Oznake
kazna, lovostaj, luk i strijela, riba, ribičija, ribolov, zabrana izlova
O ribolovu zaista znam vrlo malo, tek kao dječak sam sa pokojnim stricem, strastvenim ribičem, tu i tamo odlazio na ribolov, uglavnom na stajaću vodu pa pecao babuške ili žabe na krpicu. Kada bih danas odlučio okušati se u ribolovu znam da bih morao nabaviti opremu, mamce, isposlovati sa ženom dan-dva neplaćenog dopusta (i tako svako malo), ali i dozvolu. Maloprije sam sasvim slučajno naletio na video gdje čovjek lovi ribu koristeći se lukom i strijelom:
… da bih netom saznao kako je ta stvar, “pecanje” lukom i strijelom, kod nas zabranjena. Barem što se slatkovodnog ribolova tiče jer tako piše u Zakonu o slatkovodnom ribarstvu. Vani je loviti ribu lukom i strijelom, navodno, sasvim normalna stvar i meni je normalno da je tako. A normalno mi je i to da je to kod nas nenormalno, a samim time i kažnjivo. Mislim generalno mogu reći da većina stvari koja je vani normalna ovdje nije normalna i obrnuto. Kaj ne?
Ako bi tko od normalnih (prema hrvatskim standardima) imao što reći u obranu zabrane “pecanja” lukom i strijelom ne bih se pretjerano čudio, jer se većina populacije nalazi negdje na granici zagovaranja mekog i tvrdog državnog intervencionizma, no kada bi netko imao što reći u obranu zabrane lova ribe izravno rukom stvarno bih ostao zapanjen – i to mogućnošću da je sav razum već napustio hrvatske granice. Da, već sam čin lova ribe izravno rukom prema zakonu je zabranjen (čl.57. st.8.), a za nevaljalce koji se ogluše na tu zabranu predviđena je kazna od 1.500 do 6.000 kuna (čl.75. st.3). Kako država tretira one koji ribu i ulove, jer ako ste pazili na detalje morali ste uočiti da se kažnjava već i sam pokušaj, nije potpuno jasno ali moguće je da ih se sankcionira po nekom drugom članku istog zakona i po nekoj drugoj tarifi. U krajnjoj liniji nebitno, jer sasvim je normalno kazniti čovjeka koji ulovi ribu golom rukom. Taj dođe nešto kao “nelojalna konkurencija” onima što se nepotrebno zajebavaju loveći ribu štapovima. Ne?
Bilo kako bilo, ako usljed državnog reketarenja u dogledno vrijeme ostaneš gologuz, pa nekako uloviš ribu golim rukama i izbjegneš za to predviđenu kaznu, razmisli o tome isplati li se više pojesti ribu sirovu ili zapaliti vatru na otvorenom.
Bistro,
vaš kapitalac
Što se desi kad birokrat pogleda Gospodar prstenova. I Golum može biti izvor kreativnosti kad treba glumiti da se radi nešto korisno za Lijepu našu.
Dopusti malu nomotehničku korekciju u svezi s citiranjem Zakona o slatkovodnom ribarstvu. Dakle, nije, kada govoriš o zabrani lova rukom, u pitanju čl.57. st.8, nego alineja 8. st. 1. članka 57. 🙂
Osim toga, mislim da si i sadržajno promašio ceo fudbal jer ta odredba zapravo govori o tome da je ribu zabranjeno loviti izravno rukom ako se to čini povlačenjem i kvačenjem udicom s vanjske strane tijela ribe. Dakle, nije riječ o dvije ili tri zabranjenje radnje odvojene zarezom, nego o jednoj radnji s pojašnjenjem.
Ok, zabrana odjednom postaje potpuno smislena. Hvala na pojašnjenju! 🙂
Nego, ako govorimo o jednoj radnji, a apsolutno je moguće da je tako, daj mi molim te opiši (ili netko tko se razumije u ribičiju) o kojem se točno postupku radi, ono u praktičnom smislu: “stoji ribič na obali kad spazi ribu u plićaku i krene na nju rukom (i udicom, zakačkom…) …” – što bi u nastavku on činio, a da je zabranjeno tom alinejom, step-by-step, čisto da razumijem u čemu normalan svijet vidi problem zbog kojega je uveo zabranu.
Jesam li ja to rekao (oprosti ako mi je promaklo) ili si se ovdje malčice poduhvatio slamnatoga.
Nije moguće da je tako jer jednostavno nije tako, riječ je o jednom radnji s pojašnjenjem ili opisom.
Citat odredbe: “8. loviti ribe izravno rukom, povlačenjem i kvačanjem udicom s vanjske strane tijela ribe.
Ne znam, nemam pojma o ribolovu, samo sam ti htio skrenuti pažnju na činjenicu da si pogrešno razumio tu zakonsku odredbu. I to je sve. Nemoj se ljutiti. Sve je ok.
Nije moguće da je tako jer jednostavno nije tako, riječ je o jednom radnji s pojašnjenjem ili opisom.
Počeli smo se igrati pokvarenog telefona 🙂
Dakle složio sam se s tvojim tumačenjem, dakle alineja 8. jest jedna radnja i ako je tako, a tako očito jest, cijela stvar nije ništa manje (niti više) problematična nego što bi bila da je hvatanje rukom navedeno u jednoj alineji, a povlačenje (i kačenje) u drugoj (ili trećoj).
Znači zabranjeno je uloviti ribu rukom, istom je povući iz vode i zakvačiti joj udicu recimo o škrge (ili peraju), kako valjda ne bi iskliznula.
Uopće ne trebamo trošiti riječi na ovakve pizdarije. Također ne treba trošiti riječi niti na besmislenost te zabrane. Ono na što bi se isplatilo trošiti riječi jest pokušati u teoriji naći onoga kome ta zabrana ide na ruku. Ta zabrana je u zakonu jer nekome ide izravno na korist. Birokratima sigurno, ali kladim se da je tome kumovala neka “stručna zajednica”, neki NGO ili slično.
Slažem se. 🙂
Kvačenje udicom s vanjske strane tijela ribe ili po narodno, haklanje, grabuljanje… je način lova kojim se jako uništava riblji fond.
“Ribič” stoji na obali, baca trokuku udicu u vodu te ju povlači prema sebi želeći pritom zakvačiti s tom udicom neku ribu. Na svaku ribu koju tako zakvači, masu ih ozljedi te tako uništava riblji fond.
Tipične ozljede uzrokovane “haklanjem”.
http://www.ribolov.co.rs/rasina-plus-d-o-o-krusevac-evo-zbog-cega-zabrana/
Primjerak opreme:

Na donjem videu se vidi kako je riba zakvačena sa vanjske strane:
Još malo o postupku:
http://www.trofej.info/index.php/vesti/varalica/item/275-grabuljanje-klanfanje-haklanje-i-li-pecanje
“Ribokradica grabuljar” je tog dana ostao gladan.
Evo pročitaj ova dva wiki ćlanka na engleskom o (krivo)lovu rukama
http://en.wikipedia.org/wiki/Trout_tickling
http://en.wikipedia.org/wiki/Noodling