Na ovaj post me potaknuo novi val špekulacija o učincima porezne reforme koja stupa na snagu s prvim danom 2015. godine. Ukratko, poreznom reformom povisit će se porezna osnovica sa 2200 na 2600 HRK, te ulazak u najveću progresivnu poreznu stopu od 40% sa 8800 na 13200 HRK.
Što to zapravo znači? Najjednostavnije rečeno – država će građanima, obveznicima poreza i prireza na dohodak, uzimati manje nego do sada. Potpuno je krivo shvaćanje mnogih građana da će ovom mjerom država nekima davati manje, a nekima davati više. Ta retorika navodi ljude na zaključak kako država pogoduje bogatijima, naravno, na štetu siromašnih. Taj zaključak je pogrešan u svojoj osnovi.
Prije svega, kada govorimo o porezu na dohodak država nikome ne daje ništa. Ona uzima dio rada produktivnog, zaposlenog sloja građana. Zahvaljujući ovoj reformi država će tim građanima uzimati nešto manje nego što je uzimala do sada. Takva stvar je za svaku pohvalu, a s obzirom na okolnosti u kojima živimo gotovo je nevjerojatno da je vlast imala političke volje donijeti takvu mjeru, mjeru koja ide na izravnu korist građanima. Svi zaposleni građani zahvaljujući ovoj reformi imat će na raspolaganju nešto više plodova vlastitog rada.
Neosporno je to da će građani s nižim plaćama od ove mjere imati najmanje koristi. Međutim to nije zbog toga što država preferira bogate već zbog same prirode hrvatskog poreznog sustava. Porezni sustav u Hrvatskoj je progresivan, što znači da manje opterećuje radnike s manjim plaćama, a više one s većim plaćama. U slučaju Hrvatske to znači da u sumi svih poreza na dohodak najmanji udio čine porezi koje su uplatili radnici s manjim plaćama, a najveći dio čine uplate onih s većim plaćama.
Izraženo u brojkama vrijedi sljedeće: 85% svih poreza i prireza na dohodak koji su uplaćeni u državni proračun dolazi od oporezivanja plaća većih od 5000 HRK. Sve plaće manje od 5000 HRK tako čine 15% ukupno uplaćenih poreza i prireza na dohodak. Na primjeru proračuna 2013. godine to izgleda ovako:
Iz istih podataka također možemo zaključiti da radnici s plaćama većim od 6000 HRK uplaćuju u proračun više od dvije trećine ukupnih prihoda od oporezivanja rada (69%). Također, udio poreza na dohodak kojeg su uplatili radnici sa plaćama do 4000 HRK u ukupnom iznosu iznosi tek 6%.
Ova demonstracija daje nedvosmislen odgovor na pitanje zašto radnici s manjim plaćama od ove reforme imaju manju korist od radnika s većim plaćama. Odgovor ne zvuči popularno, jer je u Hrvatskoj sustav vrijednosti ozbiljno poremećen, međutim činjenica je da korist od ove mjere korelira sa iznosom plaćenog poreza. Oni koji uplaćuju manje poreza imat će manju korist od ove reforme, a oni koji uplaćuju više poreza imati će veću korist. Unatoč tome radnici s većim plaćama i dalje će u proračun plaćati znatno veće iznose poreza i to ponajprije zahvaljujući modelu progresivnog oporezivanja rada. Podsjećam, ovdje se i dalje ne radi o tome da država nekome daje više, a nekome manje, nego će radnicima uzimati manje od onoga što su vlastitim radom stvorili.
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Izvori:
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2013/09-02-05_01_2013.htm
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2012/09-02-05_01_2012.htm
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2011/09-02-05_01_2011.htm
http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2010/09-02-05_01_2010.htm
http://www.dzs.hr/Hrv/publication/2009/9-2-5_1h2009.htm
http://www.dzs.hr/Hrv/publication/2008/9-2-5_1h2008.htm
http://www.dzs.hr/Hrv/publication/2007/9-2-5_1h2007.htm
http://www.dzs.hr/Hrv/publication/2006/9-2-5_1h2006.htm
http://www.dzs.hr/Hrv/publication/2005/9-2-5_1h2005.htm
http://www.rrif.hr/kalkulator_placa.html
Mislim da si propustio glavni događaj dana:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/osnovana-radnicka-fronta-ako-treba-spremni-smo-i-za-revoluciju/787489.aspx
Tamo lijepo kažu kako porezi nisu previsoki, dapače da treba još više opteretiti “bogate”.
