Nije prošlo ni mjesec dana otkako je ORaH objavio priopćenje u kojemu je izrazio svoje protivljenje dolasku Ubera u Hrvatsku, kad evo još jednog priopćenja o istoj stvari, sa istim argumentima i zaključcima. Prvo priopćenje potpisao je izvjesni Dražen Vlahovski, predsjednik zagrebačkog ogranka ORaH-a, a ovo današnje Sead Festić , član Glavnog foruma istočne regije. Nadam se da će nas ORaH poštediti mogućnosti da svaki član stranke objavljuje vlastito priopćenje o Uberu jer bilo je jasno i nakon prvoga što misle o stvari.
Komentirat ću to današnje priopćenje, po segmentima. Citirano je stav ORaH-a, ispod je moj komentar.
Najavom dolaska kompanije za taxi usluge Uber, sa sjedištem u San Franciscu, te objavom da traže managere u RH javlja se zabrinutost taxi obrtnika i malog i srednjeg poduzetništva – prijevoznika putnika.
- Zabrinutost je evidentna. Radi se o manifestaciji straha od dolaska konkurencije na tržište. S obzirom da je ova konkurencija nešto dosad neviđeno, ponajprije u tehnološkom smislu, jer je Uber predvodnik tzv. digital disruption ere, strah je utoliko veći jer Uber ne pristaje poslovati prema postojećim “pravilima igre” već igri pristupa iz temelja drugačije. Taj novi pristup otkrit će nam i pravi smisao postojećih zakona i regulative kojima država, lokalna vlast i taxi karteli modeliraju tržište ne prema potrebama potrošača, već prema vlastitim potrebama.
Uberov vozač može postati svatko s položenim vozačkim ispitom i bilo kojim vozilom sa četvero vrata, bez ishođenja dozvole, licence ili koncesije
2. Tako je. Relativno je jednostavno postati Uber vozač. Ipak, Uber pred potencijalne vozače postavlja određene zahtjeve, pa osim vozačke dozvole traži i potrvrdu o nekažnjavanju, vozilo novijeg godišta (od 2006. pa čak do 2012. godišta, ovisno o tipu Uber usluge) (ne znam koji je prosjek starosti vozila postojećih taksista?), najmanje 21 godina starosti, a potrebno je zadovoljiti i na intervjuu u Uberu. Isto tako relativno je jednostavno postati Uber putnik. Potreban vam je smartphone, besplatna Uber aplikacija i kreditna kartica. Ukoliko imate osigurane ove minimalne uvjete otvorena su vam vrata Uber prijevozu. S obzirom da je Uber prijevoz jeftiniji vidimo da ćete lakše postati Uber putnik nego putnik postojećeg taksija.
za razlliku od postojećeg taxi prijevoza, gdje vlasnici obrta moraju imati svu spomenutu dokumentaciju i moraju zadovoljiti svojim vozilima kriterije za udobnu i sigurnu vožnju. Na kraju svega toga, moraju izdavati i fiskalne račune, što kod Ubera nije slučaj, jer se radi o naplati putem mobilne aplikacije, odnosno iznos se naplaćuje s mobilnog broja.
3. Da. Postojeći taxi prijevoznici moraju ispoštovati regulativu, koja je skupa, i platiti dodatni danak cehu ukoliko žele biti njegov član. Članstvo u cehu je privilegija jer je broj taksi licenci ograničen (zaslugom gradskih vlasti). Ograničenjem broja licenci postigla se viša krajnja cijena usluge odnosno ograničilo se doseg tržišta. Tako su se taksijem nekada vozili ljudi malo jačeg imovinskog statusa, pa kada su u igru došle nove tvrtke poput Cammea, a broj licenci povećan, vidjeli smo pad cijena te je usluga postala dostupna ljudima nešto slabijeg imovinskog statusa. Došlo je do širenja tržišta. Uber, u tom pogledu, širi tržište do krajnjih granica. I to je dobro. U interesu je svih ljudi, osim taksi kartela i političara koji bi rado zadržali svoje rente, da se tržište širi i da kvalitetnu uslugu mogu dobiti po što povoljnijim uvjetima. Kriteriji udobne i sigurne vožnje kod Ubera su vrlo jasni, a je li vožnja bila udobna i sigurna ocijenit će svaki putnik individualno kroz Uber aplikaciju.
Za razliku od taksimetara Uber aplikacija nije fiskalizirana. Transakcija se obavlja isključivo između putnika i vozača, s jednog računa na drugi, mjesto za državu ovdje nije predviđeno. Govorimo o win-win značajci slobodnog tržišta. Iznos se ne naplaćuje s mobilnog broja već s kreditne kartice putnika koja je registrirana u Uber aplikaciji.
