Oznake
crno tržište, Država, duhan, gotovina, imovina, porez, pranje novca, zakon
Evo jedna simpatična vijest – došla kineskinja u autosalon kupiti auto, fina kola BMW 730, pa istresla hrpu od 113.000 novčanica od po jednog juana, a ostatak platila karticom. Trgovci su šest sati brojali novac, nakon čega se ona sretna odvezla kući u finoj limuzini, a trgovci (vjerojatno) počastili dobrom večerom koju su zaradili na proviziji. 🙂
I evo jedna vijest (koja to i nije) iz naše turobne stvarnosti, slika iz Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma, članak 39:
(1) Ne smiju se u Republici Hrvatskoj obavljati naplate u gotovini u iznosu koji prelazi 105.000,00 kuna odnosno u poslovima s nerezidentima u vrijednosti koja prelazi 15.000,00 EUR prilikom:
– prodaje robe i pružanja usluga,
– prodaje nekretnina,
– primanja zajmova,
– prodaje prenosivih vrijednosnih papira ili udjela.
(2) Ograničenje primanja gotovinskih plaćanja iz stavka 1. ovoga članka vrijedi i u slučaju ako se plaćanje kod navedenih transakcija obavlja u više međusobno povezanih gotovinskih transakcija koje ukupno prelaze iznos 105.000,00 kuna odnosno koje prelaze vrijednost od 15.000,00 EUR.
(3) Ograničenje gotovinske naplate odnosi se na sve pravne i fizičke osobe koje, obavljajući registriranu djelatnost, u navedenim transakcijama primaju gotov novac.
(4) Naplate koje prelaze iznose propisane stavkom 1. i 2. ovoga članka moraju se provesti bezgotovinski preko računa u kreditnoj instituciji, ako drugim zakonom nije drugačije uređeno.
Dakle u Hrvatskoj ne možete kupiti automobil, niti išta drugo, i platiti ga novčanicama ukoliko je to više od 105.000 kuna. Ako iznos prelazi 105.000 kuna zakon nalaže da transakciju izvršite preko računa u banci, tako da porezna uprava ima uvid u to što radite s vašom imovinom (novcem), a to čini zato da bi bila sigurna da vam ne propusti oteti dio koji joj je vlast dala pravo da vam otme, i za što ćete usput platiti solidnu proviziju banci.
Vlast ne voli gotovinu, jer je teško nadzire i samim time teže otima iz vaših džepova. Postoji mogućnost da je njen dugoročni cilj kompletno izbaciti iz opticaja gotovi novac i sve transakcije građana podvući u sferu “elektronskog”, uz uspostavu strogo nadziranih kanala kojima će transakcije biti moguće činiti.
Kako ne biste pomislili da je jedini motiv za postojeću zakonsku odredbu upravo kontrola s ciljem da država bude efikasnija u tjeranju porezne discipline i otimanju vaše imovine, u okvir istog je ubačen terorizam, kao element zastrašivanja, i kojim vam se sugerira da budete suzdržani od kritike i nadasve poslušni.
Jedan usputni primjer, kada sam već spomenuo metode zastrašivanja, je kampanja Carine i HUP-a usmjerena na crno tržište duhana. Kampanja sugerira da po duhanu kojeg kupujete na crno plaze žohari, crvi i druge beštije koje bi vam trebale ogaditi stavljanje takvog duhana na čube. Budalaštine. No ovdje, kao i u slučaju plaćanja gotovinom, također imamo slučaj izvjesno velikog broja transakcija iz kojih je isključena država, a tome je tako jer je trošak rizika poslovanja na crno manji od troška formalno legalnog poslovanja.