Jedan od bisera u komentarima: “Kapitalisti trebaju odstupiti”….
Ja se ustvari slažem sa tim komentatorom. Mislim da svi kapitalisti i poduzetnici trebaju dići i ruke i noge i guzice od legalnog posla u ovoj državi. I napraviti posao u inozemstvu, te ostaviti sav novac vani.
A vladi predlažem da pod hitno onih 400.000 nezaposlenih i još pitaj boga koliko lažno “zaposlenih” i još pitaj boga koliko na kojekakvim beneficijama pod hitno prekvalificira u vrhunske stručnjake, inženjere, kirurge, programere, itd.
To se dade napraviti za uvrh glave mjesec dana intenzivnog tečaja u lokalnoj partijskoj podružnici. Ako možemo proizvesti saborske zastupnike Kumrovečkim tečajem, onda niti ovo valjda nije nikakav problem (kao da je neki problem postati vrhunski kirurg). Pitajte “pipl mast tras as”, ili “opančičku” one znaju da je sve to mlaka vodica…..
I onda neka vlada izveze takve stručnjake, koji će se zahvaljujući svojoj stručnosti zaposliti vani na vrhunskim radnim mjestima i onda slati novac ovdje, tako da ga radnička fronta onda redistribuira potrebitima.
I svima super. Super nama poduzetnicima jer smo se riješili komunista, super radnicima jer su se riješili nas, super državnim uhljebima i super vladi.
Tako se to radi 🙂
A ne, dobro sam ja pročitao taj intervju, onako, polako i pedantno.
A vezano za to s čime nastavljaš u komentaru moram reći da je meni palo na pamet čak i da ih podržim. Da se stvar prije privede svom neizbježnom kraju.
Glede članka na Indexu … iza njega slijedi nevjerojatnih 1066 komentara !!
No ono što je meni iznenađujuće, pače – šokiran sam – uzorak od prvih jedno 50-60 komentara velikom većinom se može svesti na:
– “Sažetak čitavog teksta Radničke fronte: Kruha bez motike na filozofski način”.
Ili:
– “Koji *urac se muče teorijom. Nek osnuju RF d.o.o., mogu i j.d.o.o.. Pa da ih vidim. *ebem ih pametne. Svi znaju tuđi kapital i profit raspodjeljivat.”
Naravno ima i onih, vrlo, vrlo argumentiranih komentara kao napr:
– “Najbitnije je da broj ispranih mozgova koji vjeruju da kapitalizam stvara novu vrijednost a matematicki je dokazano da ne stvara sve manje.” ili pak:
– “Zato jer je isti pokraden izrabljivanjem radnika. Radnici će samo uzeti nazad ono što je njihovo, nastalo njihovim radom a oteto im.” ili:
– “Ako dragi bog da revolucija ce poceti a kapitalizam ce izgoriti u plamenu
jebat cemo vam neoliberalno kapitalisticku majku”.
Komentari kao ovaj zadnji, dakle vrlo argumentirani:
– zazivanjem pomoći imaginarnog nematerijalnog višeg bića
– termičkom anihilacijom neprijateljskog društvenog uređenja,
– sexom
– arhaičnom rodnim pojmom “majka” su na žalost u teškoj manjini.
Mislim da ipak ima nade. Malo, ali ima.
O blažena ironijo, da dodam na kraju.
Prije bi podrza Mladena Schwartza !
Kapitalac, dakle ova “reforma” je cista iluzija… zasto? Kao prvo, centralna drzava “uzima” lokalnim jedinicama, a one ce poskupiti svoje usluge. Najave toga smo vec i culi.
50kn place, ali npr 60kn skuplji vrtic. Je li ustvari ostalo ISTA vise novaca? Pa ne, mozda samo manje…
Jos jedan trik ove koalicije. Vrlo jeftin.
Jos nismo vidjeli niakkvo stvarno smanjenje aparata koji je monstruozne velicine, i neodrziv apsolutno. Bilo koja vlada, lijeva, desna, ikakva, koja bi rekal 30% ih ide van eskpres, ostalima place dole, treba dobiti podrsku.
Pa dobro, i tebi je jasno da se to više nikoga sa 3 grama mozga ustvari ne tiče. Tebe se ne tiče jer ideš vani raditi. Mene se ne tiče jer mislim dislocirati poslovanje, a i običnog građanina se ne tiče jer je ionako – prekasno.