Na taj način izbjegavaju troškove goriva, održavanja, osiguranja putnika, mirovinskih i zdravstvenih davanja, nemaju PDV niti prirez lokalnoj samoupravi.
4. Korištenjem Ubera vozači ne mogu izbjeći troškove goriva, održavanja, osiguranja putnika, PDV-a, pa čak ni prireza lokalnoj samoupravi (barem jednog dijela te stavke). Naime vozila uberovih vozača također moraju trošiti gorivo, osim ako se odluče kupiti Teslu pa voziti na struju, održavati svoja vozila te ih osigurati prilikom registracije. Osiguranje putnika je u tom pogledu obavezno. U cijeni registracije postoje izvjesne stavke koje predstavljaju prihode lokalne samouprave. Na sve navedeno vlasnik Uberov vozač platit će određenu stopu PDV-a.
Mirovinskih i zdravstvenih davanja nema. A teško je u današnjim okolnostima radišnom čovjeku zamjeriti na tome. Zašto? Pa zato jer je porezni obveznik u Hrvatskoj dio manjine. U biračkom tijelu tek je 28% poreznih obveznika. S druge strane imamo 72% birača koji žive od transfera koje im je osigurala država po principu iz džepa poreznog obveznika u njihov džep, bilo izravno u novcu, bilo u obliku neke usluge brojnih javnih monopola. Tako naš porezni obveznik, kada zatreba, mora čekati da dobije ono što je preplatio nesebično dijeleći s drugima, a kada i dobije to što je zatrebao često zaključuje kako isto ne vrijedi cijene koju je morao platiti kroz porez i davanja. Tako je to kada mu na leđima parazitira većina članova društva.
Uberov vozač, kao i svaki drugi vrijedan i marljiv čovjek, volio bi imati mogućnost da sam odlučuje o tome koji oblik štednje za mirovinu mu je najprihvatljiviji, kao i liječnik odnosno zdravstveno osiguranje. Ono što je potrebno u tom pogledu jest liberalizirati tržište. Dozvolimo nastanak novih mirovinskih i zdravstvenih osiguranja i neka se natječu za osiguranike.
Kompanija plaća uredno porez u San Franciscu, tako da RH ne uplaćuju niti lipe PDV niti prireza.
5. Ako se ne varam Uber će registrirati tvrtku u Hrvatskoj kako bi mogao legitimno poslovati te će kao i svaka druga tvrtka plaćati porez na dobit, PDV i ostala davanja.
Samo tarifiranje usluga vožnje ovisi o nekoliko faktora: brzine kretanja vozila do 18 km/h, preko 18 km/h ili o trenutnoj potražnji, gdje cijene rastu peterostruko kao u Londonu za vrijeme štrajka vozača u javnom prijevozu.
6. Tako je. Ovisno o uvjetima na tržištu cijena se prilagođava. Cijenu određuje potražnja tako da je besmisleno ljutiti se na nepoznat broj putnika koji uz mene traže i spremni su platiti prijevoz prema uvjetima na tržištu. Cijena prijevoza će vam ipak biti poznata u svakom trenutku pa ukoliko vam je previsoka imate punu slobodu koristiti se alternativnim oblicima prijevoza, pa i pješačiti ako želite. Ono na što u slučaju Ubera nemate pravo jest dobiti uslugu po uvjetima koji nisu tržišni. ORaH izgleda smatra da bi vas netko trebao prevoziti od točke A do točke B po uvjetima koji mu idu na štetu, dakle da vas časti prijevozom. ORaH izgleda ne mari mnogo za zdravlje, mirovinu ili gladnu djecu Uberovog vozača.
Definitivno, narudžbom taxi usluge ne znate da li isti vozač nije u alkoholiziranom stanju, pod utjecajem droga ili mentalno bolesna osoba, jer kriterija nema osim da niste kažnjavani.
7. Ako je nešto definitivno onda je to ORaH-ovo bulažnjenje. Niti danas ne znate hoće li vozač taksija biti alkoholiziran, pod utjecajem droga, mentalno bolesna osoba ili pak kriminalac. Ono što znate jest da svaki Uber vozač zna da putnik u svojem džepu ima smartphone sa Uber aplikacijom u kojoj možete pritiskom kažiprsta alarmirati Uber 0-24 i prijaviti problematičnog vozača. Također, ako ste preživjeli put do željene adrese, imate mogućnost ocijeniti uslugu i na taj način eliminirati s tržišta svakoga tko je propustio priliku u potpunosti zadovoljiti vaša očekivanja. Uber takvim vozačima raskida ugovor i blokira aplikaciju. Također, isto čini i nepromišljenim putnicima. Briljantno. Kako ono danas putnik rješava iste probleme?