Razvoju crnog tržišta osobito pogoduje porezno opterećenje koje je u slučaju duhana ovih dana poraslo jer je Vlada odlučila povećati trošarine na duhanske proizvode. Povećanjem trošarina Vlada je smanjila trošak rizika poslovanja na crnom tržištu i stoga možemo očekivati njegov daljnji rast. Državna propaganda će reći da tako nešto ide državi (u praksi to je vlast i birokracija) na štetu, iako je ispravnije reći “ne ide joj u korist”, što je istina koja nas vodi do sljedeće istine – ono što ne ide državi u korist ide u korist vama.
Međutim, tu je skrivena i još jedna istina, kada bi vlastohlepci nekako sve sudionike tržišta ipak natjerali da posluju legalno, u prereguliranom i porezno preopterećenom okviru, tada bi se tržište svelo na tek djelić onoga kakvo je danas, sudionika bi bilo manje, proizvedene robe također, ona bi poskupila i bila teško dostupna, a od takvog tržišta vlastohlepci ne bi ubrali niti djelić novca kojega sada spominju kao gubitak zbog nenaplaćenog poreza na crnom tržištu.
Svako dobro,
vaš Kapitalac
p.s. Kapitalac je nepušač
Nema veze sa temom, no HTV ponovo vrti jednu od najboljih humorističkih serija: Mućke (Only Fools and Horses). Primjer čistog, nepatvorenog poduzetništva.
U prvoj epizodi Delboy objašnjava Rodneyu kako oni ne plaćaju poreze (VAT i sl.), ali zato nisu u sustavu socijalne skrbi te ništa ne traže od države. Po njemu je to normalno i posve fer. On je zadovoljan takvim odnosom, morala bi biti i država.
Vezano uz temu, nije mi jasna ova kampanja Carine i HUPa. Gledam jumbo plakate kojima se nastoji ogaditi švercani duhan i to asocijacijom na loš i neadekvatan šverc u nehigijenskim uvjetima?! Žohari, miševi, grinje…Pretpostavljam kako se švercani duhan puši, a ne jede.
”Dragi pušači, smrt od raka pluća nije ništa u usporedbi sa popušenom stonogom.”
Bas me zanima kako bi Republika Hrvatska reagirala da netko pocne naplacivati u Bitcoinima. Zamisli na primjer ovakav oglas: Apartman u Primostenu, klima, WiFi i kabelska televizija, preko ljeta 2 bitcoina dnevno. Mislim da bi se na nesretnog avanturista koji bi pokusao nesto takvog stustila sva represivna moc jedine i vjecne nam lijepe nase Hrvatske.
Prošle godine se priča s Bitcoinom malo zakotrljala i ovdje, pa je bilo i nešto apartmana koje se moglo platiti na taj način (ne znam koliko ih trenutno prihvaća Bitcoin ali pretpostavljam da ih se može naći tu i tamo).
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/bitcoin-groznica-siri-se-regijom
Ovo je pisano iz perspektive neznalice. Cijela zapadna ekonomija se zasniva na bezgotovinskim transakcijama i tu hrvatska ne zaostaje za zapadnim svijetom. Da, motiv je kontrola i veća naplata od strane države.
Što je alternativa, poslovanje gotovinom. …to se onda svede na mikrotransakcije i mikroekonomiju iz trećeg svijeta (primjer: tržnica gdje bosonogi seljak mijenja kozu za glineni vrč). Da li bi itko od nas želio živjeti standardom takve ekonomije.Mislim da svi znamo odgovor…
Problem hrvatske je preveliko porezno opterećenje i netransparentnost nameta, poreza i još koječega. Protiv toga se treba boriti, a ne protiv bezgotovine.
Da, ali ovdje se ne radi o tome što je prikladnije VLASNIKU za manipulaciju nego o tome što je ZABRANJENO.
Znači država ZABRANJUJE slobodno trošenje zarađenog novca na koji je već jednom (kod zarađivanja) plaćen porez, za nabavu legalne robe na koju se opet plaća porez…..
