priroda i na taj način postižu se najbolji rezultati i opće dobro za sve.
Kapitalizam znači da ljudi imaju slobodu raditi za vlastitu korist, plodove vlastitog rada zadržati za sebe kao svoje vlasništvo koje je potom štićeno od zakona kao pravo nultog reda. To je ono što kapitalizam podrazumijeva. Koliko zakoni neke države uvažavaju to njegovo pravo je ono po čemu se određuje postoji li ili ne postoji kapitalizam u toj državi, odnosno koliko se on uspješno prakticira. Za primjer, država koja neto plaću od 11000 kuna opterećuje porezima i obveznim davanjima, pod prisilom zakona, sa još jednim takvim iznosom, nije država koja uvažava to čovjekovo pravo. Takva država traži od tog čovjeka da povrh svoje zaslužene plaće pokloni državi još jednu. Dakle ako je taj čovjek negdje tretiran kao roba ili imovina onda je to u državi koja ne uvažava njegovo pravo vlasništva kao nulto i nepovredivo pravo. Kapitalizam koji to pravo uvažava apsolutno očito je na dijametralno suprotnoj strani.
Sve je to divno i krasno ali potpuno isti argumenti se mogu upotrijebiti i za komunizam, tj i jedan i drugi bi funkcionirali divno i krasno da su svi ljudi dobri i pošteni. U tom slučaju nam država niti ne bi trebala. Kako smo takvi kakvi smo, država (odnosno neka forma zajednice sa elementima i obilježjima države) će zauvijek postojati i zauvijek će ubirati poreze.
A vi glumite Kalimera i dalje 🙂
Teza je bila da su ljudi za kapitalizam roba. S obzirom da nema nove teze samo podsjećam na što sam odgovarao u prethodnom komentaru.
Pingback: Što je bruto, a što neto plaća? | Kapitalac