Registrirani taxi vozači ili taxi kompanije u RH uredno moraju zadovoljiti sve kriterije vozača, vozila i moraju ishoditi svu dokumentaciju da bi dobili licencu za obavljanje djelatnosti tako da tvrdnje pojedninih političkih stranaka o padu cijena radi konkurencije nisu na mjestu, jer je ovo nelojalna konkurencija što bi trebala potvrditi komisija za ravnopravnost tržišnog natjecanja.
8. Uber je nelojalna konkurencija sustavu koji je, budimo realni i iskreni, postavljen na kleptokratsko-kronističkim temeljima. Dakle imamo ceh koji je da bi se zaštitio od konkurencije isposlovao od lokalnih vlasti zaštićen položaj, ograničio broj licenci, postavio gomilu besmislenih i skupih pravila pred svakoga tko se drzne uhvatiti volan u ruke, i sada je na kušnji. Nije problem u konkurenciji koja želi doći kako bi služila potrošačima već u sustavu koji služi partikularnim interesima. Ako je sustav problematičan, a meni se čini da jest, onda ga treba mijenjati (dopustiti Uberu da dođe pa cijelu regulativu spustiti na tu minimalnu razinu), a ne se pozivati na legalizam dok branimo nešto tako nakaradno i nepravedno kao što je postojeći sustav.
O fiskalizaciji ne treba trošiti vrijeme a posebno ulaskom lojalne konkurencije u taxi prijevozu cijene su stabilizirane, tako da ORaH smatra da gradske vlasti grada Osijeka, te OBŽ trebaju na vrijeme reagirati i zaštititi dignitet, opstojnost te poslovnost svih auto taxi udruženja i poduzeća koja pružaju takve usluge jer time štite i sebe. Postojeće taxi službe podmiruju obveze PDV-a i prireza uredno prema državi i gradu, što bi se dolaskom UBERA i njihovim dampinškim cijenama, ugrozilo isto kao i sigurnost u cestovnom prometu.
9. Povećanjem broja licenci u igru su ušli novi igrači, cijene su pale, a usluga je postala dostupnija širem sloju građana. To isto sam napisao u odgovoru na treći. citat. Ako Uber dođe na hrvatsko tržište ponuda usluga će se proširiti, a cijene će dodatno pasti. Moguće je čak da Uber način pružanja usluge taksi prijevoza u potpunosti izbaci iz igre postojeći način pružanja usluge. Naglašavam još jednom, Uber izbacuje postojeći način i uvodi novi način pružanja usluge. On nije usmjeren na izbacivanje iz igre ljudi s imenom i prezimenom već na način pružanja usluge. Postojeći sustav ne valja jer služi samo kartelima i vlastodršcima, a šteti tržištu (putnicima). Svatko je dobrodošao u novi sustav.
Slijedom svega navedenog ORaH poziva sva taxi udruženja, poduzetnike i kompanije (Ecotaxi, Cammeo) da se udruže u svom stavu prema vlastima lokalne samouprave sa stavom da ne dozvolimo dolazak Ubera u RH a tako i u našu regiju.
10. S obzirom da je ORaH politička stranka puna ambicioznih političara željnih vlasti ovakvo priopćenje ne možemo shvatiti nikako drugačije nego kao otvorenu potporu postojećim kartelima, što znači i apel za glas na izborima. Ako vas postojeće stranke odbiju zaštititi glasajte za nas, mi ćemo odbiti tržište i zaštititi vaš kartelski položaj. To je poruka za postojeće taksiste. To što će putnici nastaviti plaćati višu cijenu no što bi je plaćali u tržišnim uvjetima, te što si dio populacije i dalje neće moći priuštiti taksi usluge, političarima i postojećim taksistima nije nikakav problem.
Uber je djelovanjem sindikata zabranjen u Bruxellesu, Berlinu, Münchenu i Madridu, a u Francuskoj je donesen zakon o zabrani rada.
11. Ovo je da znate kako je i izvan Hrvatske protivljenje ideji usluge dostupne većem broju ljudi stvar normalnosti. Tržište se guši, potiču se karteli. U službi toga su zakoni.