Da se sada čarobnim štapićem pojavi vlada koja bi skresala budžet na 1/5 sadašnjeg, uvela jedinstveni PDV 10% i ukinula sve ostale poreze, opet je – prekasno.
Zašto? Jednostavno zato jer su već ubili sve koji znaju i hoće raditi. Ako ih nisu fizički ubili onda su im ubili bilo kakvo povjerenje. Tko tebi garantira da ti za dvije godine opet neće preokrenuti priču? Jedino da javno strijeljaju ratne profitere, lustriraju komunjare, preokrenu nebo i zemlju da vrate izneseni novac iz zemlje, da političare, saborske zastupnike, javne tužitelje i sudce strpaju na Goli otok, i obeštete žrtve krivosuđa, onda bi ja rekao, vidi, vidi, ovi stvarno misle ozbiljno i nema povratka na staro. Ovima se može vjerovati. Ali to sve – zaboravi.
Prema tome povjerenje i poštovanje se ne daje, njega treba ZASLUŽITI. A što će se realno dogoditi? Promjene i promjene i promjene, ali tako da ostane sve isto kao i prije. Samo će se “igrači” promijeniti. Već viđeno. Jedine promjene će biti one koje će nastati silom prilika jer više neće biti novaca.
Što će ostati isto ili još i gore? Maltretiranje poduzetnika. Eto, i vlada i opozicija hvale Linićeve fiskalne blagajne. Je li netko rekao da će to sve razbiti maljem? Pametnome dosta. Ovim drugima (komunističko-socijalističkim budaletinama) ne vrijedi niti objašnjavati. To se neće promijeniti, ustvari biti će još i gore.
P.S. Ja ne poslujem gotovim novcem, tako da netko ne pomisli kako pušem u svoj rog. Jednostavno sve je to razbojničko ludilo otimanja tuđeg novca. A sa razbojnicima je uzalud pregovarati sa pozicija morala. Je li tako?
Da, u pravu si… samo komentar na fiskalizaciju- u UK najnormalnije i u hotelu ili taksiju ispisu racun rukom, uopce nije problem, ne treba nikakav aparat sa “svemirskom antenom”.
U pravu si da je ovo postala totalna ludnica i otimacina.
Silom prilika ce nesto biti kad zemlja bankrotira, a to ce biti vrlo brzo. Samo me zanima, sto ce onda uciniti.
Na ovom blogu mi stalno govorimo o trzistu, porezima itd. ali to je u HR samo fiktivno. Stvarna konkurencija ne postoji, jer je sve podijeljeno sinekurama, karte su dane rodbinski, na taj nacin se zapsoljava, gotovo 99%, pravosuda koje radi nema itd.
Mi smo trzisna ekonomija samo nominalno, u smislu da nema totalne kontrole cijena, volumena i kretanaj robe, nacelno.
Zato mi je totalno smijesan pokret za radnike koji se zale na trziste i kapitalizam, kojeg NEMA u HR.
To nije pokret radnika. To je pokret neradnika koji riječ “radnik” koristi figurativno u svojoj propagandi i to kako bi djelujući na emocije neupućenih upecao kojeg pristašu više.
Iako je sve ostalo istina sa stanovišta uplate-primitci iz proračuna ovo s vrtićima je ok. Budući da su oni bez djece više oporezovani oni praktički i sad plaćaju vrtiće onima koji imaju djecu (koji su zbog djece manje oporezovani) tako da je to meni skroz ok.
Kapitalac, u pravu si, primijeti ironiju u mojem postu, pa naravno da nisu bas radnici… sindikalisti, filozofi itd. ugl oni na “drzavnoj sisi”.
Ipak mislim da ovo nece postici neku veliku popularnost. Uocio sam da su i oni sami konfliktni, jer u intervjuu svaki daje drukcije misljenje. To je metez.
Ono sto sam citao podsjetilo me na Kubu, tocno tako ej tamo, sve je u “rukama radnika”, ali je placa doktora 5 dolara, a konobar ima 10, s tim da iz tog blazenog socijalizma bjeze splavima u Miami… tolko o tome. Inace, Kuba je prije Castra bila prilicno razvijena zemlja, standard prije njega je bio solidan.
Ili cemo mozda uzeti Venezuelu, ah da, tamo manjka i wc papira, lol…
Pingback: Što je bruto, a što neto plaća? | Kapitalac