Oznake
Na internetskoj stranici Porezne uprave navodno se nalazi sve što biste trebali znati o poreznom sustavu RH. Ako država od vas zahtijeva da striktno poštujete porezna pravila onda bi informiranje o tim pravilima trebalo biti besprijekorno, što znači u svakom trenu u potpunosti točno te formulirano na način koji svaki čovjek može razumijeti.
Ali nije tako.
Prošla su četiri mjesesa otkako je dio općina i gradova korigirao svoje stope prireza na dohodak međutim Porezna uprava do danas nije u cijelosti ažurirala taj podatak na svojoj internetskoj stranici.
Konkretno, prirez je povećan u Karlovcu (sa 12% na 14%), a među novim gradovima na listi, čiji stanovnici dosad nisu morali plaćati prirez, nalaze se Ogulin, Donja Stubica i Donji Kukuruzari. Promjene ovih podataka nisu vidljive na popisu Porezne uprave. Uz imena ovih gradova na popisu se nalaze stari podaci, ili se ne nalaze uopće – u slučaju spomenitih “novih” gradova i općina. Promjene poreznih stopa objavljene su u Narodnim Novinama br. 139/14, 146/14, 147/14 i 149/14, dakle još krajem 2014. godine.
Nemojte misliti da je ova primjedba sitničava. Naime, porezni prekršaji koji mogu nastati zbog nepoštivanja poreznih propisa, čak i kada su prouzrokovani krivom informacijom objavljenom na internetskoj stranici Porezne uprave, za sobom vuku vrlo ozbiljne sankcije za poreznog obveznika, kako poslodavca koji je dužan za radnika obračunavati i plaćati porez i prirez na dohodak, pa tako i za radnika kojeg će Porezna bez pardona nagaziti ukoliko poslodavac nije podmirio obveze prema državi.
Što očekujem od ovog teksta?
1. Da Porezna uprava ažurira popis stopa prireza na svojoj internetskoj stranici,
2. a možda i neki komentar kojim će se pokušati opravdati zašto to nije učinila pravovremeno, odnosno da kaže zašto je protekla četiri mjeseca stanovnike spomenutih gradova i općina dovodila u zabludu i tako izložila mogućnosti da dođu u prekršaj
Svako dobro,
vaš Kapitalac
PU je ažurirala popis. Bar jedna točka ako već ne i obje.
Mislim da je to sve namjerno. Ja sam na prmjer stavila obrt u mirovanje, jer sam zeljela prvo raspraviti neke stvari koje sam smatrala nepravilnim u postupanju drz.administracije prema mom poslu. (Ha,ha,ha) kad sam konacno shvatila da se to nece dogoditi, otkazala sam obrt. U casu stavljanja u mirovanje imala sam dug za porez nekoliko tisuca kuna. Niitko mi nije rekao da za vrjeme mirovanja obrta idu svi doprinosi i ostalii nameti. Dug je vrtoglavo narastao i “oplodio” se kamatama. Sva ocajna smatrala sam sebe krvcem, jer sam imala tesku bolest u obtelji pa nisam bila dosta koncentrirana. Medjutim kasnije sam doznala da se jako velkom broju ljudi dogodilo isto sto i meni. Zato mislim da oni koji su radili na tim radnim mjestima su imali “naputak”, (koji nema pismenih tragova) da ljudima nista ne kazu, a bili su duzni, jer ntko pametan ne bi godinu ne rado, a placao doprinose i pristojbe za sve sto su izmislili. To je dodatno pecanje porezniih nameta i obicna kradja…
Draga @rozi. Naravno da je namjerno. Zar mislite da moguće slučajno donijeti tisuće zakona i propisa koji uvijek terete samo jednu stranu, a drugu ostavljaju “magično” zaštićenom. Primjera ima na desetke tisuća.
Zar mislite da je slučajno da kada se i dogodi da se negdje propustom nisu zaštitili, sud arbitrarno donese pravorijek kako citiram: “državni službenik ima pravo pogriješiti”. Tj. u slučaju kada Vi tužite jer Vam je pogreškom ili obmanom od strane državnog tijela nanesena šteta, sud je i službeno (sudska praksa) abolirao državu od snošenja bilo kakve odgovornosti. A na Vama je da platite tuđu grešku i šutite. Pravna država na dijelu.
Tako je to zamišljeno od samog početka. Jer da nije tako na osnovu čega bi Vam uzimali novce? Na osnovu pružene protuusluge, ili odgovornog raspolaganja sredstvima – sigurno ne. A temeljna ideja je da Vam uzmu sve što mogu. I toj ideji je baš sve podređeno….. i to nije tako samo kod nas.
Pa u tome je i bit. Da je riječ o legaliziranom razbojništvu, koje je ne samo ne legitimno i nemoralno, nego je čak i protiv ustava. Ali kakve to veze ima. Ako netko drži sve batine u svojoj ruci, on postavlja pravila i tumači ih prema potrebi.
A to sigurno ne može niti hoće biti Vama u korist. Isto kao da igrate poker sa profesionalnim varalicama. Ne možete pobijediti u namještenoj “igri”.
Odlično, sada će nam biti puno lakše :). Mene ipak najviše zanima kolika je kazna za navedeni prekršaj i kada će ista biti naplaćena i kome će taj novac biti isplaćen.
Ovdje se ipak radi o potencijalno ogromnim novcima i očitom pokušaju prisvajanja protupravne dobiti putem obmane i naknadnog kažnjavanja poreznih obveznika.
Ili ipak nema kazne? I ovdje ustvari nema nikakvog prekršaja? Pa ako nema, onda je ustvari svejedno što piše jer je to što oni rade onda potpuno u redu, ili će naknadno opravdati svoj postupak i mi tu ne možemo baš ništa. Zar nije tako?
Nisu li (ONI) zakone i propise prilagodili tako da unaprijed za ništa nisu krivi i/ili odgovorni?
Ali zato su se (ONI) potrudili sankcionirati i najmanji pa čak i nepostojeći propust kod običnog privatnika. Tu ipak nisu prepustili stvari slučaju.
Živimo u jako zanimljiva vremena.