Ne dozvolimo dolazak kompanije čiji je moto i krilatica „Ideja je moja – sve ostalo je vaše“, jer će nam ostati samo socijalni slučajevi
12. Za kraj ORaH se koristi emocionalnim argumentom, u slučaju da sve prethodne nebuloze nisu doprle do onog dijela vašeg mozga koji će odlučivati o odabiru broja na glasačkom listiću. No taj emocionalni argument zapravo je refleksija i opis postojećeg sustava, kojeg ORaH želi zaštititi, u kojemu je ideja o očuvanju taksi kartela i ograničenom broju licenci njegova, a sve ostalo je vaše (recimo vaš novac kojeg ćete za taksi uslugu trebati izdvojiti više nego što biste trebali u slučaju podrške Uberu).
Svako dobro,
vaš Kapitalac
Sjajan tekst, bravo!
Količina nebuloza iz ovog orašastog pamfleta nadilazi čak i njihove standarde na koje smo već bili navikli.
Uberovo poslovanje je odlična ideja, kako za firmu tako i za korisnike njihovih usluga, primjedbe oraha su uglavnom bezvezne, ali ima jedan problem koji se s ovom idejom otvara, a to je plaćanje poreza na plaće (i obveznih doprinosa).
Svi radnici u Hrvatskoj zakonom su obvezani na plaćanje poreza i doprinosa, dužni su osigurati mirovine umirovljenicima i zdravstvenu zaštitu cijelom stanovništvu, te osigurati Vladi dovoljno novaca da može bezbrižno uživati u svojoj ulozi, svojevrsni su zarobljenici (kmetovi) socijalističke države. Osim onih koje Vlada svojim poticajima djelomično oslobodi tih obveza, oni su privilegirani kmetovi.
Ako sam dobro shvatio Uberovi zaposlenici bi radili u Hrvatskoj, a ne bi imali kmetske obveze kao svi mi ostali, dakle bili bi slobodnjaci.
Super za njih, ali što je s nama? Hoćemo li mi imati manje ili veće porezno opterećenje, ako dio zaposlenih u Hrvatskoj nema kmetske obveze?
Nisam nesto siguran. Ako uber aksuli dođe, koliko sam citao o njihovom poslovnom modelu, vozaci ce potpast pod ugovore o djelu (25% poreza + prirez + 20% mirovinsko + 15% zdravstveno…
Jedino da tipa vozaci vode poslovne knjige, ili otvaraju obrte i whatnot, ali to mi se bas ne kombinira s povremenlm zaradom
Sto je ORaH? Koje proizvode/usluge oni nude trzistu? Koja je to nova vrijednost koju oni donose osim sto se financiraju iz poreza(zato su zabrinuti za PDV kod Ubera)?
Imam primijedbu na jedan dio teksta u članku koji kaže:
10. S obzirom da je ORaH politička stranka puna ambicioznih političara željnih vlasti ovakvo priopćenje ne možemo shvatiti nikako drugačije nego kao otvorenu potporu postojećim kartelima, što znači i apel za glas na izborima. Ako vas postojeće stranke odbiju zaštititi glasajte za nas, mi ćemo odbiti tržište i zaštititi vaš kartelski položaj. To je poruka za postojeće taksiste. To što će putnici nastaviti plaćati višu cijenu no što bi je plaćali u tržišnim uvjetima, te što si dio populacije i dalje neće moći priuštiti taksi usluge, političarima i postojećim taksistima nije nikakav problem.
Verzija dijela teksta koje daleko više odgovara stvarnosti (kako za Orah tako i za svaku drugu stranku) bi bila sljedeća:
Ako vas postojeće stranke odbiju zaštititi glasajte za nas, mi ćemo vam _obećati_ da ćemo odbiti tržište i zaštititi vaš kartelski položaj, dok ako nekim slučajem dobijemo izbore ili nezanemariv broj zastupnika u saboru, prodat ćemo vas i ovu zemlju kao i svaka vlada do sada bilo kome tko nama ponaosob ponudi više za takav akt veleizdaje, makar to značilo da taksija više uopće ne bude, da se nuklearni otpad odlaže u vašim privatnim dvorištima ili pak bilo koju drugu grozotu koju ćete trpiti vi, stoko sitnog zuba, a naplatiti mi. Sve to jer je jedini razlog zašto se borimo za vlast naša vlastita guzica i jer smo osobe bez ikakvog morala, etike i empatije, a o kreativnosti i težnji stvaranja vrijednosti da i ne pričamo. Mi smo političari: svodnici vlastitog naroda.