Drugim riječima država tvrdi da papirnati novac koji je sama štampala nije legalno trošiti ako je nešto malo skuplje od 14.000 EUR-a. Čak i ako se plaća u ratama. I kakve slobodni odabir manipulacije vlastitim sredstvima ima sa standardom trećeg svijeta?
Sa druge strane se milijarde “zamračuju” podzemnim bankarskim transakcijama putem računa koji nisu u sustavu poreznog ili bilo kakvog nadzora, ali koga briga.
Ili to što se “ratom protiv droge” godišnje okrenu stotine milijardi dolara (što u kešu, što lažnim transakcijama), od čega državnim (obavještajnim) krugovima i pridruženim pojedincima ide više od 50% ukupne svote, a tek manji dio proizvođačima i dilerima droge, i to koga briga. Bitno je da neki Pero ne kupi traktor za 20.000 EUR u kešu….
Dakle ovaj komentar je pisan iz perspektive koga? I za čiji interes? Slobodnoga građanina – sigurno ne.
Pisan je za bankare, gdje od korisnika banka uzima clanarinu svake godine na kreditnu karticu, a trgovcu uzima 8% provizije. Kako sam rekao cilj im je od svake transakcije uzeti odredeni postotak, kad se to dogodi HNB se moze slobodno ukinuti jer ispada da Banka odnosno karticari rade “primarnu emisiju novca”, naravno ne u punom znacenju tog pojma.
Zakon piše zakonodavac (vlastohlepac) ukoliko u tome nalazi vlastiti interes. Tako u slučaju ovog zakona vlastohlepac profitira znatno više od banaka koje naplaćuju proviziju, primjerice cjelokupni iznos PDV-a koji je uključen u cijenu nekog proizvoda ide u ruke vlastohlepcu.
Što se primarne emisije novca tiče, to je jedna od elementarnih funkcija banaka. Znatno veći problem nastao bi kada bi centralna banka, također u rukama specifične vrste vlastohlepaca, preuzela monopol nad tim pitanjem. Ovako još koliko-toliko na količinu novca utječu mehanizmi ponude i potražnje na tržištu.
Od ljudi koji uvredu koriste kao argument ne treba očekivati prosvjetljenje. Da ne govorim o nastavku prepunom logičkih pogrešaka poput primjerice svođenja kompleksne teme na apsurd (bosonogi seljaci i koze). Također u zadnjoj rečenici vidim da nisi shvatio tekst, naime zaključuješ da se u njemu predlaže borba protiv bezgotovine, što nije točno. Ono što se predlaže jest borba (uvjetno rečeno, jer tekst je edukativan, a ne huškački) protiv izbacivanja gotovog novca kao sredstva plaćanja.
Također, treba se boriti protiv poreznog opterećenja i nameta općenito, ne samo netransparentnih već svih. Naime, slaba je utjeha onome tko je opljačkan što zna na što pljačkaš troši njegov novac. Transparentnost u tom pogledu treba imati sasvim drugi značaj – da u porezima i nametima razotkrije lopovluk vlastohlepaca.
Zaboravio si jedan element, a to su banke, s ukidanjem gotovog novca banke ce uzimati od svake transakcije postotak. Nisam gledao zadnja izvjesca, ali sigurno su prihodi banaka po strukturi identicni Europskim, znaci veci su prihodi od naknada nego od kamate.
Banke su se ugradile u zakon, tako da moras novce uplatiti u banku i kod uplate na drugi racun ce uzeti svoj ne tako mali dio.
RBA je prije par dana uvela naknadu koja ce se primjenjivati od 1.6.2015 za skidanje vlastitog novca sa bankomata u vlasnistvu RBA, znaci ako hoces do vlastitog novca moras platiti naknadu 2% + 20kn isto kao gdje dizes novac na bankomatu druge banke. Ne bi nista rekao da nisu prije godinu dvije ukinuli dosta poslovnica, znaci ako hoces proci bez naknade moras na salter po SVOJE novce, makar ako se radi o vecem iznosu i tu ce ti naplatiti proviziju.