Uberova ocenjivanja vozača su šokantna. Ispod ocene 4,5(1-5) sledi otkaz vozaču! Uber je disruptivna inovacija – inovacija rušenja, digitalna tehnologija koja se razlikuje od klasčnih inovacija jer nenauoređuju oblast u ovom slučaju taxi prevoz, već u pitanju promena iz korena, redefinisanje a i uništenje neke oblasti. Definiciju disruptivne inovacije dao je Klejton Kristensen sa Harvard biznis škole. Uber ima dobre stvari jer voze ljude po niskim cenama, loše stvar je jer će milioni regularnih taksista izgubiti posao, ili će početi da voze za Uber.
Uber je jeftiniji jer eliminiše posrednika, dok regularna taxi udruženja imaju na stotine zaposlenih. Tako isto i turističke agencije postaju prošlost jer je potražnja za njima opala 5 puta od 2005g. Preko specijalizovanih sajtova sve ide preko interneta. Zbog štrajka u londonskom metrou Uber je poskupeo 5x jer cena im nije fiksna, za razliku od regularnih taksista. Uber je po pravilu jeftiniji 20%-25% od regularnih taksista, plaća se preko kartice ili preko PaPal-a tj. zaibilazi se poreski sistem. Ovi iz Ubera baš su šaljivdžije kad tvrde da vozač može zaraditi 90k$ godišnje, a ima i udarca ispod pojasa protiv konkurencije : valleywag.gawker.com/lyft-claims-uber-sabotaged-drivers-by-canceling-more-th-1619800024. Meni ograničavanje broja taksista ima smisla, jednostavno tržište je malo i nema posla za sve. Ovako pa ako dođe Uber pa armija nezaposlenih krene da vozi na relativno malom tržištu niko od njih neće zaraditi ništa, a njih čekaju troškovi goriva, osiguranja, popravke, registracija automobila, zdravstveno i procenat zarade im uzima Uber 20%.
pa i traktor je disruptivna inovacija za motiku.
Evo opet socijalista Marka. Marko je upravo koristio “disruptivnu inovaciju” da napise svoje deluzionisticke misli.
@Marko
Jedina regulacija koja je igdje potrebna je zastita mogucnosti slobodne dobrovoljne razmjene.
Svaki drugi oblik regulacije nije nista drugo do li zastita oligopola jednih naustrb poslovanja drugih.
Hvala Bogu, Uber je tu da ostane I doci ce novi Uberi, a kako stvari stoje postojeca socijalfasisticka neofeudalma paradigma implodirat ce pod tezinom vlastite neodrzvosti.
Ono što je meni stravično nije to što je Holly protiv Ubera, uostalom to je dosljedno od socijalističke spodobe, dakle ništa novo ili neobično, nego to što je ona JEDINA od ljudi bliskih vlasti jasno istupila protiv INVAZIJE stranih doseljenika.
Znači, od svih političara koji su koliko toliko blizu neke političke funkcije, drugi su još i gori od ove jer se svi slažu oko (protiv) Uber-a (da se ne zavaravamo), ali za razliku od ove, uz to još i zagovaraju masovnu imigraciju. Doduše ne iz ekonomskih razloga….. Dakle štititi će taksiste do zadnje kapi našega novca, ali sa druge strane cijeli narod može slobodno otići u kur*c…
Da, to je potpuno u skladu sa socijalističkom i logikom prioriteta modernih humanističkih ljevičara i progresivnih snaga……
Očito je da nas “naši” političari imaju čvrstu namjeru ne samo ekonomski upropastiti (već jesu), nego nas žele i fizički ubiti. A mrtvacu ekonomija ionako nije potrebna…..
Čemu vojne parade i praćke bez kamena (haubice) ako nemaš nikakvu namjeru i volju štititi granice države i narod koji živi unutar tih granica? Čemu država? Porezi? Za što i za koga?
@Tantor
Ista ta pitanja (čemu uopće ..) ćemo si imati uskoro ponovo priliku postavljati. Sa 90% sigurnošću mogu predvidjeti da će hrvatski veleizdajnici biti među prvima koji će podržati prijedlog Wolfganga Schauble-a da Bruxelles direktno oporezuje građane i poduzeća u EU. Zamijenili “tamnicu naroda” za “grobnicu naroda”.
Pa ustvari mislim da je realnije očekivati da u ime Bruxelles-a taj posao počnu odrađivati komercijalne banke. One imaju svu infrastrukturu. Država će samo pružati uslugu potpore. Tj. fizičkog discipliniranja onih koji se budu odupirali.