Nisam zaboravio. Taj važan detalj je spomenut u tekstu.
Tony, gdje si vidio “RBA je prije par dana uvela naknadu koja ce se primjenjivati od 1.6.2015 za skidanje vlastitog novca sa bankomata u vlasnistvu RBA”?
https://www.rba.hr/wps/public-web/documents/10279/398586/Naknade+u+poslovanju+s+fizi%C4%8Dkim+osobama+s+datumom+primjene+01.06.2015./192e845b-14cc-4815-bea7-40816559f8f7
Gotovinske isplate na bankomatu banke – bez naknade
1.7.1. F2.1.7.1. • na bankomatu Banke bez naknade
Bilo bi lijepo provjerit informaciju prije objavljivanja.
BTW, meni bi takav potez značio instantno zatvaranje računa.
Pozdrav iz UK 🙂
Mislim da govoris o onom sto se ovdje zove high value transaction… postoje posebne regulative za to, ali u kesu se moze placati i preko 15000eur. Nije zabranjeno, samo firma mora biti registrirana za to, da bi bili sigurni da nije peracina. inace, mozes doci i sa 100k gbp u kesu kupiti nesto.
Dakle u osnovi nemam nista protiv provjere jako velikih transakcija u kesu, da ne bi bilo nesto sumnjivo, ali to se moze raditi sa strane trgovca/firme, a kupac treba imati slobodu da donese i 10m kuna ako hoce tj ne bi smjelo biti nikakve zabrane. Kupac i firma koji imaju legalnu imovinu nemaju straha od provjera i tako, a imaju slobodu da trguju po zelji.
Evo jedna bizarnost, koja kada se malo bolje razmisli nije neočekivana:
http://tinolovka-news.com/kronika-vijesti/30037-pljackala-banke-kako-bi-platila-porez-zivot-je-prisilio
Ono što ovdje valja podcrtati i zapamtiti: Novac poslije toga NIJE VRAĆEN PRAVIM VLASNICIMA. Ako to nije dovoljno jasno za nedvosmisleno razumijeti pravu prirodu sustava, i njegovih mehanizama, onda ne znam što je još više potrebno……
Podsjećam da su ljudima koji su legalno kupili neku stvar (vozilo ili građevinski stroj), za koje se poslije ispostavilo da nije smjelo biti prodano jer na primjer nije ušlo u stečajnu masu firme koja je prodavala stroj, ili iz nekog drugog banalnijeg razloga, ODUZIMAJU vozilo LEGALNOM VLASNIKU nakon NEKOLIKO GODINA bez povrata novaca. Tj. bez suda, dođe policija i uzme. Točka. Da li je potrebno posebno napomenuti da nakon toga porez za to vozilo koji je kupac platio država bez srama I DALJE zadržava sebi :). 🙂
O oduzimanju kupljene robe koja je bila ukradena od strane prodavača da ne pričamo. Ali, kada je država u pitanju, tada se ništa od toga više ne primjenjuje. Tu vrijedi samo jedno pravilo: što jednom uzmem više ne puštam. Jednostavno su svi mehanizmi postavljeni jednosmjerno, i nisu predviđene reverzne situacije. 🙂
Dakle problem je sto vlast sama stvara crnu ekonomiju i evaziju, previsokim i neopravdanim porezima, samo da se hrani beskrajna adimistracija i zamracuje novac. Isto tako, zakoni se izmisljaju da se zaposle opet novi ljudi. Kada bi porezi bili na normalnoj razini, i ljudi osjecali da dobivaju neke normalne javne usluge, ne bi bilo problema. Kes ne znaci nuzno evaziju, nego slobodu trgovine po volji.
Na krjau svega, problem je totalni pravni kolaps sustava. Ne vidim svjetla na kraju tunela, zato je dobro da sam se maknuo. Stovise, mislim da nas tek ceka potonuce jos dublje.